• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dvogledi

Started by andromeda 2, November 16, 2005, 07:18:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Voyager

Hehe, moja greska permutovao sam   :D
Naravno da je u pitanju 10x50 dvogled, samo me zanima koji je bolji (BTC ili Olympus) posto su karakteristike skoro istovetne ako ne gresim

BTW na Kupindu ima i ovo

http://www.kupindo.com/kupovina/Sportska-oprema/Ostalo/DVOGLED-TENTO-BPC-20x60/9565121

Valja li cemu ova ponuda, lik je iz istog mesta kao i ja  ;D
Generalno nahvalili su Tento i ovaj dvogled ima vece uvelicanje ali je zato i kabastiji pa je pitanje koliko mogu sa njim da uradim bez montaze?
Zato nisam ni hteo da idem vise od 10x50  ;)

sale11472

Iskreno nisam nešto isprobavao taj Albatros ali obzirom da ima prizme od BaK4 stakla, ja bih se pre odlučio za njega čak i samo na osnovu specifikacije.

Drugo kada sam svojevremeno kupovao svoj prvi dvogled jedan od modela koje sam isprobavao je bio i taj Olympus i njega bih zaobilazio u širokom luku, em što mi se slika u njemu nikako nije svidela (čak ni po danu, noć i zvezde da ne pominjem) em što je po meni bezobrazno skup. Doduše i taj Albatros ima "jaku" cenu ali to je sudbina nas u zemlji SRB....
Ja trenutno koristim TS 15x50LE sa kojim sam prezadovoljan pa bih rekao da ćeš i ti biti sa Albatrosom....

Što se Tento, tiče ja ga ne bih koristio bez stativa (tj paralelograma), može ali to svakako nije uživanju u posmatranju.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Voyager

Porucen Albatros, kada stigne i isprobam ga, javicu utiske  ;)
I cene jesu bezobrazne slazem se - ovde kosta 9000din a ovako inace kosta oko 60e gledajuci razne sajtove po netu  :)

Voyager

Stigao je dvogled  ;D
Iz mog laickog ugla mogu reci da sam - prezadovoljan!
Slika je sasvim dobra kako danju tako i nocu - iako vece nije bilo bas za posmatranje uhvatio sam Jupiter (pretpostavljam da je to ona najsjajnija tacka na nebu, mislim da sam na momente uhvatio i satelite, par tackica) a i jos dve planete ako ne gresim, jedna se nalazi severozapadno od Jupitera i narandzaste je boje (pretpostavljam Mars) dok se jos zapadnije od njega nalazi nesto interesantno i takodje vece od zvezde i deluje kao da se preliva u duginim bojama (nisam siguran sta je to)
Gledao sam sa terase (posto sam na 7. spratu  ;D imao sam kakav takav bolji pogled)
Takodje uhvatio sam i ono sazvezdje u obliku romba koji ima repic - nisam siguran tacno koje je, ali vidjao sam ga ranije na slikama
Ne zamerite na ovakvom "Tarzan" opisu ali ovo mi je prvi put da sam uperio neku optiku u nebo i sledece sto treba da radim je da ucim kako se koriste mape neba a dobro ce doci i neki kompas  :D

mravic

Samo napred, naucices vec...
Ono narandzasto nije Mars vec neka zvezda, ono sto se presijava u duginim bojama je sigurno zvezda nisko nad horizontom a ono "sazvezdje"je rasejano jato zvezda Plejade.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Predrag

October 26, 2011, 02:46:46 pm #110 Last Edit: October 26, 2011, 03:42:11 pm by Predrag
Quote from: Voyager on October 25, 2011, 08:39:56 pm
Stigao je dvogled  ;D
Iz mog laickog ugla mogu reci da sam - prezadovoljan!
Slika je sasvim dobra kako danju tako i nocu - iako vece nije bilo bas za posmatranje uhvatio sam Jupiter (pretpostavljam da je to ona najsjajnija tacka na nebu, mislim da sam na momente uhvatio i satelite, par tackica) a i jos dve planete ako ne gresim, jedna se nalazi severozapadno od Jupitera i narandzaste je boje (pretpostavljam Mars) dok se jos zapadnije od njega nalazi nesto interesantno i takodje vece od zvezde i deluje kao da se preliva u duginim bojama (nisam siguran sta je to)
Gledao sam sa terase (posto sam na 7. spratu  ;D imao sam kakav takav bolji pogled)
Takodje uhvatio sam i ono sazvezdje u obliku romba koji ima repic - nisam siguran tacno koje je, ali vidjao sam ga ranije na slikama
Ne zamerite na ovakvom "Tarzan" opisu ali ovo mi je prvi put da sam uperio neku optiku u nebo i sledece sto treba da radim je da ucim kako se koriste mape neba a dobro ce doci i neki kompas  :D



Ono što si video svojim dvogledom, pored Jupitera, verovatno su zvezde Aldebaran i Betelgez. Obe su crvenkasto-narandžaste.

Mars ovih dana izlazi tek 1 sat nakon ponoći.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Voyager

Nazalost nista od gledanja veceras, nebo je skroz prekriveno oblacima, mada u petak ce biti vedro - jedva cekam da bacim pogled na Mesec, mada mi se cini da ce jos par dana biti u mracnoj fazi  :)

danicic_predrag

E imama kuci dvogled 10x50 i sa njim sam video jupiterove mesece ( proguglaj trenutno pozicicje jupiterovih satelita trebalo bi da ih  vidis ) .. ( doduse ne ako gledas direktno u njih ) :P

Voyager

I Mesec lepo izgleda, jasno sam ucio Tycho krater bilo je relativno lepo vreme zadnjih par dana pa sam konacno bacio oko i na njega, ali danas je nikakvo vece za posmatranje zbog ove magle a ovakvo vreme najavljuju sve do kraja sedmice jos  :(


missblondy

zelim da prodam zeiss 8x30 u odlicnom stanju sa futrolom ,da li moze nko da mi kaze koja je realna cena

mravic

30-40e da  je moj ne bih ga prodao ispod 50  ;)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk