• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Video astronomija - izvestaj

Started by vlaiv, October 31, 2015, 08:02:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Ne znam da li spada u sekciju posmatranja, ali da napravim mini izvestaj.

Sa novom verzijom sharpcap-a stigla je i nova mogucnost za upotrebu u video astronomiji, ili da je nazovemo "video poboljsano posmatranje".
Program nudi jako interesantne stvari, izmedju ostalog live stack, kao i mogucnost da se na licu mesta malo izmanipulise histogram.

Da bi bio skroz upotrebljivo resenje za ovu namenu ne dostaje par stvari u samom programu i planiram da kontaktiram autora sa predlogom za poboljsanja.
Izmedju ostalog poboljsanja bi bila sledeca:

- Stack alignment (ukoliko mount ima periodicnu gresku ili nije dobro useveren, stack polagano pocne da razliva zvezde, ali mislim da je jako jednostavno
napraviti sistem da se odabere referentna zvezda - u samom programu vec ima FWHM merenje u odredjenoj zoni, i da se frejmovi align-uju spram selekcije)
- Dark frame removal (da postoji mogucnost da se snimi set dark frejmova koji se stackuju i ostaju za upotrebu na live stacku, pre stackovanja na live stack
od frejma se oduzme dark frame stack)
- Frame rejection (recimo da se napravi mogucnost da se odredjeni frejmovi po nekom kriterijumu ne dodaju u stack - zamrljanost usled vetra i slicno, buduci
da postoji FWHM funkcionalnost, mislim da to ne bi bio problem, postavi se recimo da na referentnu zvezdu svi frejmovi sa 110% FHWM ili vise od referentnog
ne ulaze u stack).

Posmatrani objekti:

M42, M81, M82, M31, IC 434, NGC 2024, NGC 1514, M52, M38, C11, ngc404 i jos par manjih galaksija iz NGC kataloga (ne secam se tacno koji brojevi).

Prva stvar koja je upadljiva jeste koliko je objekata vidljivo bez obzira na svetlosno zagadjenje i na mesec koji je bio prisutan i dosta obasjavao, neki objekti
su bili prosto neverovani za gledanje (ako se to moze nazvati gledanje, al opet u pitanju je "ziva" slika iako ne ide kroz okular).

Tek nakon dosta vremena provedenog za racunarom mi je palo na pamet da napravim screen shot-ove par objekata (vidi dole) tako da cu neke morati da opisem po secanju.

M42 izgleda fantasticno.
M31 mogu se nazreti dust lanes koje su najblize jezgru galaksije.
Za Horse Head mogu samo reci da sam nazreo oblik ali je bilo jako tesko identifikovati je.
Flame nebula je izgledala fantasticno.
Otvoreni klasteri su jasno vidljivi ali najvise pate od nedostatka stabilizacije stacka, buduci da se sastoje od zvezda a zvezde su najvise pogodjene tim problemo (jesu i magline
i galaksije ali ne u tolkoj meri za detekciju i razaznavanje oblika).
Sitne galaksije se mogu detektovati kao male mrlje na ekranu.
Bubble nebula je bila jedva vidljiva oko centralih zvezda, sam mehur se nije video a ni ostatak nebule.
Ghost of Mirach je bio jako interesantan prizor buduci da je u istom trenutku Mirach bio na ekranu ali naravno nije bilo nikakvog bljeska koji bi sprecio uocavanje detekcije.
Slika Miracha na ekranu je bila veca od galaksije.

Sva sreca pa sam na pocetku veceri odradio drift alignment pa mi je Goto bio jako precizan, sta sam odabrao u Stellariumu to bi se naslo na ekranu, tako da samo uocavanje
i trazenje objekata nije veci problem. Uglavnom sam citavo vece nakon neuspelog pokusaja da uradim PEC za mount proveo birajuci mete u Stellarijumu i gledajuci kako izgledaju
na ekranu. Tek pred sam kraj veceri sam se setio da bi mogao napraviti par screen shotova (morao sam download-ovati alat koji koristim za jednostavne screen shot-ove - lightshot,
sva sreca pa sam u dvoristu bio u dometu wifi-ja). Slike na ekranu su izgledale otprilike ovako:







Na slikama je primetan shum zbog nedostatka dark frejmova ali to nije umanjilo uzivanje gledanja.

Slike su M82, M81 i M42 sa tim da je na prve dve ishao live stack a kada sam pokusavao da uhvatim M42 naisao je neki vetar, pa sam iskljucio live stack
ovo je bio single frame.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Mali update vezano za video astronomiju.

Kontaktirao sam autora SharpCap software-a vezano za ideje za poboljsanja i vecina spomenutih poboljsanja je dostupna u beta verziji programa.
Beta verzija koristi nov SDK za neke kamere (ukljucujuci i ovu moju qhy) tako da nije preterano stabilna (uspeo sam je ubiti 3 puta za prvih par minuta testiranja),
ali bez obzira na to, ako se vodi racuna sta se "stiska" i kojim redosledom, aplikacija ima puno da ponudi. Siguran sam da ce do sledece redovne verzije svi
ti bagovi biti otklonjeni.

Sve u svemu u narednom periodu kad mi se pruzi prilika, obavicu jos jedan session video astronomije i ovaj put cu sigurno napraviti vise snimaka za sve
one koji su zainteresovani za ovaj vid astronomije da imaju predstavu sta se moze ocekivati.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC