• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sidewalk Astronomy u Trebinju

Started by marko, November 03, 2014, 06:31:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marko

Ja i draga smo u prošlu subotu 1.11. posjetili Trebinje u BiH (30km udaljeno od Dubrovnika) i sudjelovali na javnom promatranju u organizaciji trebinjskih astronoma. O tome ste mogli čitati ovdje (mi smo ti dubrovački astronomi amateri koji se spominju u tekstu, a ja sam usput nešto i trkeljao za BN televiziju ;D). Trebinje za razliku od Dubrovnika ima astronomsko društvo (mi ga nikada nismo ni imali...), i to vrlo aktivno-promatranja za građanstvo su vrlo česta.  :)
Te večeri se gledao Mjesec, planeta nije bilo, a s obzirom da smo bili pod uličnom rasvjetom to je onemogućavalo promatranje DSO objekata. No zato je bilo jako puno posjetitelja, naročito djece, a neki su na promatranjima već sudjelovali. Gledalo se kroz TAL 90mm i Celestron NexStar 127, na različitim povećanjima. Promatranje nije dugo trajalo zbog hladnoće, kako posjetiteljima tako i astronomima.

Evo i nešto mojih slika...

Posljednji mohikanac među kinezima... TAL  :)


Gledali su i najmlađi, uz malu asistenciju...


Zatišje pred oluju...  :)


Gužva...


Gužva 2...


Gužva 3...


Moja bolja(!) polovica.



To bi bilo to. S obzirom da mi je Trebinje vrlo blizu na sljedećem javnom promatranju sam i sa mojom željezarijom.   :)
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger


Yagodinac

Svaka čast i organizatorima i Marku što je došao iz Du  :)
Koliko sam primetio okolina Trebinja i uopšte Hercegovina imaju fantastične uslove za deepsky osmatranja/fotogarfiju; LP-a veoma malo u odnosu na ono na šta smo navikli. Možda malo seeing na planetama kvari reljef, ali to su sitnice.

marko

Pa da, bio sam na PGSP-u (Petrova Gora Star Party) ove godine i mogu reći da nebo tamo uopće nije puno ili ništa bolje od onoga što se može naći u Hercegovini.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

marko

Opet sam posjetio Trebinje, ovaj put s Dobsonom 200/1200 i bez bolje polovice.  ;D

S obzirom na gužvu oko teleskopa nisam stigao ništa slikati, ali biti će slika kada Miro napiše članak za AM.  :)

Gledali smo:
-kometu Lovejoy (ilitiga Ljubavni užitak  ;D)
-maglicu M42
-Double Cluster
-Plejade
-Andromedinu galaksiju
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

marino

svaka cast na popularizaciji i osobnom doprinostu..bravo ljudi!
Vidulini Observatory

marko

Slike preuzete sa FB stranice Trebinjsko Astronomsko Udruženje.

Ljudi i pitanja i ovaj put nije nedostajalo.  :) U Trebinju je kroz teleskop pretpostavlja se gledalo čak 4000 ljudi kroz 5 godina postojanja TAU, što kroz javna promatranja, što kroz projekte sa školama.



















TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Yagodinac

Pohvale za organizaciju, Trebinje ima veoma interesantnu i tamnu okolinu. Dovoljno je izaći iz grada i nebo je fantastično  ;D

marko

TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

Svaka cast Marko, ovo je za svaku pohvalu!

marko

Hvala ljudi na podršci!  :)

Miro je napisao članak za AM pa možete i nešto više pročitati...

Link: http://www.astronomija.co.rs/posmatranja/9280-trebinjci-posmatrali-kometu-lovejoy
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)