• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomsko skiciranje

Started by milan, July 13, 2015, 03:16:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Da stvarno kako to inace ide?

Skicira se, pa se skenira pa onda negativ u nekom programu za obradu slike?

Možda ovo može pomoci

http://www.colortools.net/color_complementary.html

Inače, koliko čitam u pitanju su komplementarne boje pa osnovne daju:
red -> cyan
green -> magenta
blue -> yellow

A možda je moguće uraditi i negativ bez promene boje, ako se uradi separacija na hromu i lumu pa se samo luma invertuje
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Evo isprobao sam, nije skica nego snimak, al je bitan negativ sa održanjem boja.



Postupak je sledeći (za gimp, sigurno je slično u photoshopu i ostalim programima koji mogu da to izvedu):

1. Učitati sliku
2. Colors/Components/Decompose
3. Odabrati YCbCr (ja sam odabrao ITU R709 ne znam jel ima neke razlike sa ostalim varijantama YCbCr)
4. Deselektovati decompose to layers, zatim OK
5. Nakon toga se dobijaju 3 slike, na Y (luma Y) komponenti uraditi invert
6. Colors/Components/Recompose

i dobija se negativ sa original bojama
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

milan

Quote from: vlaiv on November 19, 2015, 01:05:11 pm
Da stvarno kako to inace ide?

Skicira se, pa se skenira pa onda negativ u nekom programu za obradu slike?


Bas tako, skiciras sve olovkom uvece i onda invertujes. Ja koristim Photoshop mada imam problem sa invertovanjem jer ni u jednoj fotokopirnici nisam uspeo lepo da skeniram skicu, uvek fali neki deo magline ili je prebleda slika pa se i tackice tesko vide... A kad slikam i posle invertujem problem je oko osvetljenja jer je papir neravan pa ima senki na papiru i sve se to vidi kada se inveruje pa moram malo vise da radim oko kontrasta, osvetljenja...
Quote from: vlaiv on November 19, 2015, 01:05:11 pm

A možda je moguće uraditi i negativ bez promene boje, ako se uradi separacija na hromu i lumu pa se samo luma invertuje



Pre sam za ovo prvo, da sve skiciram i invertujem sa sto manje obrade. Probao sam juce sa nekim bojama, npr.boja klasicne hemijske olovke ide u neku zuckaso-narandzastu boju a crvena boja ide u plavkastu. Te dve boje su mi jedine i potrebne za zvezde.
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

Night Walker

Sinoć smo se Mjesec i ja družili 2,5 sata i evo rezultata:



Teleskop SW 80/400AZ3
Okular GL 6mm - 67x
Bilo je prijašnjih pokušaja skiciranja nekih zvjezdanih jata i sl. ali ovo je prva skica nekog Mjesečevog kratera. To je otprilike maksimum detalja koji sam vidio. Znam da nije neki kvalitet ali moram da se pohvalim.  ;D
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50