• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

130/650 vs 90/900

Started by kostur, June 04, 2011, 01:32:46 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

I  -  razlika izmedju 130650 sw i celestrona(odnos cena 28000:20000)

II  -  Koji da uzmem? Reflektor je veci, a refraktor ima veci kontrast. Objekti koje zelim da posmatram:
svi m-ovi, pogotovo 42, planete, ustvari sve. Koliko sam cuo oba su dobra, tako da molim one koji su posmatrali m42 da ostave svoje utiske. Koliko je kod prvog izrazena koma, a koliko kod drugog? Koji fokuser ima prvi, a koji drugi, i koji je pogodniji i laksi za fokusiranje?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

stevansan

Po meni najbolje uzmi reflektor, ipak je on bolji za to sto hoces da posmatras (pogotovo za planete). Cini mi se da mnogo vise mozes da izvuces za manje pare iz reflektora nego od refraktora.  ;) 130/650 ima 1.25", fokuser sa zupcastom letvom, za ovaj drugi ne znam ;D

Srecno sa kupovinom!

kostur

A koja je razlika izmedju onog u tehnomaniji i onog u teleskop centru (tehnomanija.rs, pretraga, teleskop astromaster 130 i teleskop.rs, newton, na eq montazi)?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

CyberianIce

Quote from: stevansan on June 04, 2011, 04:52:57 pm
reflektor, ipak je on bolji za to sto hoces da posmatras (pogotovo za planete)

A gde si to procitao?!

Bas je obrnuto, teleskopi sa vecim F brojem (u ovom slucaju refraktor) su bolji za planete, a cuvena refraktorska ostrina tu dolazi do izrazaja. Inace za DSO je svakako bolji ovaj reflektor, em sto ima manji foklani odnos, em je upotrebljiviji za astrofoto a i ako to nije dosta bar ima veci otvor cevi.

Ova dva teleskopa su suste suprotnosti, refraktor od F/10 i reflektor F/5, svaki ima svoje prednosti i mane. Siguran sam da ces sa oba moci bez vecih poteskoca sve m-ove da vidis, za ovaj M42 ti ne treba ni teleskop, obican dvogled je sasvim dovoljan ali to opet zavisi od mesta, opticke zagadjenosti transparencije itd... Ja bih svakako uzeo veci. Ne znam sta opravdava toliku razliku u ceni, ne znam kakav je fokuser na njima, kakva je montaza u pitanju, trebalo bi malo vise detalja...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

stevansan

Posmatrao sam Jupiter i Saturn reflektorima 114/1000, 150/750, 200/1000 i refraktorima 60/700 i 90/900 i nekako su mi reflektori bolji na vecim uvecanjima... ili mi se bar tako cini.  ???

Celestron u tehnomaniji je na CG3 (koja je bolja od EQ2) montazi i ima Crayford fokuser, a ovaj u tc-u je na EQ2 i ima fokuser sa zupcastom letvom.

CyberianIce

Moracu i ja da svratim na Letenku, da pogledam kroz te sprave... Mozda je na nekima bio Hyperion okular a na nekima ne, ima tu dosta parametara koji mogu da ucine da se nesto u teleskopu vidi bolje ili losjie nego sto je slucaj u globalu...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kostur

Ne razumem onda zasto kosta toliko manje.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kostur

Cg3 ispada ekvivalentna eq 2, a fokuser na sw( 2" ) je bolji od onog na celestronu.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

CyberianIce

Quote from: kostur on June 05, 2011, 09:39:45 am
Cg3 ispada ekvivalentna eq 2, a fokuser na sw( 2" ) je bolji od onog na celestronu.


Da, CG-3 nema slot za polar finder, bask kao sto ga nema ni EQ-2. Sto se tice fokusera, naravno da je krejford bolji, i pozeljan u astrofotografiji. Kod refraktora je to manje-vise vazno jer i ovako imaju dugu foklanu ravan. Nemoj zaboraviti pri izboru teleskopa da uzmes u obzir i protabilnost tih naprava a i koliko si vest u kolimiranju...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kostur

Kako se teleskop kolminira, ukratko?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kruska

refraktor 90/900  tj f/10 je bolji za planete istina sa pitanjem kakva su sociva.?...
reflektor 130/650  f/5  ako nakacis barlow(par iljada) imaces i f/10 za planete, a sa nekim koma korektorima(100-200 eura) mozes imati i f manji od 5
ako ti je stalo da do sledece srede IMAS teleskop uzi reflektor.
a naravno jednog dana ces kupiti ostalo
🌠

CyberianIce

Da, i ja cu verovatno jednog dana imati Hondu ali da nisam sad kupio Yugo, ko zna dokle bi se klackao peske...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kruska

Quote from: CyberianIce on June 05, 2011, 02:44:48 pm
Da, i ja cu verovatno jednog dana imati Hondu ali da nisam sad kupio Yugo, ko zna dokle bi se klackao peske...


taj tvoj "Yugo" ne trosi benzin, ne moras ga registrovati a servis ces mozda raditi sam za par godina
zato je bolje kupiti teleskop umesto kola..
🌠