• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

300/1500 EQ6 PRO GoTo Skywatcher Newton, ima li smisla dati pare za ovo?

Started by tomato011, March 28, 2012, 02:35:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tomato011

Gospodo, procitao sam dosta toga u poslednjih par dana, pogledao klipove na You Tube, razne galerije i poskidao i pregledao desetak godista Sky & Telescope magazina... Odlucio sam da uzmem nesto malo korisceno sa USA eBay-a. Drugar mi uvozi Porsche automobile iz USA brodom, pa ce u prtljaznik jedne Panamere da stavi i ovo moje... To ide preko CG, pa nema problema sa carinom i sl. Stici ce mi na kucu, ali za nabrze tri meseca, mozda i cetiri... :( To je jedina losa stavka.

Evo sta sam ja izabrao, pa bih vas molio da mi pomognete da svedem izbor na finalni... cene su u US $, pa delite sa 1.33 da dobijete euro.

http://www.ebay.com/itm/MEADE-LX-200-10-Schmidt-Cassegrain-Telescope-Used-but-near-NIB-MANY-EXTRAS-/190658942512?pt=US_Telescopes&hash=item2c64289630

http://www.ebay.com/itm/Celestron-NexStar-11-GPS-Schmidt-Cassegrain-11-telescope-/190658728514?pt=US_Telescopes&hash=item2c64255242

http://www.ebay.com/itm/Meade-LX200R-UHTC-LX200-ACF-10-INCH-TELESCOPE-LOTS-OF-EXTRAS-/270943483912?pt=US_Telescopes&hash=item3f157d7808

http://www.ebay.com/itm/Meade-10-LX200GPS-Schmidt-Cassegrain-Telescope-w-UHTC-Autostar-Controller-/260991967852?pt=US_Telescopes&hash=item3cc455626c


Hvala puno svima...

kruska

🌠

Yagodinac

Sve što si naveo su odlični planetarni teleskopi.
Dolaze na sopstvenim fork montažama koje i nisu nešto za astrofoto; naročito ako je nakačeno na iste 10-11" metala i stakla. Ljuljaju se na vetru, da prevedem  :-[
Ima još stvari, potrebni su teleskompresori a onda zaboravi na 5d, to će da vinjetira i na aps-c.

Ukratko, ovi Schmitt-Cass teleskopi su odlično optički korigovani, umetnička su dela i blistaju na planetama ali nisu baš za astrofoto deep sky objekata:

1) velika žiža znači da krupne svari ne staju u vidno polje, samo početnik može da juri za uvećanjem
2) Velika žiža = velika glavobolja u guidingu
3) suviše mali f (najčešće 10-12) što na galaksijama bez kompresora/focal reducera znači... Računaj i sam, pismen si fotografski  ;D f5 protiv f10 znači 4x manje objekata za noć...
4) lepo reče Kruska, trebaće nove ekvatorijalne (bolje) montaže za njih. A šta ćeš sa starim?

E sad, ja volim galaksije a ne planete, pa je zato možda moje interesovanje usmereno ka drugim tipovima setupa.

kruska

ukratko svima nama treba ogledalo 600 mm f/3-f/4   ;D ziza 1800mm-2500mm  ;D  
i onda se moze krenuti u lov na ngc objekte i ostale galaksije
montaza za 100 kila nosivosti ;D cena naravno nije bitna
onda mi ne bi bila ni LP problematicna
zazidao opservatoriju, uveo struju, sagradio letnju kuhinju
zavalio bi svu tu opremu, jedno 3 sata radio drift polar alignment
redovno izvlacio 120 sekundi ekspozicije ,
polupao kompletnu ulicnu rasvetu u krugu od 100 m  i uzivao u galaksijama do smaka sveta....i posle njega
🌠

tomato011

Quote from: Yagodinac on March 31, 2012, 04:35:27 pm
Sve što si naveo su odlični planetarni teleskopi.
Dolaze na sopstvenim fork montažama koje i nisu nešto za astrofoto; naročito ako je nakačeno na iste 10-11" metala i stakla. Ljuljaju se na vetru, da prevedem  :-[
Ima još stvari, potrebni su teleskompresori a onda zaboravi na 5d, to će da vinjetira i na aps-c.

Ukratko, ovi Schmitt-Cass teleskopi su odlično optički korigovani, umetnička su dela i blistaju na planetama ali nisu baš za astrofoto deep sky objekata:

1) velika žiža znači da krupne svari ne staju u vidno polje, samo početnik može da juri za uvećanjem
2) Velika žiža = velika glavobolja u guidingu
3) suviše mali f (najčešće 10-12) što na galaksijama bez kompresora/focal reducera znači... Računaj i sam, pismen si fotografski  ;D f5 protiv f10 znači 4x manje objekata za noć...
4) lepo reče Kruska, trebaće nove ekvatorijalne (bolje) montaže za njih. A šta ćeš sa starim?

