• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

300/1500 EQ6 PRO GoTo Skywatcher Newton, ima li smisla dati pare za ovo?

Started by tomato011, March 28, 2012, 02:35:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

goksi

I ja sam imao dilemu kao i ti posto planiram setup za astrofotografiju i mislim da je odluka pala na APO. Neki od razloga su da sa newton telesopi preglomazni, sam transport plus montiranje na montazu. Drugo vetar na njih vishe utice sto je minus kod astrofotografije. I trece sto ga je potrebno stelovati kolimatorom sto je ponovo minus. U svakom slucaju manje vremena za slikanje i vise izgubljenog vremena. Naravno mana APO je cena ali bi nesto moglo da se ustedi na manjoj montazi ;) Takodje na osnovu onoga sa neta za kvalitetne fotografije bi morao da izdvojis 1500-2000 samo za teleskop a to je po meni i logicno ako hoces profesionalno da se bavis. Uvek postoji mogucnost da skines Hablove slike sa neta a da uzmes nesto jeftinije :)

tomato011

Da Hablove slike mogu da se komercijalno eksploatisu, ne bi neke jako dobre slike, uradjene sa 300/1500mm bile prodate par stotina ili cak i par hiljada puta. Da budem iskren, zapazio sam te slike jos davno, na sajtovima gde ja prodajem svoje, razne, komercijalne fotke. Ali sam mislio da to ljudi koji rade po opservatorijama "tezgare", pa prodaju slike koje urade na svom radnom mestu... Nisam imao pojma da to ljudi rade sa ovako relativno pristupacnim uredjajima...

Ja pak te slike dodatno doradjujem, pravim razne kompozicije i sl. i to moze lepo da se proda, ko ima trziste i klijente, naravno, govorim o zapadu, u srbiji svasta moze da se proda, ali nista ne moze da se naplati!

Sekula

Quote from: tomato011 on March 28, 2012, 04:51:16 pm


Nisam shvatio, to za predlog za kupovinu instrumenta koji je trenutno na ponudi...

Na kraju, iz tvog potpisa vidim da imas 200/1000 Newtonian, mada imas i 80/600...

Tako da si idealan covek da mi odgovoris na pitanje koje me zapravo muci... Kada se stavi adapter za aparat i aparat, kolika je zapravo projekcija slike na chipu aparata?


Dakle zavisi od žiže i preračunavanja čipa. Kako ja nemam full frame već crop na EOS 550d Canonu, ja bih recimo po dijagonali frame-a treba da najveći površinskih deep sky objekat kao što je M31 dobijem preko cele dijagonale u AP 80/600. Pri tome se to još može dodatno raširiti sa flattener filterom koji ima korekciju recimo 0.85.

Quote from: tomato011 on March 28, 2012, 04:51:16 pm
OK,

Vidim da stavljaju razne filtere, od nekih za redukciju light polution-a, do filtera za redukciju "koma" efekta, pa do raznih koji propustaju samo neke talasne duzine, ali ono sto me najvise zanima je upravo to, koliki je precnik kruga koji se dobije na mestu senzora aparata?

Hvala!


Za ovako nešto postoji dobar freeware softver za izračunavanje i dobro ga je koristiti upravo u toku pripreme pre snimanja i odabira instrumenta pre odlaska na teren, npr ovako nešto online:

http://www.howardedin.com/articles/fov.html

Onda pošto tabelarno saznamo koja je dimenzija objekta lako možemo da vidimo koliki će on biti u preračunatom vidnom polju.

