• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pocetnicki teleskop

Started by Damjan, November 11, 2012, 04:24:11 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Damjan

Pozdrav,

Kupio bih teleskop u nekoj blizoj buducnosti. Kopao sam neko vreme po netu, trazio preporuke i cene i trenutno razmisljam o:

http://www.astroshop.eu/skywatcher-telescope-n-114-500-skyhawk-eq-1/p,5011

Ovo bi mi bio prvi teleskop, tako da mi ne treba nesto narocito mocno, dok se ne uhodam. Znam da nema poente posmatrati mars/saturn/veneru... ovim teleskopom, ali mene pre svega zanimaju Messier objekti i Mesec. Malog je f/ broja, a zarazliku od ostalih 114mm teleskopa (114/900 i 114/1000) ima duzinu cevi priblino jednakoj ziznoj daljini, sto bi trebalo da se pokaze bolje. Takodje, zivim u BG-u, pa teleskop treba da bude dovoljno lagan da ga ponesem do nekog mracnog mesta.

Takodje, ovaj teleskop dolazi na eq1 montazi, o kojoj sam svasta cuo, ali nista lepo. :( Iako je veoma lagan (svega 2,4kg), ne znam kako ce se ponasati na npr. vetru, ili ako mi padne na pamet u jednom trenutku da probam da fotkam kroz njega (nisam upucen kako to uopste ide, tj. da li se na njega moze "nakaciti" aparat). Cuo sam da se u teleskop centru mogu poruciti teleskopi na drugacijoj osnovi od uobicajene, pa se nadam da to nije problem.

Da zakljucim, da li vredi uzimati ovaj teleskop (negde sam na ovom forumu procitao komentar "jezim se na njutne ispod 5 inca"), posto nemam bas iskustva sa posmatranjem pa ne mogu da procenim sam, konkretno radi posmatranja Meseca i Messier objekata, ili stekati jos pa uzeti neki 130mm? Takodje, koja montaza bi mi za ovo bila potrebna?

Nov sam na forumu, ali sam primetio jedan zanimljiv pozdrav, tako da zelim svima

Vedro nebo!

Zokikac

darko76 sa ovog foruma prodaje 114/900 EQ1 montaza za nekih 13000 pa vidi sa njim


sale11472

Quote from: Damjan on November 11, 2012, 04:24:11 am
Pozdrav,

Znam da nema poente posmatrati mars/saturn/veneru... ovim teleskopom, 


Otud ti to ???

Quote from: Damjan on November 11, 2012, 04:24:11 am
Malog je f/ broja, a zarazliku od ostalih 114mm teleskopa (114/900 i 114/1000) ima duzinu cevi priblino jednakoj ziznoj daljini, sto bi trebalo da se pokaze bolje.


Oktud ti sad pa ovo ???

Quote from: Damjan on November 11, 2012, 04:24:11 am
ili ako mi padne na pamet u jednom trenutku da probam da fotkam kroz njega (nisam upucen kako to uopste ide, tj. da li se na njega moze "nakaciti" aparat).


Pa neka ti ne pada to na pamet i biće sve OK (uz jednu ogradu kasnije)
Quote from: Damjan on November 11, 2012, 04:24:11 am

Vedro nebo!


Vidi se da si nov na forumu, od ovoga nema ništa ako kupiš teleskop ;D

OK sad da se malo uozbiljim.

Dakle nije problem posmatrati ni Saturn ni Jupiter a ni Veneru smao ti reba odgovrajući okular (ili kombinacija okular + barlow) da bi dobio odgovrajuće povećanje i slika će biti ista ko i u npr 114/900 ...
114/900 ima isto tako dužinu koja je jednaka dužini tubusa, ovo samo znači da nemaju korektivno sočivo( Jones -Bird korektor) u fokuseru, dakle za izbegavnje su teleskopi kod kojih je tubus duplo kraći od žižne daljine.

Fotkanje sa tom opremo je praktično besmisleno.....
ALI ne zbog teleskopa već zbog montaže.
U stvari najveći problem sa ovim teleskopom (zbog čega bih ti ja toplo preporučio 114/900 ili da skupiš pare za 130/900) je u tome što se radi o teleskopu prilično malog f broja (nešto manji od 4,5)  a to znači da ovakav teleskop traži skuplje okulare da bi dao kvalitetnu sliku. Siguran sam, da ako bi kupovao uz njega okulare koji koštaju koliko i teleskop pa naviše da bi slika bila odlična. U stvari ovi mali 114/500 teleskopčići se najbolje snalaze kada ih montiraš na neku zversku montažu i prikačiš im kameru... ali onda ti bolji teleskop poput BD 150/750 ne predstavlja značajnu stavku u budžetu tako da ovaj mališa opet nema nekog smisla....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Damjan

@Zokikac
Znam za taj teleskop, a i Darko zna da znam ;D , ali cu verovatno kupovati teleskop tek posle Nove, pa se za sada samo raspitujem.

