• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Novi teleskop

Started by allexxandar, June 01, 2013, 10:30:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

allexxandar

June 01, 2013, 10:30:29 pm Last Edit: June 06, 2013, 10:07:56 pm by Sekula
Naoruzo sam se do "zuba"

127/1500 MC Sky-Watcher
NEQ-3 GoTo SynScan celik
12V / 6Ah Baterija - akomulator
Okulari Super 25mm, 10 mm, SWA 7mm
Amici Prizma 45 stepeni
Trazioc 6x30
Barlow nisam dobio.

Uskoro (cim stane kisa) cu vas obavestiti sta sam video kroz durbin.
Ko je rekao da je MC, na eq3 vrlo mobilan.  Salio se.


PS. uspeo sam sve da sklopim, i radi. Al jos ne znam sta radi.
PS. PS. Gde vi drugari drzite teleskope, i montaze?

Ocekujte svakakva pitanja.

SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

Yagodinac

Čestitke  ;D
Sad će po Marfijevom pravilu da bude dva meseca monsun, pa niko ništa neće da vidi. Tako je to uvek kad neko kupi nešto.
Zato predlažem da se nadalje svi dogovaramo kad šta kupujemo, da to bude u isto vreme  8)

allexxandar

Evo, i slike durbima, a i gohluba.

Dok kisa pada i ima oblaka, ima pticica.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

allexxandar

Prvo,

Sinoc sam montiro teleskop, na terasi koja je lako vizuelno ogranicena, bilo je oblacno, ali kroz oblake moglo se videti ponesto.
Nisam imamo neke prevelike ambicije da cu videti bog zna sta, ali

Krenem ja da podesavam -  poravnam zvezde. I krenem sa 2. (prethodno podesio digitron sirine cuda i ostalo satnice pomocu guugla)

Racunam ne znam nijednu, al nekako cu uz pomoc SkyEye android aplikacije uspeti da navatam dve. I gledam sta mi onaj digitron go tu nudi i gledam u telefon i naletim na zvezdu po imenu Spica. Krene teleskop da se vrti racunam mozda sam pogodio. (uspelo iz treceg puta, jel sam kontra okrenuo teleskop za poravnavanje, pa je uvek okular okretao prema zvezdi)

Namestim ja okular od 25mm zato sto jedino tako nesto vidim (probo sam hrabro sa 7mm al nije islo) :) Vidi se tackica neka. Krenem ja da okrecem fokuser kad ne lezi vraze, ni pet ni set vec sedam. Prva stvar koju sam ugledao na nocnom nebu je saturn. Neverovatno je da vam opisem koliko sam bio iznenadjen, i odusevljen. Uglavnom teleskop je kao nesto pratio, nemam ja pojma sta i kako (mrdo sam ja teleskop pomocu digitrona), prekinuo sam poravnavanje plaseci se da ce se izgubiti saturn. Ali sam uspeo da promenim na okular od 7 mm i gledam saturn. Naravno okupio ukucane da vide i oni. I to je trajalo nekih 15 min dok nisu dosli oblaci.

To je bilo prvo.

Pod dva pitanje.

Eq3 go to, ima ne znam kako se to zove, al meni to lici na kocnice, za ra i dec ono sto se okrece. Kada je otkoceno, sve fercera. Ali ako teleskop dotaknem sve se poremeti. Ako te kocnice zakocim motori i dalje rade, ali ako ga zakacim rukom ne bezi nista.

Pitanje je sledece. Dali ako zategnem te kocnice i rade motori, to opterecuje motore (i brzo ce da prestanu da rade) , ili je to fabrika smislila da tako radi. Nemam pojma. Uglavnom sam pazio, i posmatrao sa otkocenim kocnicama. Dok mi neko ovde ne kaze sta treba da radim!

Pomozite ako znate, i hvala.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

gile.ms

Čestitke i od mene na novom teleskopu!!! :D
Vrlo lepo što ti je Saturn priredio iznenađenje na samom startu - prvo zato što je prelep prizor, drugo zato što tvoj teleskop "jede planete za večeru" :)

Posedujem EQ3 bez praćenja. Kočnice generalno treba da budu pritegnute (zakočene). Otkočiš ih samo kada hoćeš ručno nešto da nađeš.
Motori su predviđeni da okreću montažu sa pritegnutim kočnicama - ako su kočnice olabavljene a ti prstom zadržiš teleskop u mestu primetićeš da motori rade "u leru"...
Nisam 100% siguran, ali mislim da ako tokom rada otkočiš montažu i ručno okreneš teleskop, elektronika na montaži gubi orijentaciju (ne zna više "gde se nalazi")... nadam se da će neko ovo umeti da potvrdi, ali mislim da nema mnogo članova koji eq3 imaju u goto varijanti...