Ako se želi sve ovo i dodatno onda je dobar i ovakav način:

http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm

Quote from: tomato011 on March 28, 2012, 04:51:16 pm
p.s.
Jos jedno pitanje, koja je zapravo sustinska razlika izmedju:

EQ 6
EQ6 SynTrek
EQ6 Pro Goto
EQ6 Pro SynScan Goto


EQ6 praćenje nije Goto praćenje. Syntrek praćenje ima opciju da mu se ugradi autoguider kao i da se umesto ručnog kontrolora doda synscan kontrolor ili EQmod adapter za spajanje praćenja sa računarom. Sa ručnim synscan i pc kontrolom postoji automatska mogućnost korekcije Cone error kao i period error correction trening mod (PEC). U suštini to je goto deo priče. Nakon postupka podešavanja tj star aligmenta praćenje onda može direktno da se navodi na ciljani objekat na osnovu njegovih koordinata koje su već definisane u katalogu ili se pak ručno ubacuje.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

Quote from: goksi on March 28, 2012, 06:02:55 pm
I ja sam imao dilemu kao i ti posto planiram setup za astrofotografiju i mislim da je odluka pala na APO. Neki od razloga su da sa newton telesopi preglomazni, sam transport plus montiranje na montazu. Drugo vetar na njih vishe utice sto je minus kod astrofotografije. I trece sto ga je potrebno stelovati kolimatorom sto je ponovo minus. U svakom slucaju manje vremena za slikanje i vise izgubljenog vremena. Naravno mana APO je cena ali bi nesto moglo da se ustedi na manjoj montazi ;) Takodje na osnovu onoga sa neta za kvalitetne fotografije bi morao da izdvojis 1500-2000 samo za teleskop a to je po meni i logicno ako hoces profesionalno da se bavis. Uvek postoji mogucnost da skines Hablove slike sa neta a da uzmes nesto jeftinije :)


Na montaži nije mudro štedeti. Uvek se kupuje za stepen više ako se ima para, naravno do granice prenosivosti ako se ide na prenosni sistem.

Šta znači profesionalno se baviti astrofotografijom, pogotovu u našim uslovima?
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

goksi

Za na primer APO 120mm bi trebala da je dovoljna i HEQ5 montaza ako je pre toga gledao Newtona 300/1500 od 28kg na EQ6. Slazem se da je bolje ici i na vecu jer doprinosi stabilnosti.
Ako covek hoce komercijalno da eksploatishe slike sta je to drugo nego profesionalni rad ;)

Sekula

Quote from: goksi on March 28, 2012, 07:42:09 pm

Ako covek hoce komercijalno da eksploatishe slike sta je to drugo nego profesionalni rad ;)


To bi bila nekakva definicija ali to kod nas niko nije uspeo da realizuje. Ne sećam se časopisa ili internet portala koji je otkupio sliku od nekog astrofotografa sa ovih prostora?
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

tomato011

Evo ponovo sta sam ja gore napisao:

Quotezapazio sam te slike jos davno, na sajtovima gde ja prodajem svoje, razne, komercijalne fotke. Ali sam mislio da to ljudi koji rade po opservatorijama "tezgare", pa prodaju slike koje urade na svom radnom mestu... Nisam imao pojma da to ljudi rade sa ovako relativno pristupacnim uredjajima...

Ja pak te slike dodatno doradjujem, pravim razne kompozicije i sl. i to moze lepo da se proda, ko ima trziste i klijente, naravno, govorim o zapadu, u srbiji svasta moze da se proda, ali nista ne moze da se naplati!


Dakle, niko ne prica o prodaji fotki u srbiji, vec napolju. Ja sam poceo da radim svoje "tehnicke" fotke / ilustracije pre jedno 7-8 godina, kada sam za jedan casopis, za koji sam nekada pisao, uradio neke ilustracije rada neke video tehnologije, ljudima se to bas dopalo, ja stavio na biblioteke gde vec dugo godina prodajem klasicme fotke i ta jedna slika se prodala u par stotina primeraka, sto me je naravno motivisalo da pravim nove slike.

Pogledam cega na trzistu fali i onda to obradim na svoj nacin. Ja inace radim uporedo sa fotografijom i 3D i video, kao i 2d i 3d kompoziting i naravno photoshop, pa retko ko moze da mi konkurise, jer sam u tome svemu najmanje 15 godina...

Sekula, hvala za ona objasnjenja, pogledao sam sajtove i jasnija mi je sada ta tematika!