@sale11472
Gledao sam snimke jupiteraa i marsa malo "mocnijih" teleskopa, npr. 130-ica, pa pretpostavljam kako ce izgledati kroz ovaj teleskop. Ne mislim da se nece videti, vec da nece biti narocito interesantni na tolikim uvecanjima sa 114mm.
Iskreno, nigde nisam nasao detaljne specifikacije 114/900, a kod 114/1000 je slucaj koji si pomenuo - "sa dodatnim socivima sto nikad nije dobro" (nesto slicno sam procitao 100 puta na forumu), pa sam pretpostavio da je i sa 900kom isto.
Ako je tako, ne bih previse ustedeo ovaj teleskopcic. Onda cu pre da se strpim i kupim 130/900 na EQ2 :) sledeci skywatcher "teleskopcic" je 130/650 i daleko je skuplji. Naisao sam na 130/650 Celestron na CG3 (slicno EQ2) montazi, koji je dosta jeftiniji. Da li vredi cekati za to, ili je i ta montaza "slaba"?

Zokikac

po meni ni EQ2 montaza ti nista specijalno nije bolja,a to sto se tice posmatrranja planeta nisi u pravu,ti izuzetno lepo mozes da posmatras planete samo moras imati odgovarajuci okular ili kombinaciju okulara i barlowa kao sto sale111 rece

Yagodinac

Uh, koliko prašine u lakoj kategoriji...  ;D
Šalim se, svakome prvi teleskop i emocije vezane za gledanje objekata njime su... priceless  ::) Još ako je teleskop mali eto veselog igranja na terasi, dok deca plaču a žena se krsti.

Ali na stranu te stvari. Ja bih samo da pojasnim nešto oko tubusa kod njutna: Koliko je dug tubus - tolika je i žižna daljina. Ovo važi isključivo za ovaj tip teleskopa, kod katadioptera nije tako. Znači, ako imaš 114/500 on treba da bude dug 500mm (neki cm više ili manje). Nikako 114/1000 ne treba da bude dug pola metra! Isto tako 114/900 je cevka od skoro jedog metra pa i to ukalkuliši u dimenzije terase  :) Sve gde se cifre i merenje ne slažu - ima taj ozloglašeni korektor i predstavlja smeće.

Za posmatranje planeta važi jedno pravilo, zapravo dva: što veća apertura i što veći f broj. Samim tim je moj 130/900 na konju u odnosu na bilo koji 130/650 - kad su u pitanju planete. Takođe bih ti preporučio 130/900 kao idealan početnički instrument, dobar i za planete i za deepsky objekte.

sale11472

Quote from: Damjan on November 11, 2012, 07:42:51 pm

@sale11472
Gledao sam snimke jupiteraa i marsa malo "mocnijih" teleskopa, npr. 130-ica, pa pretpostavljam kako ce izgledati kroz ovaj teleskop.


Snimci nemaju ama baš nikave veze sa posmatranjem tako da to slobodno zaboravi kao parametar.

Quote from: Yagodinac on November 12, 2012, 01:10:03 pm
Samim tim je moj 130/900 na konju u odnosu na bilo koji 130/650 - kad su u pitanju planete.


Nope, na istom povećanju imaće istu sliku, a na tako malim otvorima max korisno povećanje je lako dobiti i na manjoj žižnoj daljini (primera radi u 130/900 staviš okular od 4 mm a u 130/650 kombo 7mm + 2,5x barlow mada definitinvo ne bih preporučio toliko povećanje ni u jednom ni u drugom slučaju) dakle sa većim f-brojem samo lakše postigneš povećanje i ništa više.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Quote from: sale11472 on November 13, 2012, 02:09:12 am
Nope, na istom povećanju imaće istu sliku, a na tako malim otvorima max korisno povećanje je lako dobiti i na manjoj žižnoj daljini (primera radi u 130/900 staviš okular od 4 mm a u 130/650 kombo 7mm + 2,5x barlow mada definitinvo ne bih preporučio toliko povećanje ni u jednom ni u drugom slučaju) dakle sa većim f-brojem samo lakše postigneš povećanje i ništa više.


Pa ne baš nope, u jeftinoj klasi gde dobijaš non-research-grade ogledalo 130/650 sa svojih f5 će uvek biti inferioran na planetama; biće isti ako naprave duplo bolje ogledalo i ugrade u 130/650 u poređenju sa 130/900. To je čista fizika, f5 ogledalo je teže za napraviti precizno nego f7 i ta razlika je itekako primetna. Jedan od najboljih pogleda na Mesec sam doživeo kroz neki zarđali 114/900 a to ti je skoro f8.
A da ti pravo rečem, 130/900 je bukvalno neosetljiv na lošu kolimaciju. To za nijedan f5 nikako ne važi... :D

sale11472

Kolimacija šmolimacija, ispašće sad kolimacija najteža stvar u Vasioni.
130/900 kao i 114/900 imaju sferna ogledala tako da sve u svemu to je to, nema tu neke velike razlike u kvalitetu slike.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D