E sad, ja volim galaksije a ne planete, pa je zato možda moje interesovanje usmereno ka drugim tipovima setupa.


OK, vidim da vladas materijom i hoces da kazes.... To bi bilo kao da snimam reklamu, bilboard, sta god, sa 300mm f 2.8...
Ne ide (najcesce), to je objektiv za fotoreportere, za snimanje basketa i fudbala na mracnim stadionima i u polutami hala...

Ali ono sto ja ocigledno ne kapiram je koliki su zapravo ti "objekti"... Mene nebule najvise interesuju, jer su mi najzivopisnije...

E sada, ono cime sam se rukovodio je cinjenica da su ubedljivo najbolje fotke na netu, koje sam pronasao, slikali amateri sa Meade, posebno sa LX200 serijom.
Tu je i Celestron naravno, koji je cak uradio i kameru za svoje teleskope! A ima i savrsen sistem koji radi multi tracking, video sam na youtube, zaista perfektno radi.

Dakle, u mojoj glavi, svi ti objekti "izgledaju" vrlo mali i za sve njih treba ogromno povecanje (tj. zizna daljina). Inace budu mrlja u centru kadra!!! Te mrlje vidjam najcesce na slikama uradjenim manjim teleskopima. A izgleda da se ja tu varam! <--Jos jedno, ja to tako zamisljam!!! A izgleda da nije tako!



Yagodinac

Evo jedne magline koja je snimljena sa 50mm objektivom, toliko je mala  ;)



Što se tiče astrofotkanja Meade teleskopima, nisu oni loši, čak su i pristupačni sa cenama. Samo daleko su od ubedljivo najboljih - ima tu mnogo boljih/skupljih brendova. Npr evo poslastice koja ubija već na f2.8:

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=7383&kw=epsilon&st=2

tomato011

Da, sjajna stvar :) Samo 5400 doloresa :)

Sve mi se cini da treba da napravim prvo onaj "barn door" - rucni mehanizam za pracenje, da montiram moj 70-200mm f2.8l sa Canon EF 2x telekonvertorom. Time postaje 400mm f5.6, pa da snimim neke fotke i vidim kako to izgleda...

kruska

nije sto sam ljubitelj zize i velike rezolucije, ali postoje objekti koji se slikaju na zizi od 50 mm, 500mm i 1500mm
Sve se to ubrzava sa sto manjim f/ ratio.
m42 se uslika za 120 sekundi na f 400mm
m57 se isto uslika za 120 sekundi ali na f 2000mm jer je previse mali objekt

🌠

Sekula

U suštini i Celestrone i Meade spadaju u konfekcijske teleskope samo više klase. Proizvode se masovno i kao takvi imaju i način sklapanja i kontrolu kvaliteta. Kada recimo otvoriš njihove mehanizme u motorima i prenosu, videćeš da tu ima dosta plastičnih zupčanika npr. To dovoljno govori i o njihovoj trajnosti ukoliko recimo ih podvrgneš nekoj ozbiljnijoj proveri. Fork montaža nije dobra za astrofoto i uz nju bi obavezno trebalo da ide i
http://sctscopes.net/Photo_Basics/Accessories/Wedges/wedges.html
iz razloga praćenja objekata i izbegavanja rotacije vidnog polja koje se javlja kod fork azimut montaže nakon izvesnog perioda.
Naravno da su SCT teleskopi ipak dobri ali sa tom žižom za deep sky nema šta da se traži bez focal reducera. Takodje, opet treba razmišljati o dodatnom instrumentu za snimanje i kod fotografa obično uz taj teleskop obavezno ide i neki APO kojim se rade snimanja ostalih objekata. I ne treba zaboraviti još jedan detalj, masovno su te fotografije koje su vidjenje na Meade i Celestron napravama u današnje vreme napravljene ne dslr aparatom već hladjenim CCD kamerama. Pri tome za današnji CCD standard ljudi polako prelaze sa RGB filtera na maped color images i rad sa Hydrogen-alpha/Oxygen-III/Sulfur-II filterima. Ako hoćeš da nekom pokušaš da prodaješ foto a da to onda bude na tom nivou onda bi trebalo u startu da radiš sa ovakvom opremom, u suprotnom kvalitativno ne možeš da ispratiš tu vrstu konkurencije.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

tomato011

Znaci, ponovo se vracamo na HQ5/6...


