• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

SW 114/900 + nikon d3100

Started by markoizkule, April 11, 2014, 09:43:30 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

markoizkule

Da li moze da se koristi SkyW 114/900 i nikon d3100 u kombinaciji?
cuo sam za T-Ring ali ne znam da li ima kod nas da se kupi (moze li neko da mi ga posudi na 10ak dana. Placam postarinu u oba pravca).
zanima me samo slikanje meseca i nista vise.

Da li je to izvodljiva opcija?

Yagodinac

Dok se ne javi neki vlasnik nikona i 114/900 (nisi naveo koji proizvođač te interesuje) da ja navedem za Skywatcher 130/900 i canon eos: ne može. Malo fali da dođe u fokusnu ravan.
Problema ima još: fokuseri u tim manjim teleskopima su najčešće 1.25 inča, umesto boljeg standarda od 2 inča. Prvi bi više vinjetirao na DSLR-u (mada i drugi vinjetira). Osim toga, često su to plastični fokuseri, slabi i neprecizni, tipa letva-zupčanik a ne trakcioni (crayford). Takođe najčešće i nemaju zaključavanje pa i kad nađeš fokus težina DSLR-a učini svoje i to može da isklizne kad promeniš ugao.

Čak i ako osposobiš tu kombinaciju za nešto drugo osim nebeskih motiva ostaje ti bokeh. A on je na 114/900 (i svim reflektorima) neverovatno ružan  :P

gile.ms

Isti je problem sa SW 114/900 kao što je Yagodinac rekao: ne može da postigne fokus.
Ja to rešavam tako što umetnem barlow sočivo u sistem i onda može, ali je smanjeno vidno polje (mada je i manje vinjetiranje).

Ovaj fokuser na SW 114/900 nije plastičan i lepo drži DSLR-a (Canon) iako nema mogućnost fiksiranja, ali daleko je teže fokusirati nego na crayford-u (mada nije nemoguće).
Imam i jedan i drugi pa znam - sa crayfordom (na drugom teleskopu) je pesma, a sa ovim zupčastim je muka... dobro, slatke su to muke  ;D

E, sad, što se Meseca tiče, odmah da znaš da ne može da stane ceo u jedan kadar...
bez barlow-a bi i mogao ali onda ne možeš da izoštriš   :(
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

markoizkule

ok...nije mi bitno da bude ceo mesec u kadru..i znam da fokus moze da se koriguje ako se stavi barlow...zanima me da li ima neko posuditi t-ring na kratko vreme ili da li ima da se kupi negde kod nas.

i da..teleskop fokuser je 1.25