• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kosmaj Star party - jul 2015

Started by spadej, July 13, 2015, 12:10:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spadej

July 13, 2015, 12:10:57 pm Last Edit: July 13, 2015, 12:18:00 pm by spadej
Odavno se kanim da zapocnem ovu temu ali nikako da nadjem pravi razlog. E pa nadjoh ga, konacno!
Nova lokacija za posmatranje je testirana, i zvanicno pustena u rad. Proteklog vikenda palo je prvo, pravo, ozbiljno i organizovano posmatranje zvezda na obroncima Kosmaja, iz mog novog dvorista, i na buducim temeljima moje buduce opservatorije.
Priznajem da nisam mogao da odolim, i da sam  i ranije bacao po neki pogled, ali ovo je prvi put da sam na ovoj lokaciji zoru docekamo budan, i pored teleskopa. Pa evo "kratkog" izvestaja.

Zabava je pocela u petak uvece. Nije bilo drugih zainteresovanih, nisam do duse nikog ni pozvao. Sam protiv svih tih zvezda, M-ova i ostalih cudesa... krenuo sam pa sta bude. Nema vise gasenja ulicarki, nema vise trazenja rupa u krosnjama drveca i izbegavanja raznih prepreka. Svuda oko mene je nebo, gde god da stavim teleskop vidim skoro sve. Odlucio sam da prvu noc potrosim na neke preko potrebne "sitnice" - USEVERAVANJE. 

Odokativno sam usmerio montazu u pravcu Severnjace. Svih sedam zvezda Malog medveda jasno se vide, pomislih da ce sve biti lako i brzo. Ali nije. Montaza je potpuno razdesena, i rastresena od stalnog rasklapanja i vozikanja, da nikako nisam mogao fino da je usmerim. Nemam polar finder pa odlucih da se "posluzim" drift metodom. Posluzim je pod navodnicima jer pojma nisam imao sta je to.

Srecom, tu je bio Vodic za digitalnu astrofotografiju. Otvorio sam knjigu i krenuo. Sjajni Arcturus na zapadu bio mi je od ogromne pomoci. Iako u knjizi pise da treba gadjati zvezde na istoku i na meridijanu, ja sam krenuo sa zapadom i severnjacom.

Da ne duzim, celu noc sam potrosio u tome. Mic po mic, uspeo sam da u dobroj meri podesim montazu, i da napravim nekolio probnih fotografija. Katastrofa! Samo severanjaca nema pomeraj, sve ostalo ima. Ali bar montaza radi, PicGoTo nalazi objekte, mada ih obavezno malo promasi pa moram da rucno popravljam. Obelezio sam mesta gde su nogice od stativa i to je bilo sve za taj dan.

U subotu nisam mogao da docekam vece. Imao sam goste u najavi, trebalo je da dodju Luger,  i SasMir.I mozda GileMS. Od silnog uzbudenja zaboravio sam na kljucnu stvar. Prethodne noci nisam spavao, sastavio sam jedva par sati sna. Drustvo jos nije ni stiglo a ja vec poceo da dremam. Srecom, i taman na vreme, dosao je Luger. Sam, SasMir je odustao. I Gile MS, takodje.

Opet problemi u najavi, pomislih, kako cemo ja i Luger sami? On nije navikao na toliki horiznot, sa svoje terase vidi samo parce neba. Ja nisam dovoljno vican nebeskoj navigaciji... Postavili smo opremu, sve povezali, i krenuli ponovo sa USEVERAVANJEM. Opet ta cudna, teska i nerazumljiva rec. Ali bez koje ne moze. Luger naoruzan do zuba, ima i polar finder, ali ne vidi severnajcu,  nije se jos potpuno smracilo. Ja ne vidim dobro na blizu, naocare jos nisam nabavio, dzaba polar finder. I taman kad pomislih da ce i ova noc biti kao prosla, Luger je uspeo nekako da sve podesi bas kako treba. Sreca prati hrabre!
Posto su nam montaze razlicite, njegov polar finder mi ne odgovara. Opet sam probao sa driftom i metodom od prosle veceri. I uz Lugerovu pomoc podesio sve, skoro pa savrseno!