Jel me ovime plasis? :)
http://www.highpointscientific.com/product/ORI-24609/Orion-X-tra-Narrowband-Set-of-Three-125-Filters-24609.html
http://www.astroshop.de/uhc-filter/baader-planetarium-schmalband-filtersatz-1-25--fuer-full-frame-ccd/p,11116#tab_bar_1_select
http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=319-327-1157-861-14545

Ja sam, kada su se pojavili prvi DSLR aparati, preko 400$ platio B+W cirklularni polarizacioni filter za moje L objektive od 77mm precnika navoja za filter :)
Kako su ti filteri "gledali kroz staklo" i spasli me nekoliko puta, kada sam snimao sve i svasta u prostoru gde je staklo dominiralo, vratili su svaki dinar i debelo se isplatili!

Dakle, pogledao sam razne galerije "Narrowband" slika i po meni, dobar deo ih karakterisu lepe boje ali i odsustvo ostrine. Ne znam zasto... Naravno, neke su super, kao recimo ova:
http://stargazerslounge.com/imaging-deep-sky/163232-huuuge-ic-1396-elephants-trunk-hubble-colors.html

Dok su recimo fotke slikanje DSLR-om dosta ostrije?
Mada mi se svidja ideja da kroz te filtere moze da se slika i iz grada, jer propustaju samo talasne duzine koje emituju nebule, tj,. kiseonik, vodonik i sumpor... Ali sa druge strane, to znaci da nije za galaksije i druge objekte..

I sto se tice same prodaje, nisu to neke velike pare. Slika kosta 10 -15 dolara, od cega ja dobijem pola, u najboljem slucaju. U najgorem, 25%. Ali, zato se proda mnogo slika, pa se zaradi na masi. No, realno je da je trziste toliko prezasiceno, pa se retko sta prodaje, ali kada napravis neke lepe ilustracije koje mogu da se koriste kao odlicna podloga za clanak, naslovnu i slicno, onda to lepo ide. Dakle, nikada mi ne bi pala na pamet prodaja golih slika, jer je to vec prezasiceno, ali kada se malo dorade, lepo to ide :)

Dakle, vracamo se ponovo na Skywatcher dilemu, koja dobija i sasvim novu dimenziju, ovaj put cenovnu, u smislu, ulozeno, dobijeno:

komplet: 200/1000 na HEQ5 Pro GoTo SkyWatcher Newton - 141.000 dinara

odvojeno 200/1000 Black Diamond OTA = 39.500 dinara
              HEQ 5 PRO GoTo =..................114.000 dinara             
TOTAL:                                                 153.500 dinara  (usteda od 12.500 dinara kada se kupi kao komplet)




komplet: 300/1500 EQ6 PRO GoTo Skywatcher Newton - 195.000 dinara (sa prevelikim teleskopom od 23 kg)

Odvojeno: 300/1500 Black Diamond OTA=..........85.900 dinara
                 EQ6 PRO SynScan GoTo Mehanika = 149.000,00 dinara

TOTAL:                                                             234.900 dinara (usteda od 40.000 dinara sto definitivno nije za bacanje)




RAZLIKA IZMEDJU DVA KOMPLETA:  195.000 - 141.000 = 54000 dinara 

Razlika izmedju montaza EQ6 PRO i HEQ 5 PRO GoTo, kada se kupuju odvojeno iznosi svega 35.000 dinara

Kompleta EQ6 PRO SynScan GoTo Mehanika + 200/1000mm nema.

Ako bih dakle uzeo odvojeno, EQ6 PRO SynScan GoTo Mehanika = 149.000,00 dinara + 200/1000 Black Diamond OTA = 39.500, to bi me kostalo 188.500 dinara. Za svega 6500 dinara vise, dobije se Newton od 300/1500mm, koji je pojedinacno sa cenom od 85.900 din vise nego duplo skuplji od 200/1000mm
Dakle, placanjem od 6500 dinara, dobije se vrednost od preko 430 eura ako covek bas zeli HQ6 montazu... Jedino da ih pitam da li bi dali proporcionalni popust za kombinaciju EQ6 + 200/1000 ili kao kompromis, 250/1200mm!




Sto se Apohromata tice, tu mi se kao balans ulozeno/dobijeno dopadaju:

80/600 ED-APO SkyWatcher Black Diamond od 76.000 dinara i uz malu doplatu:
100/900 ED-APO SkyWatcher Black Diamond od 88500 dinara.

120/900 ED-APO SkyWatcher Black Diamond je svuda hvaljen, dobio dosta best buy nagrada, ali po ceni od 160.000 dinara mi je malo "too much" za nesto made in China, mada sam video da teleskopi, "zapadnih" proizvodjaca tih karakteristika idu i do 4-5-6.000 evra/$...


Ili da idem na opciju HEQ 5 PRO GoTo/EQ6 PRO + 200/1000mm + 100/900 ED-APO + ona kamerica za pracenje + dslr adapter i ako treba neki barlow i da se pogadjam za neki veliki popust za toliko para potrosenih???

Sekula

@tomato011

Nema nikakvog plašenja, ako se hoće učinak koji je blizak da ne kažem identičan profi nivou, onda se ide i na takvu vrstu opreme. Potpuno sam ubedjen da bez filtera i odgovorajuće ccd kamere teško da može da se isparira bilo kakvim izmodifikovanim dslr aparatom. Naravno i da sa izmodifikovanim dslr aparatom može da se dobije mnogo, ali ovaj drugi način donosi i mnogo više uz odgovarajuću kompjutersku obradu.

Iskreno, 200/1000 može da nosi Heq5 ali je puno bolje kupiti Eq6 jer ne treba zaboraviti i dodatnu opremu i eventualnu zamenu instrumenta većim. Heq5, u kombinaciji sa ovim instrumentom nije dovoljno opravdan izbor, osim jedino nedostatkom para i pravljenjem ne tako srećnog kompromisa.

A što se tiče izbora APO instrumenta, ne vidim smisao da se uzima naprava sa istom žižnom daljinom tj prilično sličnom. Kada već imaš instrument od 1000 mm onda je logičnije da uzmeš neki sa manjom žižom i time imaš veću paletu mogućnosti uz dodatnu upotrebu flattener-a. Inače, navedeni APO-i sasvim adekvatno služe i terestrijalnoj fotografiji i video snimanju.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

tomato011

Znaci predlazes 80/600? Koliko vidim, i ti ga imas? Meni se 100/900 za 12000 vise cinio kao bolja kupovina, mada ima manji otvor blende. f 7.5 na prema f9.0...

A  sto se tice Newtona i mehanike, dilema ulozeno/dobijeno? Sta kazes na to? Nadam se da nisam bio previse konfuzan u gornjem racunu?

Bas zato i razmisljam ponovo o topu "300/1500 EQ6 PRO GoTo Skywatcher Newton" koji onda moze biti "stacionaran", a APO da se koristi na terenu... Ipak je ta kombinacija best buy po gornjem racunu???

Sekula

Ja samo zagovaram veću paletu instrumenata pa samim tim i mogućnosti njihovom upotrebom. Možeš uzeti i veliki njutn ali onda njega najpre osmisli u vidu opservatorije tj nadji mesto gde će stalno stajati i biti spreman za posmatranje i rad sa tog istog mesta. Ovako da ga nosiš bilo gde, to je zahtev koji će ti biti veliki zalogaj i opterećenje vremenom. Ako hoćeš veliki a pokretan instrument onda gledaj konstrukcije koje su pokretnije od njega kao što je RC ili SCT.

Za takve varijante oko mehanike lično mislim da je sve ispod eq6 malo i neadekvatno pogotovu kada se misli na bilo kakav upgrade vremenom.

Oko računa moraćeš da napraviš prostu aritmetiku. Jedino nije savet uzimati nešto što ćeš kasnije gledati čim pre da zameniš ili preprodaš. Ne isplati se.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

tomato011

Slazem se... Zato mi se i cine 300/1500 i  EQ6 PRO GoTo Skywatcher Newton kombo + 80/600 APO kao dobitna kombinacija?

Opet, sto se tice portabilnosti :) Moj tubus (kutija) za video stativ Manfrotto, koji sa "fluidnom" glavom kosta oko 2000 evra, je veci od 300/1500 teleskopa... A i tezi, kada se stativ ubaci unutra. Navikao sam ja na tegljenje, ceo zivot teglim nesto! A imam i veliki auto, tako da "velicina" i nije problem.

Sekula

Quote from: tomato011 on April 02, 2012, 11:48:45 am
Slazem se... Zato mi se i cine 300/1500 i  EQ6 PRO GoTo Skywatcher Newton kombo + 80/600 APO kao dobitna kombinacija?

Opet, sto se tice portabilnosti :) Moj tubus (kutija) za video stativ Manfrotto, koji sa "fluidnom" glavom kosta oko 2000 evra, je veci od 300/1500 teleskopa... A i tezi, kada se stativ ubaci unutra. Navikao sam ja na tegljenje, ceo zivot teglim nesto! A imam i veliki auto, tako da "velicina" i nije problem.


Ok, ali ti za Njutn 300/1500 trebaju dva poslužioca minimum. Ako ideš sam, onda zaboravi ovaj teleskop. Kakav god da ti je auto i koliko god da si vispren i snažan, ovaj teleskop je sjajan ali nezgrapan kao bojler. No, za te pare, sigurno da nećeš naći veći u pogledu aperture, već samo skuplji.

Dobro razmisli o svemu, preseci i onda tek dreši kesu.
Razmisli još jednom o opservatoriji sa takvom kombinacijom opreme...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |