• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Binovieweri - moja zapažanja i preporuke

Started by denis0007dl, April 17, 2015, 12:13:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

denis0007dl

Binovieweri: fantastične napravice koje uvelike povećavaju doživljaj pri promatranju svih zemaljskih i nebeskih objekata, gdje promatrač dobije puno kontrasniju sliku nego kod promatranja sa jednim okom, pa tako prilikom promatranja npr Planeta, možete vidjeti PUNO više detalja. Također, slika se čini cca 1,8-1,9x veća nego kod promatranja na jedno oko, i promatrati možete skoro cijelu noć bez zamora očiju koji se vrlo brzo javlja kod promatranja tj škiljenja na jedno oko.

Astronomi nalaze problem prilikom korištenja istih kad ne mogu uhvatiti dosta fokusa da bi izoštrili sliku na teleskopu, no zato postoje tzv Glass Path Correctori (GPC). Međćutim, postoji još jedno riješenje koje preferiram, a to je da se odreže cijev teleskopa  toliko da bi se mogao uhvatiti back fokus, tj da bi se izoštrila slika na binovieweru sa željenim okularima, i kako bi se koristilo najmanje moguće povećanje što je u biti i najpoželjnije i najzanimljivije kod promatrača.

Kod newtona odreže se cijev, te se primakne primar sa ćelijom prema sekundaru, no u toj situaciji, ako želite sav snop svijetla u okularu, morate staviti adekvatan (malo veći) sekundar.
Kod refraktora cijev se odreže ili na početku ili na kraju (zavisno od konstrukcije zbog navoja), i to je to!
SCT i MCT nemaju problem kod dohvaćanja back focusa, stoga ne morate ništa mijenjati/rezati.

U svakom slučaju poželjno je koristiti low profile (niskoprofilne) fokusere koji će uštedjet malo rezanja cijevi.

Toplo preporučam binoviewere svima koji imaju teleskope od 6" ili veće, i kad jednom prijeđete na njihovo korištenje, sumljam da ćete se više vratiti promatranju / škiljenju na jedno oko!

Sad ću pojedinačno objaviti binoviewere sa kojima imam iskustva.

denis0007dl

April 17, 2015, 12:26:52 pm #1 Last Edit: April 17, 2015, 12:58:41 pm by denis0007dl
Binovieweri kineske proizvodnje pod logom TS (Telescope Service), Celestron, Wiliam Optics, Omegon, Astro-Professional, Baader Maxbright i dr. Imao sam sve navedene, koje sam i tunirao više puta (Supercharge Service).
Isti imaju otvor prizmi na strani teleskopa 23mm (koji se može tunirati na max 25mm kod Baader Maxbright modela, i 24,5mm kod ostalih modela), dok na stranama okulara imaju 20-21mm otvor prizmi, koji se može tunirati na 25mm!
Razlika je u natpisima, bojama, držačima okulara i stražnjem prihvatu.
Svi ti binovieweri su dobre mehaničke izvedbe, ali imaju najbolju svjetlosnu propusnost u cijelom svijetu binoviewera, zeru bolju nego najskuplji binovieweri na svijetu. Isti dolaze is iste tvornice United Optics of China. I vi možete naručiti svoj izgled binoa ondje, sa svojim logom, ali samo u velikim količinama.
Toplo preporučam te binoviewere.


denis0007dl

Denkmeier I, Denkmeier II i Denkmeier Binotron 27: binovieweri koji se deklariraju kao američki proizvod, a to uopćenisu, jer je svaki od njih proizveden u Kini. Denk I i II su binovieweri uzeti sa glava kineskih mikroskopa, i preuređeni za astro promatranja na način da su im promjenjeni prohvati za okulare, stavljen Denk logo, i napravljen navoj na stražnjoj strani za 1,25" ili 2" prihvat adaptera. Čak je ostavljen na stražnjoj strani originalan prihvat za mikroskope....

Binotron 27 je proizvod kineske tvornice United Optics of China, i ima najbolji coating i najbolju svjetlosnu propusnost u odnosu na Denk I i II, ali i najbolje prihvate za okulare preko kojih se može vršiti kolimacija. Jedina zamjerka kod Binotrona 27 jest da ima predugačak optički put.
Razlike između Denk I i II nisam nikako uspio vidjeti.

Tunirao sam sve nevedene gdje se otvor prizmi sa 26mm na svim stranama može povećati na 27mm.
Nisam ih (kao ni brdo opreme koje sam imao) uspio/sjetiti se slikati, pa slike i specifikacije potražite na službenoj Denkmeier stranici.

denis0007dl

TeleVue BinoVue: binoviewer Made in Japan, sa otvorom prizmi 28mm na strani teleskopa, a 27mm na stranama okulara, koji se može tunirati na 28mm na obje strane okulara.
Imao sam dva komada, i u stvari sam razočaran sa propusnošću svijetlosti koja je NAJLOŠIJA u cijelom svijetu binoviewera za astronomiju. Jedino što mi se kod istog sviđa jest da ima samocentrirajuće dioptere, a još jedna zamjerka je što uzima preveliki optički put.
P.S.u prilogu možete vidjet irastavljeni BinoVue vs kineski TS bino.

denis0007dl

Siebert Elite 45:vrlo impresivan bino zbog ogromnih dimenzija, ali uopće nije toliko težak koliko je velik. Imao sam jedna polovan, i jedina ali neoprostiva mana mu je što pojede najviše optičkog puta od svih binoviewera koji postoje na tržištu. Jedan od rijetkih binoa koji podržava 2" okulare, koji su prednost kod SCT i MCT teleskopa. Kod mene je bio cca 10 dana gdje sam ga testirao vs Baader Mark V i TS binoa. Siebert ima vrllo malo tamniju sliku od Mark V, a TS ima vrlo malo svijetliju sliku od Mark V.
Slike potražite na Siebert Optics - 2" Binoviewers.

