• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

300/1500 EQ6 PRO GoTo Skywatcher Newton, ima li smisla dati pare za ovo?

Started by tomato011, March 28, 2012, 02:35:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

tomato011

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-goto-montazi/3001500-eq6-pro-goto-skywatcher-newton

Jel ovo gore vredi 1750 evrica?

Interesuje me jedino astrofotografija, deep space objekata!

Kao klinac sam bio zaludjen astronomijom, ali zivot me odvede u drugom pravcu. Secam se casopisa iz americke citaonice i kucnih teleskopa "teskih" par desetina hiljada dolara, koje su ameri gajili po svojim dvoristima!
Pre neki dan slucajno naletim na neki portal za prodaju svacega i sokiram se cenama, po meni, vrhunskih teleskopa... Nekada je to kostalo 10x vise... a sada i mogu da ostvarim decacki san.

Inace sam fotograf sa dugogodisnjim iskustvom, manje vise znam dosta o optici. Procitao sam sajt gore pomenute prodavnice i manje vise mi je sve jasno.

Medjutim, teorija je jedno, a praksa drugo. Obisao sam i net, video da neki ljudi imaju zaista fascinantne slike deep space-a snimljene 300/1500mm teleskopima. Cak i u domacim galerijama na samom sajtu, ima fotografija zavidnog kvaliteta, za koje tvrde da su uradjene 200/1000 Newtonom.

Moje prosto pitanje je, 300/1500mm je bizarno tezak, cena manje vise. Ima preko 26kg i visok je (dugacak :)) skoro metar i po! Ja nisam sitan niti slabasan, al' opet... teorijsko uvecanje 600x

20/1000mm je tezak oko 9kg, sa povecanjem od 400x.

Kao neki kompromis uvecanja i tezine/portabilnosti, namece se 250/1200mm sa tezinom od prihvatljivih 14.4 kg. i povecanjem od 500x
Blenda je kod svih oko f5, sto je vise nego ok...

Ja inace imam dosta f2.8 objektiva i iskreno, retko primetim razliku izmedju f2.8 i f4 ili f5.6 sem u manjoj dubinskoj ostrini kod prva dva. Istina da udje vise svetla, ali ekspozicijom se to manje vise resava. Ili ne?

Inace, imao sam davno Minoltin objektiv sa ogledalom i lepo je to radilo, sem sto naravno nije imao blendu, pa se ekspozicija regulisala iskljucivo "shutterom".

Dakle, teorija mi je manje vise jasna, ali da li je u praksi zaista tolika razlika, da bih gajio takvu mrcinu?


Druga opcija koja mi deluje interesantno je mozda ovo:
http://www.teleskop.rs/teleskop/mc-ota-tubusi/1802700-mc-teleskopi

180/2700mm MC teleskop katadiopter, relativno mali a mocan, na HEQ5 Pro GoTo mehanici... on ima maksimalno povecanje 360x, dok mi za blendu bas i nije jasno kako racunaju, jer kada se podeli zizna daljina sa otvorom teleskopa, ispada f15, sto mi deluje cudno...
Ima dosta dobrih slika na netu i za ovo, ali kao sto rekoh, najimpozantnije slike kace vlasnici tri gore nabrojana Newton teleskopa!

Kao kameru bih koristio nesto sto mi vise ne treba... Imam 10D, 600D, 5D MK I i II. Jedan bih zrtvovao, 600D inace koristim za video! Ako kupim 5D MKIII, mozda ce dvojka da ide u konverziju, posto jedinicu cuvam, obzirom da je vrhunski aparat sto se kvaliteta slike tice! Znam naravno i Photoshop i sto je jos bitnije, imam i kalibrisane profi IPS TFT monitore, na kojima zaista mogu da vidim suptilne promene, tako da je i taj, vrlo bitan deo zatvoren.

Ono sto me jos zanima je realna prednost trackinga preko sekundarnog, manjeg teleskopa i CCD kamere prikljucene na laptop u odnosu na dobru GoTo mehaniku, koja sama prati objekat. Razumem da je prvo preko realne slike a drugo na slepo, preko unapred podesenih parametara, ali ne volim da komplikujem ako ne moram :)


Dakle, gospodo, sta bi ste mi preporucili?

