• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pitanja u vezi filtera

Started by johnny984, June 26, 2013, 02:31:46 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

johnny984

Imam nekoliko nedoumica, pošto nikada nisam koristio filtere, ni za posmatranje, ni za fotografiju.

1. Prvo i najgluplje pitanje, filteri uglavnom idu na fokuser, pre okulara, zar ne?

2. Kod filtera za mesec, moja predpostavka je da se njihovim korišćenjem vidi veći broj kratera po celoj površini meseca, a ne samo blizu senke? Interesuje me zbog fotografisanja, i zanima me da li filter koji propušta manje svetlosti pokazuje više kraterea, ili samo jasniju sliku, ili kako to već funkcioniše.

3. Posmatranje i slikanje sunca... Pored filtera za sunce, da li je neko koristio i filtere u boji, recimo neki žuti, ili narandžasti... koji sami po sebi propuštaju maje svetlosti. To mi je bitno, jer aparatom kojim slikam sunce, imam problema sa prevelikom osvetljenošću, čak i kroz foliju, tako da mi verujem treba još nešto  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

lajosk

1. Filteri nikada ne idu na fokuser filteri idu na okular !
2.Kod filtera za mesec se ne vidi više kratera nego se smanjuje sjaj meseca ,nešto se malo dobije u kontrastu i ništa više ( preporučujem za posmatranje meseca zeleni filter ) !
3.Za posmatranje a posebno za fotografisanje sunca nije ti potreban nikakav filter u boji dovoljno je da smanjiš vreme ekspozicije i dobićeš sliku koja nije preeksponirana,( Pokušaj 1/1500 ...1/2000...eksperimentiši malo !

johnny984

OK, hvala na odgovorima. Ovo sa zelenim filterom i mesecom ću sigurno probati, a što se sunca i ekspozicije tiče to mi je jasno, ali aparat koji uglavnom imam na raspolaganju nema baš neke opcije, tako da je to ustvari moj problem koji sam mislio da je moguće rešiti dodavanjem dodatnog filtera i smanjivanjem propuštene svetlosti.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Danijel

Ako želiš fotkati Sunce u boji, nabavi si filter od Thousand Oaks Optical, oni daju lijepu narančastu boju Sunca. Imaš ih povoljno na e-Bayu ;)

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

johnny984

Hvala Danijele na preporuci. Trenutno mi je prioritet novi teleskop, ali definitivno ću se pozabaviti i ovim filterima nakon toga.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein