• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li je neko "flock"-ovao newton-a i cime?

Started by vlaiv, December 15, 2014, 11:10:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Manje vise sve receno u naslovu posta, imam sw 130/900 na eq2 i strasne probleme sa duhovima kada gledam mesec / jupiter - bilo sta svetlije.

Kada pomeram teleskop i priblizavam se meti, bez obzira sto nije dosla u field of view okulara vec mogu da naslutim sa koje strane ce se pojaviti, jer
pocinje da se pojavljuje svetlosni trag.

na prvi pogled problem je - sve :D - pocevsi od same cevi, preko hromiranog fokusera (spoljna strana je hromirana, a uz to i zaobljene ivice na samom kraju - idealno za refleksiju u svim pravcima) do
metalnog (mislim da nije hromiran ali je obicne metalne boje) klipa na sekundaru.

Znam da napolju ima da se kupi specijalni materijal, al to je jel napolju, ima li sta kod nas slicno (samolepljiva povrsina ili tako nesto). Bilo koji jednostavniji metod od lepka, piljevine i mat sprej boje :D - to mi se bash i ne radi
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Iskreno, nikad mi to nije smetalo preterano, ali ako si već voljan da rasklapaš teleskop onda obično ljudi navode crni pliš ili sličnu tkaninu kao idealnu. Mada ima sad tu dosta problema: verovatno i okulari tu doprinose tom fenomenu. Kvalitetan okular vrši supresiju tih duhova... ali dobro, nisam mišljenja da treba zbog toga da pazariš nove okulare  ;D

Kakav je tubus? Jel nije refleksija od njega?

marko

To se radi sa crnim velurom (između ostalog). Oznaka je d-c-fix 348-0005. Ako imate Bauhaus u Srbiji, to možete tamo naći...bar ga po HR centrima ima.




TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

vlaiv

@Yagodinac

Da sam bas voljan rasklapati i nisam, vec sam jednom imao prilike i ozucio sam se kad sam shvatio da su matice srafova celije primara slobodne i moze im se pristupiti samo kroz celu cev, pa sam
na kraju morao improvizovati alat da ih prihvati, srecom nisam imao posledice po ogledalo. Morao sam cistiti ogledalo nakon neke sumanute kondenzacije - ostalo gomila mrlja od vode, al nista sto malo destilovane vode nije sapralo u laganom mlazu.

Sto se tice okulara, javlja se na svim (sto me je i navelo na pomisao da je do povrsina unutar teleskopa a ne samih okulara), okulari su redom  SW "super" 25mm, koji dolazi uz teleskop (RK cini mi se, onaj od 10mm i ne pominjem), 32mm i 12mm GSO plossl-ovi, 7mm SW UWA Planetary, u nekim slucajevima na samom socivu vidim duh/projekciju sekundara i spajdera (Slicna slika kao jako defokusiran pogled na sjajnu zvezdu), koja se pomera kako pomeram oko levo desno - obicno u suprotnu stranu.

Tubus je sa unutrasnje strane hm, ofarban nekim sivkastim materijalom koji je blago hrapav na dodir (ne toliko hrapav koliko ne gladak :D ) - mislim da je slicno sa vecinom SW teleskopa koliko sam video slike po netu.

@marko

Extra, hvala za info, probacu da pronadjem, koliko vidim po netu ljudi su super zadovoljni bas za flockovanje teleskopa, pretpostavljam da se materijal ne "linja" i da je donekle vodootporan (nece upijati kondenzaciju ako do nje dodje)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Ralemasinac

Hteo bih, ako je moguce da doprinesem resenju vasih problema, a koji se ticu refleksije. Svi delovi koji su hromirani, niklovani ili prevuceni kadmijumom... Cesto te zastitne prevlake svojim sjajem reflektuju svetlost, to se najbolje resava peskarenjem takvih delova. Time dobiju mat sjaj, mozete i sami da finom(vodenom)smirglom matirati deo osim ako nije hromiran, u tom slucaju peskarenje. Mat deo difuzno odbija svetlos sto umnogome pomaze kod ovakvih problema pa cak i nestaju.