Sto se pomeranja tice, ne znam sta da kazem. Po meni i neka remote desktop varijanta nije losa kao ideja? Postavi se teleskop na neko sigurno mesto, poveze na izvor struje i na kompjuter, i onda se tim kompjuterom dalje upravlja sa neke druge lokacije? Aparat se okida preko Eos utilitya, takodje sve preko remote desktopa... Ja tako gledam svoj video nadzor, cak i preko mobilnog i upravljam PTZ kamerama. Ne vidim zasto slicno ne bi vazilo i za teleskop? :)

Yagodinac

Da izložim i ja svoje mišljenje  ;D

- To što planiraš da radiš je odlična ideja, ali teško da će da može sa 5d mkII. Možda i hoće (sa uskopojasnim filterima tipa Ha, Hb, OIII) ali mnogo bolji rezultat daju hlađene CCD astrokamere koje koštaju kao 5d okvirno. Time se dobijaju nehumano duge ekspozicije uz praktično nula šuma a fotke sa ova tri filtera su zapravo kompletno hablolike.

- Teleskop koji bi uzeo je potpuno svejedno. Newtonian velike žiže kao što je 300/1500 je ogroman, gledao sam kroz isti na EQ6 i to se toliko ljuljalo da nikakva astrofotografija mislim da nije moguća - osim ako nemaš kupolu da eliminišeš vetar. Inače apohromatski refraktori su poznati kao izuzetno oštri, kontrastni i po svemu superiorni ali SVI imaju makar malo lažnih boja, šta god to proizvođači pričali. Pogledaj fotke sjajnijih zvezda na bilo kom apo-u, videćeš da su šarene.
Newt teleskopi su (uglavnom) f5, sa koma korektorom daju dosta oštre zvezde do ruba senzora i značajno su jeftiniji. Pritom nemaju lažne boje (hromatsku aberaciju) ni u tragovima ali imaju i manji kontrast ali... Znaš već i sam, to se rešava u PS-u sa par klikova  ;D
Možda bi najbolji kompromis bio Ritchey-Crétien tip teleskopa, to je reflektor i nema lažne boje a oštar je i zadnji izbor ozbiljnih astrofotografa.

- Žiža na teleskopu i ne bi trebalo da bude nešto velika. Drugim rečima preko 1000mm vođenje/korekcije postaju problem pa je najbolje koristiti off-axis guider. Ali ako imaš pretežak teleskop onda zbog vetra i korekcije postaju nemoguće... Uzevši u obzir rezoluciju 5d mkII ispada da ti ne treba velika žiža (ja ne bih išao iznad 1000-1200 jer mnogo češće atmosfera bude limit nego rezolucija kamere i optike).

- Na montaži kao što reče Sekula, ne treba štedeti. Za ozbiljno fotkanje sa velikom makinom od preko 15kg je potrebna montaža od 5000e, za sve ostalo tu su naše eq5-6  ;D
Ako se pređeš pa pazariš neadekvatnu montažu teško ćeš da je prodaš, i izgubićeš dosta novca. Nije to L staklo pa da kupci stoje u redu  ;D
Bolje je u startu uzeti jaču montažu da se ne bi kasnije gubilo na preprodaji.

-Last, but not least: 5d mkII je fulfrejm. Skoro svi teleskopi (sem ogromnih RC ili apoa koje si naveo od 6000$) ima da vinjetiraju. Ako hoćeš da iskoristiš pun potencijal kamere onda se u skladu sa tim bira i tip teleskopa a to će da košta...

Ukratko, ako hoćeš da napraviš sistem koji će da iskoristi potencijale (inače odlične) kamere koju već imaš, i potencijale nekog 300/1500 trebaće ti ne 2 nego 7 hiljada evropskih novčanica. Od toga 5 ide na montažu a ostatak na prateće sitnice tipa guiding, koji nije jednostavan na većim sistemima.

Bosi72

Sličnu dilemu imam i ja, ali maksimalna nosivost EQ6PRO je do 20kg, tako da sam odustao od Skywatcher varijante.
Ne znam da li postoje jeftinije varijante, ali koliko sam gledao za nosivost do ~30kg najpovoljniji je Losmandy G-11G http://www.losmandy.com/g-11.html po ceni od 3195USD (+prevoz, carina).

Nažalost zbog drugih planova (finansijskih), do prvih astrofotografija moraću da sačekam, ali u međuvremenu se zadovoljavam posmatranjem kroz 300/1500 na dobsonovoj montaži.

Cilj ka kojem težim je http://www.campingunderstars.com/observatory.html


tomato011

Nisam rekao da bas moram 5DMKII da "raskupusam"...
Imam i 10D i 600D od kamera sa manjim senzorom. Aii 5D MKII nikada nesto preterano nisam voleo, vise sam ga za full frame video koristio, da dobijem shallow DOF...

Yagodinac, hvala na komentarima. Ne znam sta da kazem. Moj najtezi objekitv je 70-200 f 2.8 Nista teze nikada nisam koristio, nisam foto reporter. Slikam samo sa rasvetom. Tako da nisam puno razmisljao o vetru.
Mesto gde bi slikao je zaklonjeno zidom sa jedne strane, ako to hocu, a mozda bih mogao i podici neki zidic od siporeksa, da zaklonim konstrukciju.

Mozda bi cak moglo i skroz da se zatvori obicnim kosim krovom od Lexana, koji bi se smicao, ali iskreno, ne znam da li to zelim da radim :)

Dakle, tvoj prelog je neki refractor? Inace, sto se montaze tice, EQ6 PRO GoTo mi je realna, tu ne bih stedeo, ali ni davao vise!

A ovo, http://www.teleskop.rs/teleskop/mc-ota-tubusi/1802700-mc-teleskopi ima li smisla za astrofoto? Ili ovo http://www.teleskop.rs/teleskop/mc-ota-tubusi/1501800-mc-teleskopi

Znaci, molio bih za pragmatican predlog za oko 2000 evrica, ajde moze i par stotina gore, ali to bi bilo to :)
Aparate si video koje imam... Ne znam da li bih se zezao sa CCD, posle toliko godina sa Canonom, a i te slike koje su me inspirisale na celu pricu su uradjene sa 400d... :)

Hvala i pozdrav!

Yagodinac

Za početak bi za wide field fotose dosta dobro poslužila ta tvoja stakLa, a kao kompletan setup za navedenu sumu bi se našlo nešto što koristi Lajoš Kiš: 200/1000 newt SW, eq6 pro, guider preko ALCCD kamere. Bio bi zadovoljan time jako dugo vremena.
Što se tiče aparata 10d je suviše star i ima mnogo šuma za astrofoto. Prva i minimum sledeća sprava je 20d (koju ja archim) i to je kvantni skok. Šteta bi bilo razvaljivati prašinodrmač na bilo čemu novijem od 40d ili 1000d, bar po meni.

Naravno, ovo je sve stvar individualnog izbora. Neko bi se pre odlučio za neku drugu kombinaciju ali ja navodim šta bih ja uradio sa tim parama.

Sekula

Uz sve što je Yagodinac napisao otprilike bi izbor mogao da ide na recimo tri instrumenta:

RC teleskop - ultimate choice za sve astrofoto ozbiljne stvaraoce (obratiti pažnju na primere fotki na kraju stranice na sledećem linku sa opisom instrumenta):

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1877_GSO-8--f-8-Ritchey-Chr-tien---203-1624mm-RC---Carbon-tube.html

Zatim varijanta koja je Maksutovn-Newtn:
http://www.skywatcher.com/swtinc/product.php?id=204&class1=1&class2=140
http://www.skywatcher.com/swtinc/product.php?id=204&class1=1&class2=140&action=gallery

Treća bi recimo npr bila kombinacija dva instrumenta kao što je taj 200/1000 i recimo ED 80/600 sa koma korektorom odnosno flatter-om.

Četvrti izbor je takodje SCT instrument tipa Celestron ili Meade sa obaveznim focal reductorom.

Sve u svemu, košta para kada se na to još doda i montaža i dodatna oprema.

