• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Potrebna preporuka za teleskop

Started by Saputnik, October 26, 2012, 03:01:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zozo83

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

sale11472

Quote from: Ljubo on October 26, 2012, 09:12:47 pm
Mogao bi da uštediš da umjesto Barlow-a uzmeš neki Planetary ili Gold Line okular od, recimo 6, ili možda ipak bolje 7mm, za planete.


Evo da se ubacim i ja ;D
Dakle Ljubo je sasvim u pravu bolje neki dobar okular nego barlow, APO barlow je odlična spravica (ja sam ponosni vlasnik jednog) ali je 2,5x uvećanja tako da bi praktično dobio samo još jednu žižnu daljinu što stvarno nije ništa bolje investicija je ovo što je Ljubo naveo (sunca ti,  Ljubo i ja se slažemo oko preporuke opreme  :o  sad je definitivno sigurno - smak sveta 21.12 ;D )
Dakle kupi neki dobar okular (ili sačuvaj pare pa kupi neki stvarno dobar okular) a barlow ostavi za kasnije kada budeš imao neki drugi izbor okulara  (naravno od onoga što TC ima na spisku jedino ima smisla uzeti 2,5x APO ostale zaobiđi u širokom luku)
Inače razlika između 150/1200 i 200/1200 nije samo u veličini ogledala već i u f-broju, veći primerak teleskopa je daleko upotrebljivija sprava tako da tu dileme ne bi trebalo da bude.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo


Darchy

Brate, bolje je da novce koje si planirao za Barlow preusmeriš u budžet za teleskop,

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/2001200-dobson-skywatcher-flex

Dobićeš super mašinu za vizuelna posmatranja, mobilniju od dobsona sa fiksnim tubusom koje si gore naveo, a mobilnost opreme je jako bitna stavka. I naravno, što se tiče diametra objektiv, a kao što neko reče ovde na forumu "tek sa 8 incha se otvara nebo".
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Saputnik

Hvala za nove sugestije, i link za kolimaciju! :) Sad je vec kasno, jer sam u ponedjeljak narucio ovako:

SkyWatcher 200/1200,
Apohromatski Barlow 2.5x,
Plossl okular 6.3 mm,
Filter za mjesec 25%.

Nazalost, ovo dvoje zadnje dobavljac nije imao, tako da sam za sada ostao sa teleskopom i Barlow-om; teleskop je stigao jutros u Teleskop Centar (moram da pohvalim njihovo strpljenje i ljubaznost dok smo utanacili kako da ga preuzmem, jer ne mogu da salju direktno u CG; mislim da smo obavili 20 razgovora u ovih par dana...), tako da se nadam da ce uskoro biti kod mene.

Quote from: sale11472 on October 31, 2012, 10:16:30 pm
od onoga što TC ima na spisku jedino ima smisla uzeti 2,5x APO ostale zaobiđi u širokom luku


Ispade da sam bas tako i uradio! ;)

Quote from: Darchy on November 01, 2012, 11:16:51 am
Brate, bolje je da novce koje si planirao za Barlow preusmeriš u budžet za teleskop,

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/2001200-dobson-skywatcher-flex

Dobićeš super mašinu za vizuelna posmatranja, mobilniju od dobsona sa fiksnim tubusom koje si gore naveo, a mobilnost opreme je jako bitna stavka. I naravno, što se tiče diametra objektiv, a kao što neko reče ovde na forumu "tek sa 8 incha se otvara nebo".


I u Teleskop Centru su mi odmah predlozili tu Flex verziju; ali meni mobilnost nije toliko bitna, ne planiram da ga nosim nekud, na mjestu gdje zivim nije veliko svjetlosno zagadjenje, tako da sam zakljucio da tih 9.200 dinara, koliko je razlika u cijeni, ne vredi toga; uz to, ovaj puni tubus mi djeluje mnogo robusnije i sigurnije nego Flex izvedba.
SkyWatcher Dobson 200/1200

Yagodinac

U suštini najbitnije je da znaš svoje potrebe. Flex dizajn ima i jednu malu prednost, koja nekad i nije tako mala: brže hlađenje. Mada, i ja bih verovatno uvek pre uzeo verziju sa tubusom - uvek možeš da izmajstorišeš ventilator od napajanja za komp iza ogledala ako baš hoćeš  :P

sale11472

Hmmm taj Plossl okular 6.3 mm, nije loš ali ja bih pre pare skupio i nabavio neki kvalitetniji okular npr Planetary od 7mm ako baš hoćeš veliko uvećanje, posmatranje sa njim će bii mnog oudobnije nego sa ovim koji si naručio.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Saputnik

Dakle, teleskop stigao; jos samo da docekam vedru noc, pa da ga isprobam... Hvala svima za komentare i sugestije u ovoj temi! :)

Quote from: sale11472 on November 02, 2012, 03:45:40 pm
Hmmm taj Plossl okular 6.3 mm, nije loš ali ja bih pre pare skupio i nabavio neki kvalitetniji okular npr Planetary od 7mm ako baš hoćeš veliko uvećanje, posmatranje sa njim će bii mnog oudobnije nego sa ovim koji si naručio.


OK, imacu to na umu - kao sto rekoh, okular i filter za mjesec mi nijesu stigli, pa cu to trgovati kasnije, mozda kad ja sam odem negdje gdje toga ima, jer se te sitnice ne isplati slati postom, bice skuplji prevoz nego okular...
SkyWatcher Dobson 200/1200

Saputnik

Mali update na ovu temu; kao što rekoh, teleskop je stigao, i imam dva problema sa njim; prvo, što je od tada bilo samo nekoliko vedrih noći; a drugo, što sam se tih nekoliko noći smrzao sa njim, huh...  ;D

Šalu na stranu, teleskop je odličan, veoma sam zadovoljan do sada; međutim, ovaj tražilac koji je došao sa njim, 9x50, je praktično neupotrebljiv; izlazni ugao je 0 stepeni, odnosno i objektiv i okular su u istoj osi; to nije problem kad se posmatraju objekti do nekih 30 - 40 stepeni alt, ali za objekte iznad toga, veoma je nepraktičan, treba se naginjati ili već nekako iskriviti iznad teleskopa da bi se objekat centrirao u tražiocu, katastrofa!

Dakle, ovih dana razmatram odakle da dobavim isti tražilac 9x50, ali sa Amici prizmom, tako da i okular teleskopa i tražilac budu jedan do drugog, a ne da se uvijam oko njega! Ako neko ima namjeru da kupuje teleskop, preporučujem da u startu pita da li može da dobije tražilac sa izlaznim uglom od 90 stepeni umjesto ovog od 0 stepeni. Englezi imaju izraz "pain in the ass" ili "pain in the back" za neku gnjavažu; e ovaj moj tražilac je bukvalno pain in the back, u punom smislu te riječi!  :-\
SkyWatcher Dobson 200/1200

Yagodinac

Čestitam na cevi  ;D
Jeste tražilac mukica, ali to je najmanji problem. Ne pakuju ih po defaultu jer su sa prizmom skuplji.

5ja

Saputniče čestitam na kupovini, nek te dobro posluži ta 200ica!  :)
A što se tražioca tiče, poznat nam je problem svima, ili da kupuješ prizmu ili da počneš da vežbaš jogu! ;D
(Kada se setim u kojim sam sve pozama stajao iznad tražioca i okulara, mislim da bih mogao da radim u cirkusu, da hodam po žici dok vrtim kegle i balansiram tanjire na glavi ..  ;) )
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/