• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

dvogled za pocetnika

Started by petar, April 02, 2012, 05:54:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

petar

Kako bi drugacije caskali da ja nisam ovoliko dosadan.Mislio sam kad vec mogu da nabavim iz USA dvogled,a tamo je uglavnom sve jeftinije,mozda za iste pare moze da se uzme nesto bolje,ili da vas vise nesmaram i da uzmem pentaxa,kad vec ovde nisam mogao da nabavim TS,sigurno necu pogresiti?

Yagodinac

Ako već ideš tamo možeš ovo da probaš da nabaviš, mehanički je dosta kvalitetan. Međutim moguće je da se više ne proizvodi:

http://www.amazon.com/Pentax-65808-10x50-Waterproof-Binocular/dp/B00076QVQ4

Mada, kod dvogleda (uostalom kao i kod svega) je pravilo koliko para - toliko i muzike.
Za neke naše ovdašnje potrebe i dalje ostaje TS 10x50 kao solucija; evo ga za naručiti:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1408_10x50-Porro-Binoculars---LE-Series---Wide-Angle---All-Purpose.html

Pritom neće biti carinjen iz Europe dovde; platićeš samo poštarinu. Njegov stariji brat:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1409_10x60-Porro-Binoculars---LE-Series---for-low-light-conditions.html


Voyager

Zanimljivo, ovaj TS model izgleda istovetno kao moj BTC Albatros 10x50 koga sam uzeo preko Teleskop Centra

http://www.tavcso.hu/?o=termek&te=AL10x50&n=en

Karakteristike su istovetne, i torbica je ista, kao i krpica i poklopci za sočiva
Možda dve različite firme koriste istu fabriku za proizvodnju optike koju štancuju samo pod drugim imenom? Uobičajena stvar kod kompjuterskih komponenti npr  :)


spadej

Ne mora da znaci. Pre xy godina, u totalnom ne znanju i zabludi, kupio sam neki krs od dvogleda sa zoom-om. Zaboravih kako se zove.

Ima potpuno identicno pakovanje, krpicu i sve ostalo kao i moj "specijalni astro dvogled" (iz potpisa). Cak i poklopci okulara su isti, i oni prednji nastavci (koji se odvrcu od tela) pasuju sa jednog na drugi.

Eto, po svemu isti (ne racunam zoom) a razlika u kvalitetu slike je..... Nema reci u nasem jeziku za toliko veliku razliku. Ubedjen sa da kvalitet stakla nije isti, i premazi na njima.

petar

Znam sta cu,saceka cu do jeseni i ako bude postojala mogucnost-uzecu Pentaxa,a ako ne,imam sad sajt pa cu naruciti TS,hvala za pomoc.

sale11472

Quote from: Voyager on May 18, 2012, 03:01:09 pm
Zanimljivo, ovaj TS model izgleda istovetno kao moj BTC Albatros 10x50 koga sam uzeo preko Teleskop Centra

http://www.tavcso.hu/?o=termek&te=AL10x50&n=en

Karakteristike su istovetne, i torbica je ista, kao i krpica i poklopci za sočiva
Možda dve različite firme koriste istu fabriku za proizvodnju optike koju štancuju samo pod drugim imenom? Uobičajena stvar kod kompjuterskih komponenti npr  :)


Svi sem par velikih (a i oni prave smao par najskupljih modela sami) koriste iste fabrike za proizvodnju optike u Kini, dakle i Teleskop Service i Garret i Oberwerk i BTS itd itd svi oni dvoglede prave na istom mestu u istoj fabrici i svi isto izgledaju, razlik aje samo u tome šta ko traži da mu Kinezi naprave. neko prodaje dvoglede koji će se koristiti samo danju, neko traži vrhunski kvalitet, neko hoće da valja jeftinu robu itd ono što preostane od škarta prefarba se narandžastom bojom preko optike i prodaje po raznim buvljacima širom sveta..... kod Chinamana nema ništa na bacanje zato i jesu jeftiniji (pored činjenice da kinezi rade jeftinije nego roboti ;D )
Zato treba biti jako oprezan i zanemariti izgled kada je izbor dvogleda u pitanju.
Primera radi moj prošli dvogled je bio Norconia 10x50 Sport sada imam TS 10x50LE  kada bih skinuo natpise sa oba dvogleda bilo bi ih nemoguće razlikovati bez da se pogleda kroz njih (a i tada po danu nije lako videti razliku) malo je reći da uopšte nema smisla porediti ta dva modela kada je kvalitet u pitanju.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

petar

Ako ima jos neko neki savet nije na odmet.

zoran685

Planiram kupiti dvogled CALESTRON 20-100X70,molio bih ako neko nešto zna o tom dvogledu da napiše svoja iskustva,mislim koliko je dobar itd,ima li neki drugi od drugog proizvođača sličan njemu po kvaliteti?

xestenat

Pozdrav
Nov sam na forumu i kako sam zainteresovcan za nabavku pristojnog PRVOG dvogleda vrlo sam zainteresovan za sve postove i misljenja. Moje pitanje proizilazi iz mog problema. Naime imam miopiju (kratkovidost od oko -5/-4, dakle razlicito za levo i desno oko ) kao i razlicitim astigmatizmima. Nosim naocare. Da li postoji resenje u razlicitom / odvojenom podesavanju dioptrija levog i desnog okulara.

Unapred zahvalan

Yagodinac

Naravno. U većini slučajeva se prvo podesi dioptrija centralnim točkom tako što prvo gledaš levim okom a potom okrećeš desni okular gledajući samo desnim. Deluje komplikovano ali nije.

xestenat

Zahvaljujem. Procitao sam, sufujujuci,da postoji "individual focusing" . U cemu je razlika u odnosu na "central focusing" odnosno koji sistem pruza kvalitetnije prilagodjavanje dioptrija?

mravic

Potpuno je svejedno jer na ovom prvom podesavas na centralnom tocku oba i onda jos desni mozes dokorigovati. Posle, ako niko drugi ne gleda osim tebe za svaki objekat fokusiras samo na centralnom.
Na ovom drugom fokusiras svaki okular zasebno.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk


petar

Pozdrav svima,nije me bilo neko vreme.Dobio sam dvogled TREPIED S-129 GKE,7x-15x35,na njemu jos pise-Field 100m/1000m at 7x,SBS fully coated,BARYUM.Made in Japan.
Pa me interesuje da li neko zna kakav je i u koje se svrhe najvise koristi?