• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sky Watcher 130/650 eq2 ili dobson 150/1200

Started by Marko88, September 13, 2015, 11:56:42 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Marko88

pozdrav astronomi  :) konacno sam resio da kupim svoj prvi teleskop ali kao pocetnik ne znam nista o tome..
sta mislite koji od ova dva uzeti?
Sky-Watcher 200/1000
EQ-5 montaza GoTo
Okulari Super 10 i 25 mm
Barlow GSO 2x
Trazioc 6x30

Yagodinac

Ja bih pre ovaj drugi jer je veći, a to u posmatračkoj astronomiji puno znači. Prvi je na ekvatorijalnoj montaži, što znači da se može opremiti motorima i da onda posmatrani objekat ostane satima u vidnom polju. Drugi nema nikakve fensi efekte ali na velikim uvećanjima, tj planetama je toliko bolji od prvog da je to smešno. Takođe i na galaksijama i maglinama treba očekivati bolju sliku.

Marko88

130/650 ima vecu svetlusnu moc,  manju fokalnu duzinu, bolji je za deep sky i za transport je zgodniji (poseduje parabolicno ogledalo, dok 150/1200 ima obican (pyrex)
tako su mi rekli u teleskop centru, sad ne znam.. vise me vuce deep sky  :D
Sky-Watcher 200/1000
EQ-5 montaza GoTo
Okulari Super 10 i 25 mm
Barlow GSO 2x
Trazioc 6x30

Darchy

Ne postavljaj sebi pitanje koji je teleskop bolji, već šta nameravaš sa njim da radiš. Kad to ustanoviš znaćeš koji treba da kupiš.

Par pitanja:
- koliko ozbiljno planiraš da se baviš ovim hobijem?
- koliko vremena i novca nameravaš da uložiš?
- da li bi da počneš sa posmatranjima ili sa fotografisanjem?
- da li živiš u gradu ili na selu?





Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Marko88

vec par godina razmisljam da kupim teleskop, astronomija me zanima mnogo duze tako da sam ozbiljan sa hobijem. Vremena ce se naci, novac mozda do 500 e
prvo bih poceo sa posmatranjem, fotografija zahteva bolju opremu i znanje..
zivim na selu.
Sky-Watcher 200/1000
EQ-5 montaza GoTo
Okulari Super 10 i 25 mm
Barlow GSO 2x
Trazioc 6x30

Darchy

Odlično, na konto odgovora koje si pružio ja bih se na tvom mestu bez mnogo premišljanja opredelio za doba.
Naravno, to je moje skromno mišljenje te ti preporučujem da se dodatno informišeš o oba teleskopa pre negoli se odlučiš.
Takođe, uzevši u obzir budžet i uslove koji si naveo predlažem ti da se malo strpiš, uštekaš još neki dinar i kupiše sebi
http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/2001200-dobson-skywatcher-flex

Samo napred, astronomija je prava stvar.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Marko88

Quote from: Darchy on September 14, 2015, 11:27:00 am
Odlično, na konto odgovora koje si pružio ja bih se na tvom mestu bez mnogo premišljanja opredelio za doba.
Naravno, to je moje skromno mišljenje te ti preporučujem da se dodatno informišeš o oba teleskopa pre negoli se odlučiš.
Takođe, uzevši u obzir budžet i uslove koji si naveo predlažem ti da se malo strpiš, uštekaš još neki dinar i kupiše sebi
http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/2001200-dobson-skywatcher-flex

Samo napred, astronomija je prava stvar.


sta mislis za ovaj teleskop Sky-Watcher 150/750 eq3 da li bih mogao u buducnosti da se oprobam u astrofotografiji?
Sky-Watcher 200/1000
EQ-5 montaza GoTo
Okulari Super 10 i 25 mm
Barlow GSO 2x
Trazioc 6x30

spadej

To je zlatna sredina, unverzalna sprava, i za posmatranje i za fotkanje.
Ima boljih, sigurno, ali odnos cena/kvalitet/mogucnosti je ubedljivo najbolji kod ovog modela.

Montaza mu nije nesto posebno ali moze da posluzi. I da se motorizuje, i kompjuterizuje. Imas gomilu postova na forumu, o tome kako je to uradio Luger, i ja, i jos dosta clanova....

Darchy

150/750 je odličan teleskop. Best buy, ako mene pitaš. Imao sam ga i stvarno sam bio zadovoljan. Tubus je perfektan i ako nemaš preterane ambicije, verovatno da ti ništa bolje neće ni trebati. Montaža je odlična za posmatranje. Može da se motorizuje, ali zbog ograničene nosivosti i preciznosti izrade zaboravi na preduge ekspozicije tokom fotografisanja.
Znaš kako... i u amaterskoj astronomiji važi "koliko para - toliko muzike". U ovom slučaju, čini mi se, dobiješ malo više muzike za novce koje ulažeš :) Sve u svemu - odličan first scope!
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Yagodinac

150/750 uparen sa dobrim korektorom za astrofoto je više nego ok, mada EQ3 malo ima problema sa preciznošću i stabilnošću na vetru. Danas postoje i autoguiding verzije EQ3 ali ja to lično ne bih uzimao iz navedenih razloga. Mada ima ljudi koji koriste tu kombinaciju... ali lično mislim da na montaži ne treba štedeti. Ja mislim da je teleskop relativno nebitan, potrošna roba maltene, danas jedan a sutra dođe drugi - dobra montaža uvek ostaje u kući. Šta ako sutra kupiš 200/1000 a ostane ti EQ3? Onda s njom možeš da se slikaš, imajući u vidu koliko je kod nas malo tržište polovne opreme. Prodaćeš je bukvalno (ako uspeš) upola cene.

Za astrofotografiju se obično podigne kredit  ;D
Od montaža bi minimum bila HEQ5 a za 150/750 je idealna EQ6. Dalje, treba ti DSLR (to i nije neki trošak ako uzmeš neki polovan) i to je za prvi momenat to. Kad ti dosade nevođene ekspozicije od 30sec onda guiding kamerica i lap-top, može i preko tražioca 9x50, i imaš solidan setup s kojim možeš dugo godina da snimaš i da ne stigneš da snimiš sve što možeš na nebu.

Računica:
- montaža 1000e
- 150/750 + korektor 450e
- DSLR (polovan) 3-400e
- guiding kamerica 2-300e
Sve ukupno oko dve hiljade, plus minus nešto, a nisam računao laptop.

Marko88

Quote from: Yagodinac on September 14, 2015, 08:15:54 pm
150/750 uparen sa dobrim korektorom za astrofoto je više nego ok, mada EQ3 malo ima problema sa preciznošću i stabilnošću na vetru. Danas postoje i autoguiding verzije EQ3 ali ja to lično ne bih uzimao iz navedenih razloga. Mada ima ljudi koji koriste tu kombinaciju... ali lično mislim da na montaži ne treba štedeti. Ja mislim da je teleskop relativno nebitan, potrošna roba maltene, danas jedan a sutra dođe drugi - dobra montaža uvek ostaje u kući. Šta ako sutra kupiš 200/1000 a ostane ti EQ3? Onda s njom možeš da se slikaš, imajući u vidu koliko je kod nas malo tržište polovne opreme. Prodaćeš je bukvalno (ako uspeš) upola cene.

Za astrofotografiju se obično podigne kredit  ;D
Od montaža bi minimum bila HEQ5 a za 150/750 je idealna EQ6. Dalje, treba ti DSLR (to i nije neki trošak ako uzmeš neki polovan) i to je za prvi momenat to. Kad ti dosade nevođene ekspozicije od 30sec onda guiding kamerica i lap-top, može i preko tražioca 9x50, i imaš solidan setup s kojim možeš dugo godina da snimaš i da ne stigneš da snimiš sve što možeš na nebu.

Računica:
- montaža 1000e
- 150/750 + korektor 450e
- DSLR (polovan) 3-400e
- guiding kamerica 2-300e
Sve ukupno oko dve hiljade, plus minus nešto, a nisam računao laptop.


hvala momci, ovo je i vise od potrebnih saveta. ok. DSLR Canon EOS 1100D i laptop imam, sve ostale stvarcice nemam  :(
kontam da je ovo ozbiljna suma novca ali za ovakav hobi ne treba stedeti  ;D bolje da sacekam malo i uzmem 150/750 eq5
Sky-Watcher 200/1000
EQ-5 montaza GoTo
Okulari Super 10 i 25 mm
Barlow GSO 2x
Trazioc 6x30

darko76

Po meni uzmes 150/750 ili mozda 200/100 napravis dobson montazu za par hiljada dinara (tako sam ja uradio), na taj nacin ne propustas u uzivanju, upoznajes sam teleskop, nebo i sve sto ide sa tim, a kada skupis novac onda castis sebe i dobrom montazom:)
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

johnny984

E ovo sto Darko kaze je idealno resenje. Neces se od starta baviti astrofotografijom, dobson montaza je jeftina i relativno prosta za samogradnju, dobices teleskop sa kojim mozesda se sluzis dosta dobro sto se posmatranja tice (kako DSO tako i planeta, ako uzmes 200/100), a nakon toga, ako se odlucis za fotografisanje, uzmes i neku adekvatnu montazu. Koja ce naravno iziskivati kredit..... ali sta da se radi. Ja sam jos uvek na dobu 200/1200 a obozavam da fotkam  ;D. Bice dana za megdana.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Međutim, ako te ovaj hobi stvarno interesuje, ništa te neće sprečiti da iznova i iznova pojačavaš svoj setup. Tako da ti je moj savet, što pre se dočepaj nekog dobrog teleskopa, sa malim f brojem (da bi ga kasnije mogao koristiti i za fotografiju), da bi mogao da uzivas u vizuelnim posmatranjia i izučavanju neba, a nakon toga, ako se odlucis nabavis dobru montažu i kreneš sa fotkanjem.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein