• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

dvogled za pocetnika

Started by petar, April 02, 2012, 05:54:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

petar

•Dvogled SPORTER EX 10x50 NIKON
•Uvećanje: 10x
•Promer sočiva na objektivu: 50 mm
•Stvarno vidno polje: 5.6°
•Polje preglednosti: 52.1°
•Vidno polje na 1000 m: 98 m
•Promer izlaznog sočiva: 5 mm
•Relativna svetlina: 25
•Maksimalno rastojanje od oka: 19.6 mm
•Najbliža žižna tačka: 5 m
•Interval razmaka zenica: 56-72 mm
•Težina: 825 g
•Dužina: 187 mm
•Širina: 139 mm
Jel moze neko da mi pojasni po stavkama,i ima li on BAK4 prizme?Malo sam dosadan.

gile.ms

Koliko znam na bak4 prizmama insistiraju samo astronomi, eventualno ljubitelji prirode koji vole posmatranja pri slabom svetlu...
Uveren sam da konstruktori ovog dvogleda nisu imali astronome na umu kada su pravili ovo čudo...
Iako je za 100 grama lakši od pomenutog TS 10x50 LE, TS ima nešto veće vidno polje i što je možda i važnije navoj za pričvršćivanje na stativ (ultra koristan dodatak čak i za manje instrumente - kad tad ćeš poželeti da sliku potpuno umiriš)

Ako uzimaš dvogled samo za astronomiju mislim da je ovaj Nikon bacanje para - verujem da je i više nego odličan ali po danu  ::)

TS 10x50 LE sam imao priliku da probam (spadej-ev) i u tom rangu zaista nisam probao bolji (mada nisam isprobao puno različitih da budem iskren)
Jako bih voleo da probam uporedo TS 8x56 i 10x50 - to bi bila dosta "poštenija borba" u odnosu na TS:PRAKTICA koju su pominjali sasmir i spadej (a u koju sam bio lično umešan). U toj borbi TS je pobedio po pitanju vidnog polja, kontrasta i oštrine - dakle po ukupnom kvalitetu optičkog uređaja i tačka.
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

petar

A ja sam i hteo za astronomiju,a da mogu nekad i po danu da koristim za neke druge svrhe,pa mi zato i odgovara sto je malo laksi da bih mogao da gledam iz ruke i da bude 10x50 zato sto sam procitao kao sto sam vec rekao da je to maximum sa kojim se posmatra iz ruke,ali ako nije bas za astronomska posmatranja onda bolje da ga ne uzimam?Zar ne moze bar nesto da se posmatra sa njim u astronomske svrhe?

petar

Koliko kosta ts 10x50 le i gde moze da se nadje kod nas?

sasmir

 10x50 koji je mogao ranije da se nabavi preko gospodina Mravika.
Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

sale11472

Quote from: Laci on April 05, 2012, 09:15:29 pm
Pa dobro ako ti imaš problema sa ambijentalnim svetlom ne znači da ga svi mi imamo


Na žalost svi imamo taj problem, i uopšte nije bitno da ti nešto sija direktno u oči pošto je širina zenica obrnuto proporcionalna količini svetla koje ulazi u oko tj pada na fotosenzitivne ganglione u retini oka....
Sve u svemu dok ne odeš u neki duuuubok mrak ništa od maksimalnog proširenja zenica.

Quote from: gile.ms on April 06, 2012, 12:35:46 am
Koliko znam na bak4 prizmama insistiraju samo astronomi, eventualno ljubitelji prirode koji vole posmatranja pri slabom svetlu...


Pa ne baš, insistiraju svi koji traže kvalitetnu sliku.

Quote from: gile.ms on April 06, 2012, 12:35:46 am
TS 10x50 LE sam imao priliku da probam (spadej-ev) i u tom rangu zaista nisam probao bolji (mada nisam isprobao puno različitih da budem iskren)


Bogme ja sam isprobao poprilično dvogleda (i dobrih i onih manje dobrih), a moj TS sam kupio (na licu mesta tj na Letenki ;D) posle poređenja sa Bobinim Pentax 10x50 PCF WP II.
Naravno, odluku da kupim TS nisam doneo zato što je bolji od Pentaxa*, već što sam posle tog poređenja shvatio da za te pare nema bolje i . Naravno ni u Pentaxovom cenovnom rangu nema bolje tako da ..... ma biće jednog dana u po(t)pisu ;D ;D

Nego , kad već pričamo o BaK4 prizmama, obzirom da sam pre TS imao Norconiu 10x50, koja je u suštini brat blizanac pominjanog TS odnosno: ista mehanika, isti objektivi, isti okulari, razlika je samo u prizmama (i nebitna razlika u premazima), imao sam nameru da ih uporedim, kako se to završilo zainteresovani mogu da pročitaju ... pa ne mogu da pročitaju pošto sam odustao od neprimerenog poređenja ;D Jednostavno nebo i zemlja i po danu, o noći da ne govorim.


Quote from: gile.ms on April 06, 2012, 12:35:46 am
Ako uzimaš dvogled samo za astronomiju mislim da je ovaj Nikon bacanje para - verujem da je i više nego odličan ali po danu  ::)


Hmm roof prizme obično nisu preporučljive za astronomiju tako da bih ga ja zaobišao. Ono što mene u ovom konkretnom slučaju brine ješ su po inostranim forumima (prvenstveno na CN-u) prilično loše ocenili Nikon dvoglede, Konkretno Action Ex 10x50 koji bi trebalo da je bolji od pomenutog modela...
Sve u svemu ko daje pare mora da odluči na šta će da ih potroši, ja bih ličo probao da iskopam negde pominjanog Pentaxa a ako izaberem baš nikona onda model  Action EX 10x50.....
Naravno ponajpre bih uštedeo pare i kupio TS.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D


petar

Hvala svima na pomoci,voleo bih da mi neko kaze koliko kosta taj TS 10x50 LE i kako moze da se nabavi?

sasmir

Ja ti dva puta napisao, ali da li si procitao Petre?
Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

petar

Preko gospodina Mravika,sad jesam hvala,ko je on?

petar

Jel ima neki sajt gde mogu da pogledam taj TS?


petar


mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

petar