• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

potrebni okulari

Started by terpan, December 02, 2014, 12:22:52 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

terpan

Prijatelji,
novi sam u svetu astronomije i naleteh na ovaj forum koji mi se jako svideo.
Pre nekog vremena sam kupio deci teleskopcic 50mm precnik sociva i sa 500mm zizine daljine u nameri da im malo priblizim Suncev sistem i astronomiju uopste.
Medjutim, to je teleskop koji ima skromno uvecanje. Citajuci po forumu vidim da bi trebalo da imam i dodatne okulare da bi mogli makar nesto da vide sto bi njima bilo zanimljivo. E sad, to je izgleda neki model sto idu stari okulari sirine 0,975 ili tako nesto.
On ima samo jedan od 20mm. Ako ima neko da moze da pomogne da probam sa vecim uvecanjem. Vidim da ima i neki dodatni koji moze da se montira Barlow 2X ili 3X ali da ima ovaj precnik tj da moze da se montira na teleskop. Takodje, ako ima neko invertor slike da se moze gledati i priroda sigurno bi se odusevili.
Pozdrav i hvala!

marko

Kvalitetniji okulari u veličini 0.965" su koliko znam bili aktualni 80ih. Danas se u toj veličini proizvode samo loši Huygens ili SR okulari kojih nema zasebno u prodaji već dolaze uz jeftine teleskope koje je preporučljivo izbjegavati (kao što je nažalost tvoj).  Eventualno bi se na Ebayu moglo naći Huygensa u toj veličini.
U prodaji po trgovinama možeš naći 1.25" i 2" okulare. Nažalost ti okulari ne pašu u tvoj fokuser. Možeš ili poći kod tokara da ti napravi nekakav adapter od aluminija tako da možeš koristiti 1.25" okulare, ili zamijeniti cijeli fokuser. Barlowi su isto tako u veličinama 1.25" ili 2".
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

darko76

Sve to budzenje i kupovina kvalitetnijih 1.25" okulara je totalno neisplativa. Bolje u tom slucaju da za taj novac kupi kvalitetniji teleskop i resen problem. Mislim da je pitanje bilo kako od ovog malog teleskopcica da dobije spravicu sa kojom bi deci priblizio suncev sistem (Mesec, Jupiter, Saturn) sto je i moguce ali uz vece povecanje nego ovo koje sad ima uz okular od 20 mm.

Mislim da bi ovaj teleskop mogao da ponese  50 do 60 puta uvecanje, to su okulari od 8 do 10 mm ili mozda neki barlov 2x. Sa ovim povecanjima mogao bi se lepo posmatrati mesec i pomenute planete. Kao klinac imao sam neki budzeni ATM od kombinacije socibva koji je imao povecanje od oko 70 puta. Osecaj koji sam imao kada sam ugledao prstenove na Saturnu necu zaboraviti nikada. Bilo je tu pono aberacije i svacega, ali ugledati tako nesto je bilo neopisivo.

E sad pitanje je bilo da li neko ima negde neki stari okular 0.965 koji ne koristi i koji je za vecinu nas totalno beskorsitan. Ja takve okulare nemam, ali ako neko slucajno ima, javite se da pomognemo coveku. Ko zna mozda mozda klinci budu buduci pobednici na Letenki:)

Sve janbolje i srecno u potrazi za okularima
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

pakarmy

se lepo useveri i obavezno podesi sve sto treba inicijalno u synscan kontroleru a to je vreme, zona i letnje ili zimsko racunjanje vremena, onda ostaje da se izabere metod na zvezdu. Ako prva zvezda mashi onda se otkochi pracenje i podesi rucno u centar vidnog polja. Ostale dve zvezde ces naci bez problema. :P