• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nova u Delfinu

Started by betelgez, August 15, 2013, 11:53:02 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

betelgez

August 15, 2013, 11:53:02 am Last Edit: August 15, 2013, 12:40:52 pm by betelgez
Juce registrovana Nova u Delfinu pored velikog letnjeg trougla. Magnituda Nove cak 6. Veceras je moguce njeno posmatranje golim okom ili dobrim dvogledom.

http://www.universetoday.com/104103/bright-new-nova-in-delphinus-you-can-see-it-tonight-with-binoculars/


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Sima_Strahota

Idi bre, ja mislio -6, pa poceo da skacem po kancelariji :)
Ispravi to na 6 da neko ne padne u nesvest :)
...

johnny984

Haha, kako bi to bilo lepo  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein


gile.ms

Nije se još ni smrklo, a nova sasvim pristojno sija u 10x50 dvogledu :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

marino

Vidulini Observatory

gile.ms

Vrlo je lako naći je... ima strelica na nebu uperena ka njoj ;D

Nije me mrzelo da iznesem aparat da je fotkam, ali me je mrzelo da pravim seriju ekspozicija sa darkovima itd...
evo jedne ekspozicije 8s ISO1600, 55mm F/7.1

SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

johnny984

Kako nebo uvek nađe načina da nam pokaže gde da gledamo  :) Uspeo sam da je nađem, fenomenalno. Eh, da je malo bliže.....
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Accuphase

Quote from: Sima_Strahota on August 15, 2013, 12:07:47 pm
Idi bre, ja mislio -6, pa poceo da skacem po kancelariji :)
Ispravi to na 6 da neko ne padne u nesvest :)



Simo Strahoto, da je magnituda "Nove" -6 ili više, ne bi sada samo "oni poput nas" skakali od sreće, već bi se računam, najmanje 2/3 populacije celog sveta uznemirilo, krenule bi priče o "znamenju sa neba" u presudnim istorijiskim trenucima i ko zna šta sve još ne !
Uhhh što ne "svitne" jedna "Supernova", ne mora baš (pre)blizu...

Sima_Strahota

I od mene isto...
Jedan frejm, 4sec, ISO1600, 70mm

...

johnny984

Quote from: Accuphase on August 15, 2013, 11:19:23 pm
Simo Strahoto, da je magnituda "Nove" -6 ili više, ne bi sada samo "oni poput nas" skakali od sreće, već bi se računam, najmanje 2/3 populacije celog sveta uznemirilo, krenule bi priče o "znamenju sa neba" u presudnim istorijiskim trenucima i ko zna šta sve još ne !
Uhhh što ne "svitne" jedna "Supernova", ne mora baš (pre)blizu...


Kraljevi bi se smenjivali, možda čak i predsednici  :)

Preblizu? Zlata nikad na odmet. Šalu na stranu, ne bih želeo da se nađemo na meti gama-ray-burst-u  :)

E sad, Simo, takođe vrlo lepo, ali hajde neka se neko namuči, pa da odradi više snimaka i sve to lepo složi i nama ostalima to lepo prezentuje. Kad bih imao mogućnosti, rado bih vas obradovao takvim nečim  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

marino

bravo ljudi
ako smijem napisem sutra jedan clanak jos o tome i ubacim vase fotke za ilustraciju....eh da ajde mi molim vas ako zelite na mail (marino.tumpic@gmail.com ) posaljite te iste slike i vasa imena te bar mjesto odakle je snimano

hvala vam!
Vidulini Observatory

Sima_Strahota

...

johnny984

Erm, odakle ti ova slika od 8. avgusta? Ili je to preuzeto odnekle? Jer bila bi velika slučajnost da imaš obe tako blizu, i pre nego što smo mi uspeli da vidimo  :) U svakom slučaju, jako lepo poređenje i jasno primetna razmera događaja  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Sima_Strahota

Jok bre, ja slikao.
Taj deo neba mi je skoro uvek na izvolte.
Mislim da je to cak jedan od frejmova kada sam trazio M27...
...