• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dvogledi

Started by andromeda 2, November 16, 2005, 07:18:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Blackop

Ne znam ali pathfinder je americka verzija a ovaj sto ja hocu mozete pogledati na www.olympus.hr  12x50exps i kosta ovde kod nas 309KM tj. oko 160eur. Jel bi ovaj 12x50exps mogao na onaj foto-stalak. Da 8-16x40 je Olympus zaboravio sam navesti proizvodjaca, ma taj 8-16 je vise za terestristicka postmatranja... :D  Pozdrav

sashastar

Da to je ta skuplja varijanta ali i bolja.
Ja nevidim da ima posebno leziste za foto stalak i sl.
Ali zavisi i od samog foto stalka jer na njega se moze svasta staviti.

Video sam na tom linku i da ima od 10x50 ali ipak nesto slabiji.
http://www.olympus.hr/consumer/1943_10x50_DPS_I_Specifications.htm
ali podesniji za drzanje u ruci i posmatranje.
Treba i o ovome razmisliti.

Sacekaj jos nemoj zuriti mozda ti Andromeda 2 nesto kaze.

andromeda 2

Ovo sto sashaster predlaze nije lose, mnogo je jeftinije, ali je prevlaka na socivima skromnija i ima slabije prizme (Bk7). Prema tome zavisi od finansijske mogucnosti kupca. Da imam novca kupio bih onaj u klasi 12x50, ali bih prvenstveno potrazio da li ima 10x50. Tu je rec o full multicoated i Bak-4 prizmama, pa je kvalitet slike utoliko bolji.
Otvor za kacenje na fotostativ se nalazi napred na mestu spajanja oba tubusa dvogleda. Odvrni mali poklopac koji ga prekriva i videces ulaz za sraf. Svako, nemozes ga Kaciti direktno na foto stativ, vec preko adaptera (L adapter, mozes ga sam napraviti).

sashastar

Da tako je i na mom dvogledu ima takav mali poklopac
na kome pise Tripod socket.

andromeda 2

Evo kako sam resio problem kacenja na paralelogram
http://img509.imageshack.us/img509/4198/slika41au.jpg
Uzeo sam samo "glavu" mini stativa (bez nozica), prikacio je na paralelogram (usrafio), a na nju vezao (usrafio) dvogled i sve je OK!

Blackop

hvala za savjet kako ucvrstiti dvogled mislim da mi nece biti problem tako nesto napraviti. Ali ja vec imam olympus 10x50 dps taj sa jednostrukim premazom i slabijim prizmama i platio sam ga oko 60 eur. Pa da li mi preporucujete da uzmem i ovaj 12x50 pare i nisu prepreka barem za sada 8)

andromeda 2

Ja bih na tvom mestu, posto vec imas taj 10x50 (nije on mnogo losiji od onog 12x50), trazio dvogled sa vecom aperturom (60, 70 mm). Za te pare mozes negde naci nesto solidno.

Blackop

I ja bih rado nesto veceg objektiva ali nema toga kod nas ni u prodavnicama ni u oglasima... Jel ima u Beogradu ili Novom Sadu da se kupi nesto tako :?:

sashastar

Blackop trebao si nam odmah reci sta imas pa da se manje mucimo.
Onda bolje ne kupuj taj 12x50
Za Novi Sad sto se tice dobrog dvogleda odmah zaboravi.
Jedino ako nesto skoro nije negde stiglo za sta ja neznam.

Pre ces naci nesto mozda u Beogradu a to ti drugi moraju reci ako znaju.
Iako i u to sumljam da ima nesto dobro
Uglavnom za kvalitetnije i jace dvoglede GO TO Europa.

Blackop

eee.. nece mene evropa vidjeti jos dugo :(  a ona kupovina preko interneta jel ima od toga nesto ili je i to mozda rizicno :roll:  znaci da ostanem na 10x50 8)  pozdrav

Djorvoz

Ja sam nekoliko puta kupavo preko e-bay-a i nisam imao nikakvih problema osim plaćanja preko pay-pal-a ali sve se može prevazići!

sashastar

Djorvoz a sta si kupovao preko e-bay-a ?
Koliko si cekao da ti doticnu kupovinu posalju i sl.

Djorvoz

E-bay nije prodavac nego sajt koji povezuje kupce i prodavce. To je sve veoma lepo organizovano medjusobnim ocenjivanjem.
Kad god neko nešto kupi po plaćanju dobija mogućnost da oceni prodavca.

I tako kada ti nešto hoćeš da kupiš pretražiš prodavce, nađeš šta ti treba i pogledaš ko to prodaje i kakve preporuke ima Nemoj gledati samo odnos preporuka nego se potrudi da nađeš par lošijih i da vidiš o čemu su i kako se taj spor završio. Dobri prodavci čitaju šta ljudi o njima pišu i odgovaraju na negativne kritike a u krajnjem slučaju nude pare nazad.

Poručiš ono što ti treba, platiš preko VISA internet kartice Vojvodjanske Banke preko paypal-a. Meni je najkraći period od kupovine do stizanja 2 nedelje a najduži 5 nedelja. Sve što sam kupi stilglo je. Za detalje oko VISA kartice i paypal-a mi se javi na mail ili PM.

sashastar

Ok kada mi bude nesto trebalo tako da kupim sad znam kome da
se obratim hvala na informaciji.

eyej

I naravno.. znas do koje cifre mozes da ides da ne bi placao porez..