• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Slike vaše opreme

Started by marko, March 08, 2014, 12:41:14 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ranko997

Sta ce to tebi kad imas takav dobson :)

marko

Prije Dobsona sam želio imati taj refraktor...onda prije nego što sam Maka kupio mislio sam kupiti 90ku kao second scope.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

marko

Evo malo da obnovim temu...i astro inventar!









WO bino sa dva okulara Erfle 66° 20mm i korektorom za newtone.  :)
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

Cestitam!
Nisam imao priliku da pogledam kroz to cudo. Kad isprobas, neka recenzijica bi dobro dosla.

spadej

Prosli vikend, u Dragacevu...

marko

Quote from: Luger on January 09, 2015, 08:18:07 pm
Cestitam!
Nisam imao priliku da pogledam kroz to cudo. Kad isprobas, neka recenzijica bi dobro dosla.


Isplati se svaki € uložen u ovo. Napisati ću par mojih doživljaja kroz koji dan.

Quote from: spadej on January 26, 2015, 12:03:59 am
Prosli vikend, u Dragacevu...


Ma vidi ti zupčanika na RA osi ;D ... možeš li slikati malo iz bližega, zanima me i Dec.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

marko

February 02, 2015, 02:40:27 pm #21 Last Edit: February 02, 2015, 02:51:26 pm by marko
Evo, napisao bi par svojih doživljaja o WO binovieweru.  :D

Moram reći da sam velike riječi hvale o ovom instrumentu uzimao s dozom skeptičnosti. Međutim, pošto svi koji ga imaju nemaju nikakve zamjerke, rekoh mora u tome biti makar pola istine. Usput rečeno, nisam nikada prije gledao kroz binoviewer.

Birao sam između 3 opcije, Baader MaxBright, TS i WO. Izbor je na kraju pao na WO s obzirom da ga imaju skoro svi, pa da idem na provjereno. Baaderov-om primjerku bi još trebao korektor za fokus što košta još dodatnih 70ak €, a prema TS-u sam bio sumnjičav.

Kvaliteta izrade je odlična, sve je lijepo izvedeno i obrađeno. Dolazi kao što vidite sa kutijom u kojoj ga možete držati i nositi. Tu nemam nikakvih zamjerki.  :)

Moram napomenuti da je korektor koji se dobije neophodan za Newtone, korektor je 1.6X ali na mom GSO dobsu 200/1200 fokus se dostiže tek sa 2.5x barlowom. Na prijateljevom Skywatcher 200/1200 dobsu je 1.6x dovoljno.
Mak nema tih problema, na njemu ide i bez korektora.
...

E sada...tadadadam! Najbitiniji dio, promatranje! Promatranja su vršena kroz mog Maka i SW dobs 200/1200.
Prvi pogled kroz Maksutova 127 na Mjesec je definitivno odagnao svaku sumnju vezanu za isplativost bina. Uz pomoć ove sprave, mali Mak je postao mrcina od barem pola metra promjera! I tu se ne šalim, naravno ovo je subjektivni dojam ali razlika je ogromna.

Kroz SW 200/1200 gledali su se deep-sky objekti. Iako će neki reći da bino nije za deep sky, ja se nebi nikako složio-bar što se svijetlih objekata tiče.
M42 naprosto razbija od svjetline. Pokvari ti noćni vid.  ;D Sličan sam pogled imao kroz dobsa 300mm s jednim okularom, samo se možda struktura u maglici vidjela detaljnije. U svakom slučaju, M42 je jedan veeeliki WOOOW!
Otvoreni skupovi su isto jako lijepo razlučeni a i Andromeda je bolja nego kroz jedan okular.
M81&82 se po meni vide isto kao kroz jedan okular, isto je i sa još nekim malim planetarkama koje smo gledali.
Nažalost, kada je izašao Jupiter teleskopi su nam bili zamagljeni i zaleđeni tako da nismo mogli donijeti neke zaključke po tom pitanju.


Zaključak:
Mjesec: veeeeliki WOOOOW u odnosu na jedan okular.
M42: veeeeliki WOOOOW u odnosu na jedan okular. Preporučujem da kod promatranja ovog objekta sjedite na stolici kako uslijed pada nebi došlo do loma zdjelične kosti. :D
M31: WOW u odnosu na jedan okular
M37: WOW u odnosu na jedan okular
Double cluster: WOW u odnosu na jedan okular
M81&82: isto ili čak lošije u odnosu na jedan okular
Male planetarne maglice: isto ili čak lošije u odnosu na jedan okular
Jupiter: yet to be seen.

U svakom slučaju po onome što je do sada viđeno, slobodno mogu reći da binoviewer multiplicira promjer objektiva (na određenim objektima ).

Mana mu je ne baš privlačna cijena, za 300€ kolika mu je cijena, može se nabaviti dobar teleskop ili par solidnih okulara.  :)

Osim toga, bino nije dobar za javna promatranja. S obzirom da se razmak između okulara namješta individualno a i svako oko se fokusira posebno kako nebi došlo do duplanja slike. Svaka osoba ima drugačije "postavke dioptrije"
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

denis0007dl

April 11, 2015, 01:34:04 pm #22 Last Edit: April 11, 2015, 01:46:03 pm by denis0007dl
Pozz svima!
Evo djela opreme kojeg sam koristio u preteklih par godina, a nešto od toga koristim/imam i danas.

denis0007dl


denis0007dl


denis0007dl