• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mala opservatorija

Started by Danijel, April 03, 2013, 05:28:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

vlaiv

Fantasticno!

Iako fiksna observatorija pruza izmedju ostalih pogodnosti i ustedu vremena, mislim da je za ovu kolicinu rezultata prevashodno zasluzna tvoja posvecenost.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Danijel

Da, puno je lakše kad imaš mjesto gdje ti je sve spremno pa ne gubiš vrijeme na sastavljanje. U protivnom te prođe volja kad se sjetiš što sve moraš napraviti da bi uopće samo pogledao kroz okular. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Vlaiv je to lepo objasnio.
Sa srećom i da ti opservatorija radi još 103 godine  ;D

Luger

Vec 3 godine? Kako vrijeme leti! U svakom slucaju, sve pohvale za istrajnost i posvecenost.

Night Walker

Čestitam, dobar posao! Pitam se da li postoji domaći astronom amater koji nije čuo za zvjezdarnicu Apollo? :)
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Danijel

Hvala ljudi! :)

Quote from: Night Walker on April 25, 2018, 04:40:23 pm
... Pitam se da li postoji domaći astronom amater koji nije čuo za zvjezdarnicu Apollo? :)


Pa bitno je u komunikaciji stalno ponavljati naziv i to onda "sjedne u uho" samo po sebi. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Nevezano za ovu temu, mala obavijest.

Stari Astroforum na Zvjezdarnici odlazi u prošlost. Postojao je zadnjih 14 godina i toliko je puta krpan da ga više nije moguće održavati. Ostat će kao arhiva i moći će se pretraživati i pregledavati ali se više ne može registrirati u njega niti će se moći pisati. Tamo ima puno vrijednih stvari i informacija pa sam ga odlučio "konzervirati", a ne obrisati, kako bi ljudi mogli doći do informacija iz astronomije koje se tamo nalaze.

Ovih se dana selimo na novi AstroForum, a njegova je adresa trunčicu drugačija. Oni koji su registrirani i na AstroForumu, ako žele mogu se ponovo registrirati na novom forumu.

Hvala. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Luger

Srecno i da nastavi slavu starog foruma!  :)

Danijel

Hvala, teško da će i novi izdržati punh 14 godina. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Jedno pitanje za znalce, možda netko zna odgovor. :)

Želio bih montažu s teleskopima povezati s kompjuterom direktno putem kabla, da izbacim kontroler. Tlaka mi je svaki puta kopati po izbornicima u kontroleru da bih došao do opcije PC Direct Mode pa da tek onda mogu kompjuterom upravljati montažu. Da bih došao do te opcije moram pritisnuti na kontroleru ravno 20 puta pojedine tipke prije nego dođem do PC Direct Mode, i to ako ne fulam negdje nešto.

Malo sam kopao po webu i našao ovo, Pierro Astro USB-EQ6 Direct Interface for Skywatcher EQ6 Mount, no nisam siguran da li to paše za moju NEQ-6 PRO GoTo SkyScan montažu. Ovdje je stranica tog proizvođača. Nisam baš stručnjak u tome pa mi je potrebna vaša pomoć ako znate nešto o tome ili se razumijete u tu elektroniku. :)

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

Po mom misljenju - uzimati gotovo resenje je preskupo (mada za 30tak eura mozda i nije toliko, zavisi koliko te izadje sa postarinom).

Ja sam svoj napravio za tipa 10e - ima uputstvo na samom EQMod sajtu. Ja sam pravio za HEQ5 i bilo je bitno odabrati odgovarajuci chip - postoje dve verzije u zavisnosti koji se napon koristi za sinalizaciju 3.3v i 5v (TTL). Mislim da je za Heq5 trebalo da nabavim 5v verziju - naravno e-bay zavrsava stvar.

Nakon toga bilo je samo potrebno malo UTP kabla i RJ-45 konektor i ispravno povezivanje zica.

Koliko vidim EQ6 koristi isti cip - znaci onaj sa 5V, jedino sto konektor nije RJ45 nego D9 (klasican serijski) - ali i to ima jeftino da se kupi u prodavnicama elektronike.

Malo posla lemilicom zavrsava stvar. Jedino ako ne zelis da se cimas sa svim tim onda vredi naruciti (malo je skuplje).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Danijel

Dvije godine čekam prijatelja da mi to napravi i zalemi. Baš zato što je jeftinije. U međuvremenu je model koji je sigurno radio na mojoj montaži rasprodan i više se ne proizvodi. Još uvijek nisam dočekao da mi prijatelj napravi to jeftino. I na kraju, se opet vraćam na početak. Nemam ja znanja ni živaca to sam napraviti. Lakše mi je kupiti gotovo i da mogu raditi kako treba. Samo sada idem ispočetka, prikupljam informacije o tome da li je to kompatibilno s mojom montažom, odnosno radi li to kako je zamišljeno, ako netko zna ili ima iskustva s tim kablovinjem. ???
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

A sto je pod znakom pitanja da li radi?

Koliko vidim to je model za EQ6 i izgleda kao i da ga sam napravis (isti cip, isti konektori), dobro, mozda malo bolje uradjen nego da ga rucno pravimo :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Danijel

Eto, kupio sam taj Pierro pa ćemo vidjeti hoće li raditi kako treba. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Evo, jučer sam se potrudio boriti s Pierrom, upute su mi došle na jednom isprintanom A4 papiru i na francuskom jeziku. Čak su i slikice bile sitne tako da od njih nije bilo nikakve koristi. Malo sam pročeprkao na webu, skinuo drivere, skinuo najnoviju verziju ASCOM-a, borio se s njime jer nisam znao gdje se podešava COM port, no kada sam to našao, dalje je sve išlo kao podmazano. Kontroler mi je na COM1, a Pierro na COM3 tako da sada mogu montažu voziti kako mi odgovara. Samo preštekam željeni RS232 konektor, podesim COM port i sve radi. I radi baš tako kako sam želio. Uključim računalo i montažu, pokrenem program, spojim se odmah i biram što ću gledati. Nema više prčkanja po izbornicima u kontroleru, sve ide direktno iz računala. :) Samo trebam nabaviti produžni USB kabel jer Pierro ima duljinu od otprilike metar ili malo duži, a to mi nije dovoljno jer onda moram obilaziti oko stupa ako želim nešto raditi s druge strane. U mraku to može biti s nepoželjnim posljedicama. :P
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT