• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoć oko skladištenja opreme

Started by Kenza, June 10, 2015, 03:02:08 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kenza

Pozdrav!

Prvo, uskoro treba da premestim celu opremu na krov garaže (betonske) jer odatle vidim celo nebo. Sa obzirom da ne pravim kupolu, naručio sam aluminijumski vodootporan sanduk u kome bi bila skladištena montaža i optika da ne moram svako veče da teglim opremu gore-dole. E sad, taj sanduk bi bio izložen suncu ceo dan, svaki dan, jer na krovu nema tende niti bilo šta slično. Moje pitanje je da li optika i montaža mogu to da izdrže ili moram da smislim način da taj sanduk bude u hladu?

Drugo, planiram da postavim betonski stub na koji bi stacionirao montažu. Jel postoji neki standard što se tiče dimenzija stuba (širina i visina) ili to sve zavisi od same opreme i pozicije stuba.



Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

spadej

Jednom prilikom, u sred vrelog letnjeg dana, prisustvovao sam testiranju nekog laserskog termometra. Ne znam kako to cudo radi, a nije ni bitno. Merili smo temperaturu na povrsini zida, betonske staze, asfalta, itd. Sokiralo me je da je povrsina betonske staze, direktno izlozena suncu, imala preko 60 stepeni. Asfalt jos vise, preko 70. Limena okapanica na prozoru  preko 65 stepeni... 

Limeni sanduk ce na letnjem suncu biti kao rerna.  Mozda bi mogao da izolujes stranice sanduka nekim stiroporom ili stirodurom? Recimo 3cm ili 5cm debljine, ako ima mesta. Ili da sanduk oblozis spolja stirodurom? 



Ralemasinac

Ako si iz većeg grada koji je do skoro imao iole neki industrijski pogon, vrlo lako na odpadu sek. sirovina za male pare možeš naći cevi četvrtastog poprečnog preseka, ili još bolje kružnog pop.preseka preko 100mm. (60din/kg). Dao Bog, pa su "usrećitelji" sekli na dužinu od jednog metra, da se ne zaglavi u "šporet" topionice :) Na donjem delu bi zavario za cev ploču 500x500mm cca. A na njoj izbušio 4 otvora recimo Φ10mm. U betonsku ploču krova garaže bi izbušio 4 rupe i ubacio tiplove. Imaš one zavrtnje za viljuškaste ključeve i/ili "gedore"pa time pričvrstio stub. Onda gore radiš kako ti volja. Alu.kutijica bi se usijajala ali ako isečeš pa zalepiš neki izolacioni materijal što reče Spadej, a on dao Bog il' neka sila, za divno čudo opet nije skup. Pa navučeš na kutiju-pun pogodak... :)

marino

Mozda bi ti i ideja CubeDome dala ideju...pogledaj temu CubeDome 052
Tkz "kucna elektronika" ce.bez problema izdrzat 50C pa i do 60C..ne bi skodilo da napravis dva otvora (manja) za cirkulaciju zraka...to ce smanjit max temp za 10-15C
Vidulini Observatory

Kenza

@Rale, Spadej

Hvala! Videću da li može spolja da se doda stirodur. Sa obzirom da je sanduk već završen neću moći iznutra da obložim. Valjda će da upali. Staviću termometar da vidim koliko će se ugrejati u toku dana. Baš me zanima.

@
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Luger

Ja bi nesto improvizovao. Nesto sto se lako demontira, makar i satorsko okacio na neke nosace. Vjerujem da ce optika i metal da izdrzi vise temperature, ali razni lepkovi, gume... bi mogli biti osteceni.
Ipak imas jako kvalitetnu i vrijednu opremu.

Kenza

Prva faza je gotova!  :)

Postavljen je stub, sprovedena struja i postavljene utičnice. Za koji dan stiže adapter za montažu a onda počinju pripreme za kupolu.
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Luger

Ipak si odlucio da uradis kupilu? Svaka cast!

Kenza

Konačno je gotovo!


Sinoć sam montirao adapter i testirao. Bilo je lepo i vedro. Izabrao sam M20 i M17 kao test objekte. Mislim da ću sad bez problema moći da  pravim exp. i po 30-40 min. Jedini problem je što kako vreme ide imam sve više i više kablova! Moraću nešto da smilsim da ih grupišem, već postaje kao prašuma.

Sekula je bio u pravu, guiding preko Maxim-a je bolji i lakši. Hvala!

@ Luger

Da, ipak sam odlučio da je napravim. Jeste da je u Beogradu, ali šta da se radi. Moći ću na taj način da slikam isti objekat nekoliko večeri uzastopno, samo parkiram montažu i sutra nastavim gde sam stao. Uostalom, veliki je izbor narrowband objekata.  :)
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Luger

Realno, Kenza, ti i nemas potrebe da mrdas iz Bg i da vuces opremu. :)
Ovo je fantasticno!

kruska

🌠

marino

Quote from: Kenza on July 12, 2015, 02:26:46 pm
Konačno je gotovo!


kako proslo ljeto sa stupom? imas li mozda slike setapa na stupu po danu? koje su ti dimenzije platforme za prihvat teleskopa?
Vidulini Observatory