Imam kucu u centru BGD-a, iznad "Sumica" ??? (svetlosno zagadjenje je solidno, mada sam na vrhu brda, na oko 150m nadmorske visine, kada sam na krovu, po GPS-u i imam solidan pogled na sve horizonte) a dostupno mi je i par lokacija na Fruskoj gori, jedan pust salas u Vojvodini, vikendica na planini Rudnik...

Cilj cele operacije je da dobijem dobre autorske fotografije deep space objekata, koje mogu eksploatisati komercijalno, doradjivati, izvoditi iz njih svasta itd...

Pored fotografije, bavim se i raznim CGI ilustracijama za popularnu nauku i tehniku, koje prodajem preko raznih agencija, a imam i klijente, casopise, izdavace, sajtove i sl.

Hvala unapred na svim savetima!

Danijel

S obzirom da si se opredjelio za deep space astrofotografiju, onda uzmi prvi. Drugi je zaista f/15 i on služi prvenstveno za planete, nije za deep space objekte mada može i njih loviti. E sad, prvi, kako si vidio i sam je jako nezgrapan za rukovanje pa ga astronomi baš ne koriste često, pogotovo ne za astrofotografiju. Za astrofotografiju se odličnim pokazuju refraktori i to apokromatski, no o tome više će ti reći netko drugi. Astrofotografija je izuzetno skup hobi koji ne trpi pogreške jer se svaka pogreška jasno vidi. Nije sve samo u opremi nego treba imati i znanje. S obzirom da si fotograf, skini si Vodič kroz digitalnu astrofotografiju, pročitaj ga, koristi ga i nauči tajne dobre astrofotografije. Nakon toga ćeš imati fotografije koje ćeš moći prodati, a da se ne osramotiš ;)

Prije nego se upustiš u bilo kakvu kupovinu, pobrinuli smo se da onima koje zanima obrada astrofotografije, pripremimo pravu pravcatu sirovu astrofotografiju objekta Messier 27 na kojoj mogu vježbati obradu koja je do detalja opisana u vodiču. Sve ti se to nalazi u Vodiču. Pozabavi se prvo time, a nakon što to isprobaš znat ćeš što te čeka i zanima li te to još uvijek. I najbolja i najskuplja oprema ne vrijede ama baš ništa ako ne znaš kako doći do krajnjeg rezultata, a to je iz mračne fotografije izvući sve one krasne boje i fine nijanse koje krase astrofotografije koje si vidio. Vjeruj mi, snimanje klasične fotografije i astrofotografije deep space objekata nije uopće slično, ma nije ni u ludilu... a obrada još manje, sati snimanja materijala za jednu fotografiju i još sati obrade tih materijala da bi iz njih dobio jednu astrofotografiju su sve drugo samo ne ono što ljudi očekuju.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

tomato011

Preleteo sam taj vas Vodic jos sinoc, svaka cast na entuzijazmu. Meni su to manje vise intuitivne stvari, zaista se predugo bavim svim ovim, usta ulazi i 15 godina rada u Photoshopu... U sustini, sem teleskopa i mehanizma za pracenje, vidim da ljudi koji prodaju vrhunske fotke koriste i filtere za eliminisanje "koma" efekta i jos neke koji propustaju IR segmente,a to mi je takodje sve manje vise poznato. I sam uostalom imam dosta filtera, od UW, pa do polarizacionih.
Inace radim studijske fotke, sa dosta flash svetla a radim i kao DOP...

Skywatcher svrstava upravo te teleskope koje sam nabrojao u uredjaje za astrofotografiju:

http://www.skywatcher.com/swtinc/product.php?class1=1&class2=130

U svakom slucaju, hvala na komentaru.
Da li mislis da je cena na sajtu realna? Meni se cini da jeste... Ali volim da proverim...

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

tomato011

Auuu....  12,350.0 HRK = 1,647.73 EUR

http://www.teleskopcentar.hr/teleskop/eq-goto-montaza/3001500-eq6-pro-goto-skywatcher-newton

Jos kad se odbije ovaj novi PDV od 25%... izadje oko 1235 eura za ceo komplet... samo, gde da ga metnem dok prelazim granicu... a da me ne uhapse zbog skrivenog raketnog naoruzanja... :)  U svakom slucaju, lepa razlika u ceni, cak i kada se plate dazbine po nekoj razumnoj ceni!

A kad razmislim, postoji i opcija da se iznese u Rep. Srpsku, pa da se odande preko Visegrada unese u srbiju... To je vec mnogo mirnija opcija, ko je bio... nocu moze top da se prenese... carina spava, jedva gledaju na oci... najbudniji je cuvar koji naplacuje ulaz u nac. park :)

Hvala na komentaru, zaista mi je koristio!!!!!

Darchy

Vidi, 300/1500 EQ6 PRO GoTo je dobar teleskop, tu nema priče, ali je brate ogroman. Ako si već rešio da pukneš
novce na astrofotografiju, zašto lepo sebi ne kupiš neki malo veći APO? Lakši je za rukovanje, a  čisto sumnjam
da će u astrofotografiji dati lošije rezultate od gore pomenutog 300mm mamuta.

http://www.williamoptics.com/telescopes/flt132_features.php
http://www.takahashiamerica.com/

Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D


Predrag

Naravno da se svi slažu da ukoliko imaš para, kupiš ga. Telekop (tubus i montaža) je odličan. Međutim, dobar je jedino ako imaš stalno mesto za posmatranje. Ako moraš da ga transportuješ svaki put na udaljenu lokaciju...to je već muka. Čak je i jako nezgodan da ga sam postaviš.
To je verovatno jedina mana.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sekula

Ako se ima para i ide na neke high end instrumente za ovdasnje pa i svetske uslove onda svakako moze i treba da dodje i ovo u obzir:

http://forum.astronomija.co.rs/astroberza/p-c11-na-cge-montazi/

Veliko je i ovo ali kada se vec nosi ovoliki instrument onda mi ovo nekako vise pije vode.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

stefan_m

Licno,nikad ne bih to uzeo za astrofoto,NIKAD. To je ogromno cudo i bice ti vrlo tesko sto se tice transporta. Uzmes neki kvalitetan APO od 4" (na EQ6 PRO,OK),guider kameru koju zakacis na trazilac i bog da te vidi.
Evo ti recimo jedna od preporuka za cenu koju si prvobitno pomenuo gore:
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4950_APM-Super-APO-107-700mm---3--PHOTO-Auszug---farbrein.html

Ne moras da me poslusas naravno, ;D ali taj 12" ne uzimaj

Takodje,uzmi o obzir i uticaj vetra. Na tako veliku cev i manji udari vetra prave problem. Par drugara koji fotkaju sa 8" imaju problem sa gajdingom kada je malo vetrovito a tek kakve ćeš probleme ti da imaš...

kruska

na takvoj (EQ-6 pro go to) montazi dobijes f/5 teleskop sa dovoljno velikim uvelicanjem (ziza 1600mm) da mozes slikati skoro sve
Cak i da si pocetnik, sto ne znam neces promasiti uopste
hajde da kazem da jeste cev teska ali ogledalo jeste dovoljno veliko tj. bez pravog kalibra nema ni dometa
u prevodu sa prackom se ne gadjaju avioni

p.s. za C11 i CGE - cge montaza nova kosta 4000-5000 eura tako da je ovo ipak vrh opreme koje neko moze kupiti za "Kucne" potrebe
🌠

rendermaxa

Podrzavam EQ6 pro i neki manji APO. Imaces manju zizu, ali kvalitet ci biti mnogo veci(pogotovu sa 5D MKII).  Transport na lokaciju ce takodje biti veliki problem sto vremenom moze da ti ubije zelju za fotkanjem. Mislim da su dobra montaza(EQ6 na primer) i apo instrument vrh kombinacije, a kasnije za "male" pare mozes da uzmes newton ili maksutov newton cevku koja kao od sale pase na tu montazu.
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

tomato011

Gore navedeno, sto neko prodaje u hrvatskoj mi je naravno preskupo, tj. nerealno.

Prihvatam sugestiju za refractor, ali Apo su skupi, uvecanje je skoro tri puta manje, otvor blende znatno slabiji a znam i sta znace hromatske aberacije, jer sam davno pravio "Galileo" teleskope sa obicnim socivima i tubusima od sivih plasticnih cevi za odvod vode...

Dakle, pitanje je, da li veci refractori mogu da daju istu rezoluciju slike kao i Newtoniani? Po tehnickim parametrima, otvor blende vise znaci i znatno kracu ekspoziciju... tri otvora blende zaista dosta znace. Opet, staklo daje vecu rezoluciju nego ogledalo, tu nema dileme, ali su svi profi teleskopi sa ogledalom :)

Sve u svemu, pronasao sam na netu dosta odlicnih (mogu reci i fenomenalnih) fotki, i sve redom su radjene 300/1500mm Newton teleskopima.

Nisam pronasao previse slicnih fotki od refractora... Zapravo jesam neke, radjene "ASTRO-PHYSICS" refractorima, kojih cak nema ni u prodaji, nego se pravi waiting lista, pa kada se smiluju da naprave neki, onda ih puste u prodaju (po ceni koja je prava "prigoda" ~6000$ :)... i posle se neko pita kako kinezi uspeju...

Dakle, nisam pametan :)

Tako da molim sve koji predlazu Apohromatski teleskop da daju i realan predlog, u Hrvatskoj u najgorem slucaju, da ne moram da idem u japan ili nemacku po to... :)

Mada je koliko kapiram http://www.teleskop.rs/teleskop/apohromati-samo-tubus/120900-ed-apo-skywatcher-black-diamond ovo na balkanu najbolje sto se moze uzeti???
Odmah ispod je ovo: http://www.teleskop.rs/teleskop/apohromati-samo-tubus/100900-ed-apo-skywatcher-black-diamond

Tu je i poredjenje ta dva:
http://www.skywatcher.com/swtinc/compare.php?class1=1&class2=102&id=143&id2=142&x=29&y=17

Razlika u ceni je gotovo dupla. Razlika u precniku prednjeg sociva 2 cm. To nije malo, ali opet, bas je velika razlika u ceni?

A budzet je tu negde oko 2000 evrica... sta vise, moze i ispod. Ne radi se o tome imam ili nemam, vec koliko sam spreman da odvojim za tu namenu :)

Hvala svima!

Sekula

Ako se ima para onda nekako setup za snimanje obicno ide na kombinaciju dva instrumenta. APO instrument je super stvar. Sve sto mora da se skida i nosi sa jedne na drugu lokaciju je dodatni problem. To ne iziskuje samo fizikalisanje vec i dodatno planiranje tovarnih mogucnosti obaveznog auto prevoza pa cak i razmisljanje o promeni tipa vozila.
Njutn instrumenti sa velikom zizom svakako imaju problem sa gabaritima i vise je rec svakako o stacionarnom resenju za teleskop. Apohromati daju win win osobine, ali tu takodje ne bih zaboravio ni ovaj predlog oko kupovine instrumenta koji je trenutno na ponudi a za koji dajem ideju oko razmisljanja. Da se razumemo, i ovo je teska artiljerija, ali kakva. U sustini, kod nas se uvek nekako svede izbor na onu staru "koliko para, toliko i muzike"...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

tomato011

Imam SUV, to nije problem, a i radim sa stotinak kila opreme ceo zivot. Kad radim TV reklame, ide i kamion, ali onda imam rasvetljivace, pa samo prstom pokazujem a oni to rasporedjuju, ali se ne bojim transprta, jer to radim ceo zivot :)

Nisam shvatio, to za predlog za kupovinu instrumenta koji je trenutno na ponudi...

Na kraju, iz tvog potpisa vidim da imas 200/1000 Newtonian, mada imas i 80/600...

Tako da si idealan covek da mi odgovoris na pitanje koje me zapravo muci... Kada se stavi adapter za aparat i aparat, kolika je zapravo projekcija slike na chipu aparata?

Vidim da stavljaju razne filtere, od nekih za redukciju light polution-a, do filtera za redukciju "koma" efekta, pa do raznih koji propustaju samo neke talasne duzine, ali ono sto me najvise zanima je upravo to, koliki je precnik kruga koji se dobije na mestu senzora aparata?

Hvala!

p.s.
Jos jedno pitanje, koja je zapravo sustinska razlika izmedju:

EQ 6
EQ6 SynTrek
EQ6 Pro Goto
EQ6 Pro SynScan Goto