Otprilike u isto vreme kada smo zavrsili useveravanje, Jupiter i Venera su nam zamakli za horizont. Ali tu je zato Gospodar prstenova. Nisam imao zivaca da vozim montazu, rucno sam ga naciljao. I kad sam pustio pracenje, zamalo ne crkoh od srece. Sve stoji, nista ne mrda. krenulo je snimanje. Nakon vise proba i testova, snimio sam film od nekih 15-ak minuta, sa Saturnom u centu vidnog polja. Sta ce od toga da ispadne tek cemo da vidimo.

Sa zebnjom sam presao na zvezde i M-ove. I opet sam vrisnuo od srece. Nema pomeraja, nista ne mrda, zvezde su tackice i na 10, 20, 30 sekudni.... To nikad pre nisam imao. Tek iza minuta pocinju da se vide repici. Pomislih da jos malo cackam montazu ali me Luger ubedi da ne diram nista, i da pocenm konacno nesto konkretno da radim.

I poceo sam. Velika je uzivancija kad sve radi kako treba, kad PicGOto koje smo sami pravili savrseno pronalaze objekte, kad i komsije imaju razumevanja pa ponude da ugase svoja svetla iako to niko nije trazio, kad nema niceg da smeta....   M13, M11, Dumbel, M57... Od svega po 10-ak snimaka, plus Dark-ovi. Jednim okom. Drugim sam pratio sta radi Luger, covek koji cuda pravi u centru grada, sa terase. Gledao sam i ucio od majstora. Ima li sta bolje!

Vredno se radilo celu noc. Nisam ni primetio da je zora vec dobro zarudela, a sto je jos cudnije, uopste mi se nije spavalo. Imali smo vremena za jos jedan cas. Ucitelj Luger mi je pokazao neke osnove obrade fotografije. Imao sam instaliran DSS pa smo na briznu krenuli sa M13. Stack-irali smo nekih 12 flat-ova i 9 dark-ova. Luger kaze da je rezulta obecavajuci, videcemo tek sta ce da ispadne. Kad naucim taj fotoshop.

Sve u svemu, bilo je to fenomenalno vece. Evo kako smo poceli, a sta smo uradili tek cete da vidite.

Luger

Quote from: spadej on July 13, 2015, 12:10:57 pm
... Ucitelj Luger mi je pokazao neke osnove obrade fotografije...

Neke osnovne finese, iz mog bogatog iskustva.  :P Izgleda kao placeni tekst. :)

Za mene, bila je to nezaboravna noc. I sam sam prethodne noci zaglavio pored teleskopa skoro do zore, ali ni jednog trenutka nisam oklijevao da krenem kod Dejana. Iz dva razloga. Da ne budem neiskren, prvo zbog posmatranja, a onda iz zbog Spadejovih sitnih problemcica sa PicGoto serverom, ali, na srecu, nije bilo potrebe za tim.
I, kao sto rece Spadej, prvi problem nam je bio useveravanje. Imam ja i polarni trazilac, ali nemam oci, pa bez Dejana ne bih usjeverio nikad. Ni djozluci ne pomazu. Zavrsili smo to na kraju, bez nekih veci problema.

Nebo je fantasticno, Mlecni put se vidi golim okom, otvoreno je od Sjevera, preko Istoka do Jugozapada. Ja sa terase vidim Saturn, Spicu, Antares i Arcturus, a na kosmajskom nebu ni to nisam umio da nadjem. Sljaste nekakve zvijezde, ima ih milijarde.  :-[
Ali, kad imas volju ( i GoTo), i rezultati dodju. S obzirom da stalno gledam Jugoistok do Zapada, rijesio sam da posmatram i snimam Sjever i gore, prema Zenitu, jer su mi je totalno nepoznati djelovi neba.
PicGoto mi je nepogresivo centrirao M51 u sredinu vidnog polja, pa sam tu uradio 30-ak frejmova po 2 minuta, pa onda M101, pa M13, Double Cluster.

Spadej, hvala na prelijepo provedenoj noci! Hvala i Marini na predivnoj piti i strpljenju koje je pokazala prema nama. :)


mitja

ekstra izvestaj...

meni su pre nekoliko nedelja postavili nova ulicna svetla... sad samo mogu da placem sa teleskopom jer mi zarulje biju pravo u cev. osim ako ne nabavim vazdusnu negde.. j
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Odlican izvestaj,

prosto nekad budem zavidan (iako volim misliti o sebi da po prirodi nisam takav) kad procitam kakvo nebo ste imali :D

Sto se tice useveravanja imam par saveta. Ako cete raditi drift metodu ima mali program EQAlign koji sa bilo kakvom web kamerom ili astro
kamerom pomaze kod tog procesa (on prati metu i daje na ekranu dijagram korekcije koja treba da se odradi). Program ima i neki practice mod
koji se moze od kuce bez mount-a i kamere isprobati da se covek navezba. Ja sam ga skinuo i pogledao i radio taj practice mod, al nisam
na terenu nista radio jer nemam odgovarajuci mount (tad sam imao eq2 sa obicnim motorom, gde je prvi problem potrefiti tracking speed, a posle dolazi align :D )

Ima i drugi sistem koji sam razvio i pokazao se kao dovoljno dobar za tadasnje uslove. Metod zahteva 2 stvari, prva - Stellarium i oculus plagin. Druga stvar je
da se tubus moze podesiti tako da je sto bolje usmeren u pravcu polarne ose (settings circles sam koristio za tu namenu).

Prvo se u stelarijumu pronadje okular koji daje dovoljno dobar field of view za polaris i okolne zvezde. (vidi attachment).
Onda se posmatra polaris i teleskop se dovede (pomeranjem polarne ose, ne tubusa) da slika bude kao u stellarijumu. Zatim se tubus okrece (rotira na mount-u)
oko polarne ose i proverava se useveravanje - ako polaris pravi krug oko centra slike - onda je to to.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Darchy

Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

zozo83

Ne znam sta bi vam drugo mogao reci osim svaka vam cast, izvestaj je odlican. Da sam bio u beogradu mozda bi vam se i ja pridruzio da sam bio obavesten :), Inace bio sam u hrvatskoj za vikend (zenine rodbine) u okolini karlovca (30km od karl), ne znam tacno mesto( osim sto nisam imao domet za telefon i mrkli mrak). Najveca tuga od svega toga je sto nisam imao nikakvu opremu, ni dvogled, durbin, mogao sam i trazilacda ponesem ali nisam, fotoaparatu ni da ne pricam samo sto nisam plakao. Sto se tice neba neverovatno sve 3 noci koliko sam bio bilo je vedro i neopisivo. Mlecni put se video kao na dlanu, cak sam perifernim vidom primetio Andromedu i jato u herkules. Jedino se mlecni put nije vido ka severu zbog Zagreba i Karlovca. Tako da nisam uspeo nista da zabelezim osim dnevnih fotografija. Cak sam nasao i neki pentaksov fotoaparat ali nisam imao film :(

Sledeci put me obavezno bavestite kada budete isli na kosmaj, a za hrvatsku sledeci put idem spremniji
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

markompopovic

Lep izvestaj i okupljanje, voleo bih da sam blize, pa da naucim nesto od iskusnijih.
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

Luger

@ Vlaiv, hvala, veoma koristan post. Bas gledam, ne postoji tema Useveravanje (ili je nisam mogao naci), a valjalo bi da je ima na forumu.
Ja sam koristio jedan mali programcic, vrlo slican tvom prvom predlogu.
Sluzi da se u tacno odredjeno vrijeme, na tacno odredjeom mjestu, odredi polozaj Polarisa u odnosu na pravi sevreni pol.

http://myastroimages.com/Polar_FinderScope_by_Jason_Dale/

Ali, da ne bi Spadeja, ni to mi ne bi pomoglo, jer kroz trazilac nisam vidio nista.

@Zozone, drugi put si nas!  ;D

mitja

daj deder ako bude mesta zovite na neki taj parti. zozo je blizu mene. mogu da dodjem kolima po njega i eto nas :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

kruska

Quote from: Luger on July 15, 2015, 08:27:25 pm
@ Vlaiv, hvala, veoma koristan post. Bas gledam, ne postoji tema Useveravanje (ili je nisam mogao naci), a valjalo bi da je ima na forumu.
Ja sam koristio jedan mali programcic, vrlo slican tvom prvom predlogu.
Sluzi da se u tacno odredjeno vrijeme, na tacno odredjeom mjestu, odredi polozaj Polarisa u odnosu na pravi sevreni pol.

http://myastroimages.com/Polar_FinderScope_by_Jason_Dale/

Ali, da ne bi Spadeja, ni to mi ne bi pomoglo, jer kroz trazilac nisam vidio nista.

@Zozone, drugi put si nas!  ;D


svidja mi se program, za sve one koji misle da im je dovoljno useverenje bez guidinga za dobre slike ovo bi trebalo biti resenje
kad ga isprobam javicu se
🌠