• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Komete, asteroidi, meteori - mala tela Sunčevog sistema

Started by ivanmsk, February 21, 2012, 07:32:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Astro_fun_times

Sjajno, odlicno si je uhvatio, evo da se i ja pridruzim kolega.

Ova meta je veoma zanimljiva iz vise razloga, prvi jer je veoma svetla, drugi jer je za mnoge od nas prilika koju vise necemo imati jer ce se kometa vratiti za 71 godinu.
Ovi "regularni" objekti su tu svake godine, zavisno od sezone, ali kometa je tu sad i ode...
Zbog loseg vremena ali i zbog toga sto je veoma nisko na horizontu nisam je mogao slikati od kuce. Smeta drvece, kuce, LP...
Resio sam napajanje setupa sa baterijom i posto sam video sansu da slikam odlucio sam da se popakujem i odem van svog mesta u njive odakle pogled "puca" u svim pravcima.
Ovo bi inace i bio test baterije.
Odem ja na lokaciju na vreme, sve namontiram "na grubo" i reko ajde, sacekacu da se jos smrači da sve prikljucim na bateriju, kao da je ne trosim uzalud...
Kad sam krenuo sa podesavanjima, eto ti ga vraže, ne mogu da se konektujem na MiniPC.
Cuiv the lazy geek je izbacio video kako da se podesi MiniPC da sam kreira Hotspot i sto je najgore od svega, radio je kuci, testirao sam ga par puta medjutim na terenu, nista.
Ajde reko imam externi AccessPoint. Upalim njega, povezem se telefonom na tu mrezu, ali MiniPC se nije konektivai na nju... Nemam nacina da se ulogujem u MiniPC bez kojeg mi nista ne vredi.
Razmisljam, da imam mrezni kabal pa da ga povezem direktno, verovatno bi radilo ali nemam ga kod sebe. Vec mi se ruke smrzavaju, temperatura varira od 1-3 stepena.
Reko pakuj sve. Ali poneo sam Canon 600D za koji sam kupio 50mm F1.8 Prime objektiv da mi kamera ne skuplja prasinu.
Reko montiraj to brzo. Nemam protiv teg tako mali... Ma sta sad, neka se muci montaza.
Kometa pada dok se ja zezam sa problemom, vreme prolazi, daj sta das.
U montazu sam ubo Synscan wifi adapter, i preko telefona uperio u Jupiter na kojem sam fokusirao objektiv.
U svemu tome, jer nisam imao MiniPC preko koga ja radim 3 point alignment, montaza je ostala ne useverena🤣.
To sam saznao kad sam stackirao materijal i video kolicinu walking noisa.
Borba ljuta se vodila, em je mesec sijao sa 75%, meta bila na oko 20 stepeni altitude, u tom pravcu light dome izrazen, ja nisam useverio montazu, nisam gledao kakvi su mi subovi, 2 traktora i 5 auta je proslo pored mene dok sam slikao sa svetlima i svom prasinom ovog sveta🤣
Takodje, dok sam slikao sa DSLR i teleskopom, samo ISO1600 sam koristio, to sam i ovde uradio ali mislim da je to bila greska.
Mogao sam spustiti jos malo ISO.

Ipak uspeo sam skupiti nesto materijalai da to sto sam dobio obradim i sto je najbitnije, meta je zabelezena i uhvacena.
Ja sam time zadovoljan. :)

12P/Pons-Brooks
Lights: 66x60s ISO1600
Darks: 28x60s ISO1600
Flats: 29
Biases: 50

Total exposure: 1h 6min

Lens: Canon 50mm @F2.8
Camera: Canon 600D (modded)
Mount: Skywatcher HEQ5 Pro
Filter: Svbony CLS clipin filter

Sky: Bortle 4
Date: 19.03.2024
Moon: 75%
12P/Pons-Brooks by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Odlično ispalo, imajući u vidu sve ispale  ;)
Ponekad mislim da je rešavanje novonastalih problema, havarija i otkaza jedina konstanta astrofotografije. Meni je npr minitrek ispadao (ne na zemlju, thnx_gd) jer je bio preopterećen sedmicom sa gripom, a protivteg ne postoji, pa useveravaj ponovo, a kometa tone...
Bilo kako bilo, pošto je (skoro) isti senzor tvoja i moja fotka mogu da se uporede čisto da se vidi koliko bolji rezultat se može dobiti kad se duže eksponira, tj 16x15sec na prema 66x60sec, tj 4min prema 66min. Na mojoj slici se rep komete i galaksije neuporedivo slabije vide i šum je više izražen. Interesantno je da je granična zvezdana magnituda praktično ista što dokazuje da je teorija u pravu da najniža magnituda zavisi praktično jedino od aperture (ovde oko 18mm).