Želim ti vedro nebo i mnogo uživanja sa novom spravom.
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

frugorski

Cestitam Sasa na odlicnom izboru.Za planete i zemaljska posmatranja nema boljeg od Maksutova.
Mislim da ti je gile.ms sve tacno rekao.Dakle,pritegni cvrsto i RA i Dec.Teleskop mora biti useveren,bilo automatski ili manuelno.Pronadji uputstvo i detaljno ga prouci.Ako nije tajna,gde si kupio teleskop?Preko oglasa? Na Stellariumu, besplatnom programu ,mozes tacno u sekund videti raspored nebeskih objekata i njihove koordinate.Kad omane GO TO ,za pronalazenje objekata dosta bi pomogao neki dvogled,npr.10 x 50.Berlow nije na odmet.Srecno, i... vedro nebo. :D
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

allexxandar

Hvala Frugorski prijatelju.

Kupio sam nov, nisam te poslusao. A kad se vidimo reci cu ti gde i kako.
Nadam se u cetvrtak na predavanjima. A ako ne dogovoricemo se.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

allexxandar

SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

Luger

Neka je sa srecom masina!
Obavezno pritegni kocnice, a motori ce dalje da rade svoje.

allexxandar

Jos nisam provalio kako funkcionise pracenje. (tesko je poravnati teleskop kada se druga ponudjena zvezda nalazi izvan vidnog polja terase) Kocnice zakocene teleskop se vrti, odlicno. (Pod garancijom je 5 godina) Jos samo da ga isteram na livadu i provalim kako radi.

Ali veceras je bilo 24 minuta vedrog neba. (zajedno sa mrakom) I opet saturn, ali sam ga uvatio i telefonom.
A disciplina kojom sam to obavio slobodno bih je nazvao Astroginekologija. Al bar se nazire o cemu se radi.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

Yagodinac

Simpatično  :D
Biće to i bolje, ako se ne varam na tvoj teleskop može da se montira t2 prsten pa onda u perspektivi neki dslr, pa neki video, pa planete... Uh, lepa kombinacija.

frugorski

Odlicno Sasa,samo napred. Ako Maksutov  nema T2 navoj,moze za male pare da se nareze na nekoj cevki,pa onda na njega T2 adapter,pa onda neki Canon DSLR bez objektiva,pa malo obrade na kompi i ...divota.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

allexxandar

Drugari, ja jos uvek ne umem teleskop da koristim ko svet.
(da nije frugorskog, moj teleskop bi bio prvi kroz koji sam gledao, ovako je drugi  :D)
Fotografija me zanima da pokazem prijateljima i dragim ljudima sta sam video. A nisam mnogo video.
Al valjda ste svi tako krenuli.  :D  :D  :D pa cu i ja. (dlsr mi zvuci slicno ko unhcr  :D)
Po specifikaciji ima T2 navoj, ali ne znam gde je, ili koji je.
Mislim da ce mi poso raditi stalak za kameru, i digitalni aparat.

U toku je izrada i "tapaciranje" transportnog sanduka. Mobilnost je najbitnija, uz bezbednost, i pomalo estetika.
Nadam se da ce do veceras biti i slika koja. 

Nisam video tudje ideje, ali se nadam da ce vam se dopasti moja bezbedonosno mobilno estetska ideja.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

Ivica

Pozz. koliko dugo drži akumulator?Dal treba stavljati osigurač između akumulatora i teleskopa?

allexxandar

Druze, koliko traje neznam. (koliko sam ovde procitao trebalo bi minimum oko 4h (silovanja), sto mislim da ce mi biti dovoljno)
A osigurac nisam stavio.
Mislim da osigurac ima u auto punjacu koji sam dobio uz teleskop.
A akomulator sam povezao sa produznim za kola, na kom se pokvarila uticnica. (Presekao stavio stipaljke) A ima 3 rupe.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56