• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Seeing

Started by kruska, October 30, 2015, 12:48:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kruska

Darchy kad vec spominjes astrofiziku, vidi jel neko pokusao vestacki da smanji turbulenciju vazduha npr. prilikom (hahahha) astrofotografije.
meni je pala ideja da je azot u vazduhu kriv za to jer ga ima najvise.
mozda da se smanji pokretljivost azota UV laserom... ?

Onda ti nece biti  toliko bitno koja je montaza u pitanju... cg5, heq5 , eq6 ili eq8
🌠

vlaiv

Pa da li je ideja izvodljiva prvo da vidimo koliku količinu vazduha treba stabilizovati, a to zavisi od 2 parametra.
FOV zone snimanja i visine atmosfere gde se javlja seeing od bitnog uticaja. Juče sam čitao nešto na tu temu (ne lasera i stabilizacije,
nego modelovanja seeinga). Možemo uzeti aproksimaciju da se radi o prvih 20km atmosfere, posle toga kontam nema značajan uticaj.

Neka nam je FOV recimo 20' u najširem delu to znači da recimo na 10km, zona atmosfere kroz koju se gleda:

Širina = 2x 10000m * tan(10'),  a to je ~ 58m

Znači da bi se snimalo u datom formatu sa "stabilizovanom" atmosferom treba na 10km stabilizovati zonu koja je široka 58m, ne znam
da li to može sa jednim laserom i koliko brzo laser treba da šara levo desno :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

"Veoma Veliki Teleskop" u Čileu koristi narandzasti laser i pravi vestacku zvezdu (na osnovu koje adaptira optiku da ponisti seeing) na 90km visine.
Verovatno je to visina gde je atmosfera problematicna. Prvo vidite kakav je tu sastav vazduha pa onda taj gas zauzdajte ;D
Ne bih voleo da budem u avionu koji vama predje preko FOV-a  :P
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

kruska

mislim da to nije toliki FOV nego cak manji zapravo sirine opticke cevi.
I laser se ne bi koristio za detekciju optickih anomalija nego za indukovanje mirovanje tj hladjenje atoma u atmosferi...
zapravo princip sprecavanja mikrogravitacije atoma u atmosferi koje po mojoj pretpostavci pravi mini-(gravitaciono) socivo koje pravi LP I shum.
p.s. Ako neko ima da se stvarno bavi fizikom neka me ispravi u svemu sto misli da je glupost
🌠

vlaiv

Pa ja se ne bavim stvarno fizikom (bar ne profesionalno, pomalo amaterski da ...)

Al seeing nastaje zbog sledecih stvari:

1. slojeva razlicite gustine (zbog temperature) koji se krecu razlicitim brzinama (zato je jetstream jako bitan za seeing), znamo da se svetlost prelama kad prelazi iz gusceg u redje
ili obrnuto (zato je tesko pogoditi ribu kopljem :D )
2. turbulentnog kretanja vazduha (na granici izmedju dva sloja koji se krecu u razlicitim pravcima i/ili brzinama uvek dolazi do turbulencije)

LP nastaje zato sto je nebo plavo :D, odnosno svetlo se rasipa u atmosferi zbog rasejanja fotona o atome, najjace se rasejava plava svetlost
zato je nebo plavo. Samo lp dolazi od dole ne od gore kao sunceva svetlost al je princip isti.

Sto se FOV-a tice, to je lako izracunati kao sto sam u prethodnom postu naveo. Da je "FOV" svuda sirok koliko i precnik opticke cevi ne bi videli nista kroz njega
(videli bi 20cm sirok deo jupitera umesto citav jupiter sa okolinom). Znaci nisu u pitanju dve paralelne linije nego linije koje stoje pod uglom, a sto si dalje od pocetka
linija to je razmak izmedju njih veci (iako je ugao isti), kao kod shestara, na pocetku su blizu sto si dalje sve su razmaknutije, kad dodjes do jupitera dovoljno su razmaknute
da stane citav jupiter i jos sateliti pride, kad dodjes do neke galaksije imas par stotina hiljada svetlosnih godina izmedju. Znaci razmak je funkcija udaljenosti.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC