• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Podmazivanje montaze

Started by Luger, April 20, 2014, 02:50:59 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

goksi

Quote from: kruskaah da, jeste imam CG5 GT

Odlicno, i ja imam istu takvu, uzeo sam je polovnu pa ne bi bilo lose da se malo podmaze jer je dosta stajala, jedino sto jos nemam teleskop da probam kao sto si napisao.
Ove nase montaze su poznate da se malo vise cuju nego EQ, da li ti se smanjilo zujanje posle podmazivanja?

Ja imam i ulje za podmazivanje serva u kolima(crvene boje), mislim da i ono moze da bude dobro jer je viskoznije od masti i dobrog kvaliteta. 

marko

Za zupčanike se obično koristi mast, za ležajeve ulje.  :)
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

Quote from: kruska on April 21, 2014, 08:47:09 pm
hm nije me mrzelo za moju mast proveriti, od -40 do +120 celzijusa
"najobicnija" tovatna mast sa lukoil pumpe
najvaznije je tacno zategnuti srafove kako treba i postaviti zupcanike motora (koji ne verujem da cete otvarati)
da sve leze kako treba . sliku sa neba sto pre proveriti (mozda pri sklapanju)
jer ce vam 
zvezde biti kao crtice   


I radi godinama i nista joj ne fali.
Najveci razlog zasto se izbjegava obicna tovatna mast je upravo taj temperaturni koeficijent, jer, koliko sam procitao, hoce da procuri i da umaze montazu.
Tvoja je daleko  iznad prosjeka i, vjerovatno, ne spada u ove "obicne" :) Super!
Drugi razlog je da se kvalitetnije, litijumske, teflonske, bolje vezu za materijal, pa se samom tim i teze spiraju.
Grafitna ima vecu granulaciju, cestice grafita popunjavaju nastala ostecenja, ali se ne preporucije za fine stvari nemam pojma zasto. Vjerovatno zbog granulacije i svojstva da se vremenom razgradjuje, kao i litijumska.
Valjalo bi misljenje nekoga od struke.
Tragovi masti koju sam nasao na eq3 i eq5 potvrdjuju da se radi o jako kvalitetnoj, lepljivoj, bezbojnoj masti, ali dzaba...nema je dovoljno, pola zupcanika je bilo suvo.
@ Goksi, mazi cime god, montaza mora biti podmazana. Ako uzmes losiju mast, za godinu dana mazaces je opet, ako uzmes kvalitetniju...ja bih je opet mazao pred sezonu.

kruska

ja se nikad nisam zalio na zujanje (komsije mozda jesu)
nisam bas gledao na mikroskop da li je mrav pljunuo u zupcanik ali bilo je neke sitne trine pored malo masti sto je bilo oko zupcanika.
najpre sam u RA osovinu montaze nalio u prvom naletu pola masinskog ulja koje je curilo danima okolo.
Po ciscenju zupcanika stavio sam doticnu tovatnu mast dok nije sve pocelo da bude gnjecavo kao u loju.

ma dobra je montaza, radi .

http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Luger

Dižem ovu temu iz mrtvih jer se radi o istoj materiji, kojom se tema bavi. Ustvari, ne razumijem da proizvedeš stvar koja mnogo  košta, a bukvalno je ne završiš do kraja.
Skoro sam kupio Heq5 pro i prvi put kad sam je priključio, počela je ciči i skiči ko Damjanov Zelenko. Iako sam znao o čemu se radi, ipak nije mi bilo prijatno. Prije nje sam imao eq5 sa kaiševima, gdje se samo čulo umilno sviranje stepera. Tim više je ovo bio zastrašujući zvuk.
Kad sam otvorio poklopac, evo šta sam zatekao:



Malo masti je bilo svuda, na ploči motora, na šrafovima, na poklopcu... , samo ne na zupčanicima. Veliki zupčanik od pogonskog crva je bio potpuno suv. Izgleda da žuti ne kapiraju baš najbolje šta se podmazuje ili ih, jednostavno, boli uvo.  :D
Posle podmazivanja, sve radi kao sat i ništa se ne čuje. Dobro, malo...ipak su to zupčanici. Svakako je čeka belt upgrade.
Ne ide nam baš vrijeme na ruku, možda nije loše provjeriti i obnoviti mast. Posao od 5 minuta.

spadej

Svaka cast, majstore!
Ako sam dobro prebroajo zube, ovo je prenos 1:9 ? Da nisi mozda video kakvi su motori, uni ili bi-polarni? I koliki su?

Luger

Tacan odnos redukcije je 5.222222. Zato ni prelazak na kaiseve nije bas jeftin. Remenice ne spadaju u standardne vec se namjenski rade da bi se zadrzao odnos 5.2222, kako bi rucni kontroler i dalje pravilno radio. Manja remenica ima 9 zuba, veca 47.
Ako se montaza koristi bez rucnog kontrolera, odnos redukcije moze biti i drugaciji, ali se u Eqmodu (softver za PC) taj odnos mora definisati.
Motori su standardni Nema 17 i bipolarni su.