• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kablovi, pomoc potrebna.

Started by allexxandar, June 17, 2013, 09:20:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

allexxandar

Pomoc,

Prilikom posmatranja, sinoc, na razilasku sa teleskopom, imao sam laksu havariju.
Prilikom parkiranja teleskopa, Kabel koji ide u ra i dec se zaglavio. Nije prvi put, ali tada je teleskop imao ozbiljnu putanju. I ozbiljno se zaglavio, tako da ga je sila motora dobro nagnjecila. Kabel i dalje radi, ali mislim da mu ne predstoji svetla buducnost.
Pa bi da mi neko pomogne, i kaze koji je to kabel, i gde bih mogao da kupim rezervu. I dali je to uopste moguce.

Sledece pitanje je. Uz teleskop sam dobio neki kabel sa "telefonskom" uticnicom koji sluzi za povezivanje sa kompijuterom. S obzirom da ja nemam taj ulaz na kompijuteru. A kabel trazi RS 232, dali adapter RS 232 na usb radi posao. Ili da to neradim. Ima li neko iskustva?

Sledece pitanje. Uz teleskop nisam dobio one rucice za fino pomeranje ra i dec. Ne znam zasto (mozda ni netreba). Opet uz pretpostavku da ce akomulator u jednom momentu ostati bez snage i teleskop je neupotrebljiv.  Pa mislim da nebi bilo lose imati ih u rezervi. Dali je to preporucljivo koristiti uz motore, ili nije? Ako jeste gde bih to mogao da kupim?

Hvala na pomoci, zivi bili.

U pitanju je Neq3 synscan
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

allexxandar

Ovako izgledaju kablovi, ali predpostavljam da oni koji mogu da mi pomognu znaju o cemu se radi. Nisam uspeo da nadjem bolju sliku jel ne znam sta treba da trazim  :D
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

Yagodinac

Zovi Lajoša i vidi s njim za taj kabl, a ako preko njega ne može da se nabavi sledeća adresa su ovi Nemci:

http://www.telescope-service.com/index.htm

Sa tim rezervnim ručicama treba biti oprezan. U principu one mogu samo da slome nešto u motoru ako ih na silu pokrećeš i bolje je ne eksperimentisati. Najbolje je otkočiš teleskop, pomeriš za malo gledajući u okular, opet zakočiš i tako stalno  ;) Tako ja radim kad me mrzi da iznosim akumulator a gledam nešto na brzinu.
Inače je jako bitno da uvek proračunaš dokle ide montaža/tubus teleskopa i da nešto ne zakači, to su konstrukcione mane jeftinijih montaža. Postoje i montaže koje imaju rešen taj meridian flip ali bolje da ne pomenem cenu  :o Ima nekretnina za te pare.

allexxandar

Znaci kablovi nisu standardni  :(

A kabel se zaglavio izmedju ra i dec, i usao mali razmak izmedju njih. Nagnjecen je. Nije bilo napeto da ce da puknu, uglavnom pazim, a pazi i teleskop sam, ali desilo se, sta cu.

Ok znaci ipak rucice za ra i dec nisu slucajno zaboravljene prilikom kupovine. Necu ih uzimati.

Hvala na odgovoru.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

Marcony

Quote from: allexxandar on June 17, 2013, 09:20:56 am
Uz teleskop sam dobio neki kabel sa "telefonskom" uticnicom koji sluzi za povezivanje sa kompijuterom. S obzirom da ja nemam taj ulaz na kompijuteru. A kabel trazi RS 232, dali adapter RS 232 na usb radi posao. Ili da to neradim. Ima li neko iskustva?


Pretpostavljam da nije u pitanju telefonski konektor, vec konektor za mrezne UTP kablove, RJ45.
Za vezu sa RS232 portom na kompjuteru ti treba ovo...

http://www.mikroprinc.com/proizvodi/elektromehanicke-komponente/konektori/adapteri/adapter-db9-f-rj45-f/index.php

allexxandar

Druze taj za kao telefon ide u teleskop, a ovo drugo je rs232 musko, ja mislim da mi treba rs232 zenski na usb
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

frugorski

Mislim da treba adapter koji ide na USB ulaz u laptop.Ponesi i jedno i drugo i idi u neku dobro snabdevenu prodavnicu.Ima i na kineskim internet shopovima za male pare,
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

kruska

apropo gore navedene slike
treba ti usb to serial adapter
ima ga tu i tamo pogledaj na www.itsvet.com
ostvaruje komunikaciju sa kontrolerom tj montazom i kompjuterom preko usb
rj45-serial   serial-usb
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

kruska

June 17, 2013, 09:54:11 pm #8 Last Edit: June 17, 2013, 10:08:04 pm by kruska
http://www.itsvet.com/proizvod/könig-usb-a-na-rs232-cable-146-2/cableadapters/794/2088 
p.s. sliku malo bolje uvecaj sa onim kruznim adapterom ne vidi se nista

p.p.s usb to serial rj45 pomaze da ti montaza radi kao u opservatoriji via laptop

ja sam odavno kupio gore spomenuti a nabavio sam ga prilicno lako..
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Sima_Strahota

Bilo koji kabl moze da se napravi za male pare. Ovakav kabl sa 2 DIN konektora (cini mi se da je DIN, mala je slika) u kucnoj radinosti kosta 300-400 dinara - 2 konektora i 2 metra visezilnog kabla.
Takodje mozes da iseces deo koji je nagnjecen i da prespojis zice. To moze da uradi bilo ko ko je uzeo lemilicu u ruke bar jednom.

A postoje i firme koje prave "custom" kablove, npr Kanibal iz Beograda.
...

allexxandar

Evo kako izgledaju kablovi za povezivanje ra i dec, za nalajanje i kontrolu
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

allexxandar

A mislim da mi ovo treba, predpostavljam da nije tesko naci, ali je glavno pitanje, oce li mi raditi posao? Dali neko ima iskustva s tim?
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

mravic

Hoće i neće.
Ja sam imao dva komada i jedan je radio dok drugi nije hteo.
I taj što je navodno radio ponekada se pravio lud. Onda reinstaliram drivere, malo se pomučim i odjednom sve ok.
Ipak rešio sam se toga i sve sada spajam na rs232 port preko EQdir-a.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

frugorski

          To je to .Ima i varijanta bez kabla,jos jeftinija.Naruci pa se nauci. :)
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

kruska

Quote from: allexxandar on June 18, 2013, 09:52:16 am
A mislim da mi ovo treba, predpostavljam da nije tesko naci, ali je glavno pitanje, oce li mi raditi posao? Dali neko ima iskustva s tim?

to je taj kabl.
A istina, moze da jedan kabl odgovara a drugi ne, a da izgledaju isto, ja sam imao srece sa prvim kablom  8)
(bitno je instalirati i pravi drajver prolific usb 232 .....)

ne znam kako neq3 montaza radi, tj. koji software ima tj da li podrzava taj protokol, mada cim ima konektor sigurno treba da radi.
Tu bi ti  ipak vise pomogli vlasnici skywatcher montaza ja sam ipak celestron fan...  ;)
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]