denis0007dl

April 17, 2015, 12:55:14 pm #5 Last Edit: April 17, 2015, 01:07:22 pm by denis0007dl
Baader Mark V i prethodnici: kopije Carl Zeiss binoviewera za mikroskope, i ništa drugo. Kad to kažem, mislim na ti binoi nemaju veze sa Carl Zeiss proizvodnjom kao što mnogi misle, jer je mehanika od Mark V napravljena u Njemačkoj (ali ne u Zeiss tvornici), a optika u Češkoj tvornici koja opet nema veze sa Zeiss kompanijom.
Imao sam 3 komada Mark V u svojem vlasništvi, (ali i drugih sa slika u postu) i vršio razna testiranja i preinake, gdje sam se ubiti i uspio usavršiti u tuningu (Supercharge Service) svijetu binoviewera, koji radimo samo Harry Siebert u Americi, i ja, gdje ja imam prednost jer tuniram Denkmeier  binoe, Zeiss, BinoVue  i Mark V binoviewere, dok on tunira samo kineske kao TS, Celestron, William Optics.......
Inače, Mark V ima jako dobru mehaniku, ali i optiku sa velikim prizmama, čiji otvori iznose: 28mm na strani teleskopa (može se tunirati na 30mm), 28mm na jednoj strani okulara (može se tunirati na 30mm), i 26mm na drugoj strani okulara (može se tunirati na 30mm).
Isplati ga se kupiti jedino ako trebate korisititi okulare kao npr Panoptic 24mm, Explore Scientific 24mm 68 deg, 32mm i 40mm Plossli, 30mm i 35mm Eudiascopic i sl okulari koji zahtjevaju veći field stop tj veći otvor prizmi.

denis0007dl

Carl Zeiss binovieweri: binovieweri za mikroskope, koji imaju najbolju mehaniku i poliranost optike, no malo manju svijetlosnu propusnost. Morate točno znati koji modeli valjaju (ima ih samo 3), jer ih ima jako sličnih ili istih izgleda izvana, dok optika (veličina prizmi i coating) variraju.
Potrošio sam brdo para kako bi otkrio što valja, ali se isplatilo.
Evo par onih koje sam imao, i preuredio za astro.

denis0007dl


denis0007dl

Evo, to je to otprilike.
Moram napomenuti da svi oni koji imaju ili misle koristiti binoviewere, ako žele maximalne performanse, da koriste okulare sa što većim žarišnim duljinama, jer svaki beamsplitter u svojoj prirodi proizvodi malo kojekakvih aberacija. koje se mogu (ali i ne moraju) zamjetiti kad koristite okulare žarišnig duljina npr 6mm, 5mm, 4mm.....
Ja preporučam npr okulare 25mm ili veće žarišne + 2x ili 4x Powermate ili AP BARADV ili AP BARCON.
Testirano najbolji rezultati.

Nadam se da će nešto od sveg navedenog o binoviewerima nekome pomoći u budućnosti, zato uživajte!

LP
Denis

Dimče

Šta li mi je samo trebalo da kupujem detetu teleskop za rođendan... ?!


kruska

posle tebe deniso0000061 ne treba mi uputstvo za bino vieewere,
a ne izgledas mi kao trgovac bino viewerima, oni bi sigurno za 5 sekundi postavili cene.

dobrodosao na forum opsednut optikom.
🌠

denis0007dl

Quote from: kruska on April 17, 2015, 04:39:31 pm
posle tebe deniso0000061 ne treba mi uputstvo za bino vieewere,
a ne izgledas mi kao trgovac bino viewerima, oni bi sigurno za 5 sekundi postavili cene.

dobrodosao na forum opsednut optikom.


Hvala na lijepim riječima :)

Sekula

Quote from: denis0007dl on April 17, 2015, 01:20:26 pm
Evo, to je to otprilike.
Moram napomenuti da svi oni koji imaju ili misle koristiti binoviewere, ako žele maximalne performanse, da koriste okulare sa što većim žarišnim duljinama, jer svaki beamsplitter u svojoj prirodi proizvodi malo kojekakvih aberacija. koje se mogu (ali i ne moraju) zamjetiti kad koristite okulare žarišnig duljina npr 6mm, 5mm, 4mm.....
Ja preporučam npr okulare 25mm ili veće žarišne + 2x ili 4x Powermate ili AP BARADV ili AP BARCON.
Testirano najbolji rezultati.

Nadam se da će nešto od sveg navedenog o binoviewerima nekome pomoći u budućnosti, zato uživajte!

LP
Denis


Odlican review kao i onaj o okularima. Samo napred!!! :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

denis0007dl

Quote from: Sekula on April 17, 2015, 05:24:17 pm
Quote from: denis0007dl on April 17, 2015, 01:20:26 pm
Evo, to je to otprilike.
Moram napomenuti da svi oni koji imaju ili misle koristiti binoviewere, ako žele maximalne performanse, da koriste okulare sa što većim žarišnim duljinama, jer svaki beamsplitter u svojoj prirodi proizvodi malo kojekakvih aberacija. koje se mogu (ali i ne moraju) zamjetiti kad koristite okulare žarišnig duljina npr 6mm, 5mm, 4mm.....
Ja preporučam npr okulare 25mm ili veće žarišne + 2x ili 4x Powermate ili AP BARADV ili AP BARCON.
Testirano najbolji rezultati.

Nadam se da će nešto od sveg navedenog o binoviewerima nekome pomoći u budućnosti, zato uživajte!

LP
Denis


Odlican review kao i onaj o okularima. Samo napred!!! :)


Thanxs :)