Astro_fun_times

Pa da, ovde uvek nesto podje po zlu ali to je nekako sastavni deo hobija. Vazlja bas zato sto je poprilicno kompleksan i ima dosta stvari pa uvek nesto moze da se "izkundači"🤣

Izmedju ostalih gresaka, nisam uopste gledao prvi sub da vidim kako je orijentisan kadar.
Iz tog razloga mi je Andromeda na samome kraju kadra gde je koma bas izrazena a zvezde oko galaksije ali verujem i sama galaksija jako loseg kvaliteta i ostrine.
Slikao sam na F2.8 i zvezde su izgledale bas kao M82 galaksija.
"Levi" deo kadra je od mozda zadnje trecine hvatao horizont i kuce pa je na kraju ovo sto sam dobio crop od nekih mozda 65% celokupne slike.

Moj senzor je APS-C i po youtube-u sam slusao ljude kako pricaju da objektivi koji su za full size senzor nemaju nativnu fokalnu duzinu na crop senzorima.
Na full size je to 50mm dok je na crop-u oko 80mm.
Reko super, vise "zooma" na metu.
Medjutim kada sam radio image solving koji radi platesolving, dobijam da mi fokalna duzina 51.8mm
Ja sam sam radio astro modifikaciju ove kamere tako da sam vrlo "ofrlje" vratio senzor gde je bio.
Nisam pogresio bas za 1mm ali sigurno da ga nisam vratio bas bas gde je bio.
Ocekivao sam 80tak mm iskreno. Sta se tu desava ne znam.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Ljubo

Heh, nema tu nikakve magije. Krop senzor je oko 1,6 puta manji od FF, pa je i vidno polje toliko puta po dijagonali manji, te se na istoj površini snimka vidi kao da je korišćen 80mm-ski objektiv. Dakle, to je "fora" koju koriste klasični fotografi u opisu razlike koji na istoj žižnoj daljini imaju ove dvije vrste senzora.
U astrofotografiji to ne pije vode: 50mm je 50mm no matter what.

Male razlike u plate solveru u konačnoj žižnoj daljini posljedica su "fabričkog podešavanja" uz neko tolerantno odstupanje, zatim i adapateri igraju svoju ulogu... Tako recimo, moj 200mm F2.8 Canon u platesolveru ima 208mm fokusa, RASA 11 (kojoj po specifikaciji piše 620mm), plate solver izbacuje 615mm...

Yagodinac

Svaki objektiv koji izađe iz fabrike ima svoju neku žižnu daljinu koja nije striktno ta koja piše. Od svih proizvođača jedino znam da Lajka meri svaki svoj objektiv i ugravira da je tvoj, npr, 49.2mm žižne daljine (ali to je možda i očekivano kad im objektiv košta kao auto).
E da, ima i jedan čudan optički fenomen, kad fokusiraš nešto blizu (tzv makro udaljenosti) onda većina teleobjektiva smanji žižnu daljinu; recimo da se 70-200 f2.8 na 200mm i blizu ponaša kao 135mm objektiv. Nama to u astrofotografiji realno nije ni od kakve važnosti budući da fokusiramo na beskonačno, a tamo je 200mm uvek 200mm, ali ako radiš širokougaonim objektivom i koristiš fokus-steking - uopšte nije neprimetno.
Objektivi koji ne menjaju dimenzije slike sa promenom fousa su telecentrični objektivi i najbolje se vide kad pogledaš kroz tražilo i defokusiraš, slika treba da ostane ista. Koliko znam jedno vreme je samo Olympus radio takve objektive, ali sve je to džabe kad su imali majušne senzore. BtW fotodivizija im je skoro bankrotirala ili tako nešto.
Npr ovde sam rodio mečku dok sam uklopio sve planove i u principu sam prednji plan deteline morao da ručno smanjujem da bi se uklopilo. Inače 10-18STM je prilično ozloglašen po tome.

Astro_fun_times

Hvala vam momci na informacijama. Objektiv i DSLR su mi nepoznanica totalna.
Lepo je cuti nove stvari i nesto novo nauciti.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2