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

u mojoj krovnoj varijanti na zizi 1200mm-2000mm moze se postici mirna atmosfera i kruzne zvezde i kad dune vetaR I KAD PROLAZE kamioni pored puta te su oscilacije male i apsorbuju ih zidovi
sve ove ponudjene cevke su u opciji i neces pogresiti ni na jednoj opciji 
Ja cekam strpljivo da cestitam na kupovini i ocekujem slike da se malo razveselimo na forumu :)
🌠

tomato011

Radim ceo dan juce i celu noc, nocas... slikao neku reklamu i neprestano razmisljam o vasim recima kako ce da me smori tezak teleskop :)
A pomerio sam par tona tereta... svako moje svetlo sa stativom, glavom i modifikatorom svetla ima najmanje desetak kila, pa vi izracunajte... pomerite to sto puta i eto tone.
Ja radim u proseku sa pet svetala... koja po sceni pomerim i do 20-30 puta za jedan kadar... :) (svako po tri-cetiri-pet puta)

Yagodinac,
i meni je na pamet padala ta 200/1000mm kombinacija, ali, ja uvek nadjem neku manu...

Cena u Srbiji ~1300 eura: http://www.teleskop.rs/teleskop/na-goto-montazi/2001000-heq5-pro-goto-skywatcher-newton -
Cena u Sloveniji: 900 eura: http://www.mojteleskop.si/_item/1765/200mm_Newton_reflektor_(F=1000mm)_na_EQ5_PRO_(goto)_montazi.html

Malo boli ta razlika u ceni. Doduse, i EQ5 je mehanizam, ali rekoh da razmotrim... :(

Ja bih samo zamolio za jos jedan komentar... cisto me je zanimalo sta je to u nekoj malo vecoj cenovnoj grupi, sto bi moglo eventualno da se razmotri... I pronasao sam ova dva Celestron uredjaja.

http://www.mojteleskop.si/_item/2035/279mm_(11)_Schmidt-Cassegrain_C11-SGT_XLT_(F=2800mm)_na_AS-GT_(CG5-GT)_ekvatorialni_GOTO_montazi.html

http://www.mojteleskop.si/_item/916/280mm_(11)_Schmidt-Cassegrain_CPC_1100_GPS_(XLT)_(F=2800mm)_na_alt-azimutni_goto_montazi_CPC.html


Video sam da Celestron ima zastupnika u Srbiji: http://www.acr.rs/sadrzaj.php?ids=kontakt&LID=c223eceee2eb75457b28def55b8da244 ali im je telefon stalno zauzet, a ja mrtav neispavan...

Na kraju... ceo ovaj "sport" mi se cini slicnim Hi-Fi-ju, tj. bolesti koja se naziva Audiofilija, a koju sam ja davno, dosta uspesno prelezao :)
Kada covek dodje do neke granice od par hiljada eura, moze dati jos 20.000, ali ce se kvalitet mozda povecati za 20% :)  najboljem slucaju, duplo... :) I tome nema kraja, covek je stalno u potrazi za necim novim, a onda jednog dana kada sastavis sistem iz snova, shvatis da na njemu nemas sta da slusas, jer je vecina komercijalnih snimaka muzike ocajan...

Tako i ovo... sjajni teleskopi vrhunskih optickih mogucnosti, ali moram da zivim na planini Rudnik, ako hocu da vidim nesto bolje od mesecevih kratera :) A i to ako mi se smiluje atmosfera, vlaznost vazduha, itd... Sad malo karikiram, ali koliko znaci vrhunski aparat ako su mi uslovi gledanja relativno nepovoljni i ako ne postoji ni perspektiva da se znacajno poprave...

Hvala svima na komentarima jos jednom!

kruska

posredi celestron-a
za zizu od 2800mm ces morati odmah nauciti useveriti extraprecizno
i meni je to padalo na pamet ali sam se odlucio za stabilnu verziju Cg5-GT i C8 jer moras nakaciti i kameru i guiding kameru ako hoces exposure, naravno jos i reducer f/6.3 bilo bi pozeljno
mislim da je za C11 tubus pozeljnije imati ekvatorijalnu CGEM montazu ako hoces celestron ili eq-6 pro goto
🌠