• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Fantastično veče - mini izveštaj posmatranja

Started by vlaiv, November 19, 2015, 04:01:11 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Posle duže vremena bavljenja snimanjem odlučih večeras da se odmorim malo od HEQ5, useveravanja,
laptopa, kamere i ostale zamorne opreme i da izađem pod vedro nebo sa dob-om.

Oh kako se isplatilo. Iz nekog razloga je večeras bilo fantastično vedro i transparentno, NELM je bio oko 6 (periferni vid), 5 bez problema
direktnim vidom u pravcu juga (najmanje LP u tom pravcu). To je inače prosto neverovatno na mojoj lokaciji (crvena zona, obično ovo doba godine izmaglica što od vlage što od loženja).
Nažalost svetla iz komšiluka su sigurno umanjila kvalitet onoga što sam video (opalo lišće pa sad drveće ne pruža takvu zaštitu kao inače).
Mogu samo zamisliti kako bi izgledalo na tamnoj lokaciji.

Oprema: 8" dob, razni okulari i uhc filter.

Mete su bile sledeće:
M1, M31, M32, M110, M36, M37, M38, NGC 2024, M81, M82, M42, M45, M52, NGC 7510 (igrom slučaja, šarajući u predelu kasiopeje naleteo sam na mali simaptični otvoreni klaster, pa sam bacio bolji pogled, tek kasnije sam proverio šta je to zapravo) i šlag na tortu - Jupiter.

Upečatljivi momenti:

M42 je prosto dragulj zimskog neba. Uz UHC filter maglina se protezala u nedogled, prošarana sitnim detaljima. Ovde mi je bilo žao što ne radim skiciranje posmatranja
jer je prizor bio fantastičan i velika je šteta nezabeležiti tako nešto. Trapezijum je isprva pokazao 4 zvezde, a onda sam odlučio malo više pažnje posvetiti tom delu.
Ubrzo potom se pojavila i E komponenta (pomalo odskačući bojom od ostalih na žućkasto braon) a na kraju i F komponenta. F se u momentima lošeg seeinga stapala sa C,
ali je većinu vremena bila vidljiva. Zatim se dogodilo nešto jako čudno, počele su iskakti sitne zvezde svuda oko trapezijuma. Ni jedna nije bila vidljiva direktnim vidom, ali
kako sam bio fokusiran na sam trapezijum, periferni vid je svako malo hvatao po neku zvezdicu. Mislim da sam definitivno uhvatio poziciju jedno 4-5 zvezda oko trapezijuma.
Nažalost stelarijum ne pokazuje ove zvezde pa ne mogu da potvrdim tačne lokacije i magnitude (i da se uverim da sam stvarno video to što sam video). Najviše vremena
sam proveo posmatrajući ovaj objekat.

Flame nebula:
Ovo nije ni blizu tako upečatljiv momenat, ali je vredan pomena jer sam zapravo uspeo detektovari nebulu. UHC filter, i Alnitak izguran iz vidnog polja u levu stranu, omogućili
su detekciju objekta. Primetno je bilo samo centralno "stablo" kao tamnija zona. Nikakvih dodatnih detalja nisam video.

Andromeda:
Iako inače lako uočljiva, večeras sam prvi put detektovao tragove prvog pojasa prašine što me je posebno obradovalo. Do sada sam uvek video samo centralni oval, manje ili više svetao,
a večeras se mogla nazreti tamnija zona sa leve strane (suprotno od M32 a u pravcu M110). M32 je bio jasno vidljiv. M110 vidljiv ali kao jako taman oval.

Ostale mete:
M1, tamni pasuljčić bez ikakvih detalja. UHC filter nije pravio nikakvu primetnu razliku. M81 i M82 lako uočljive, bez detalja, dva puta sam ih posmatrao, interesantno je da su prvi put (niže na nebu
i više u pravcu LP-a) bile jasnije vidljive nego drugi put kad sam ponovo odlučio da pogledam jer su se popele više prema zenitu i odmakle se od glavnog izvora LP-a.

Jupiter:
Na kraju posmatranja jupiter se polako počeo dizati na istoku. Iako je bio jako nisko, nisam mogao da odolim a da ne bacim pogled. Naravno seeing je bio očajan, prizor je bio
kao da gledam nešto kroz vatru a na momente kao kroz vodopad, ipak uhvatio sam par momenata gde se malo bolje videlo. Daleko je to od ok seeinga, al sam uspeo da vidim
4 pojasa (dva srednja i po jedan iznad i ispod). Desni pojas u okularu (mislim da je to "donji" odnosno južni ekvatorijalni pojas) je imao dve grbice sa unutrašnje strane prema ekvatoru, jedna veća i jedna manja. Gornji odnosno severni ekvatorijalni pojas je bio relativno ravan ali se na momente moglo razaznati da postoji neka "unutrašnja" struktura, sitne varijacije u kontrastu duž pojasa. Do sada nisam imao prilike posmatrati jupiter ovim teleskopom, ali kako mi se čini, predstoji uzbudljiva zima :D

Iako sam mislio da ću samo strčati na dvorište da bacim koji pogled, zapravo sam ostao preko 3 sata sa teleskopom. Odavno se nisam ovako dobro zabavio pod zvezdama.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

marino

Vidulini Observatory

VaskoGM

Jako lepo  8)
Oči su najbolji fotoaparat nego je tesko objasniti vidjeno, ti si to odlično uradio.

Sto se tiče M42, pominješ razlike u boji... kakvi su ti utisci sto se tice kolorita, jel moguće nazreti koju nijansu Oriona?
Koje si okulare koristio?

Radi identifikacije zvezda oko trapezoida, ovaj lik se baš potrudio, mozda njgova šema pomogne:


Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

E okulari redom su

32mm (oko x37) uglavnom za lociranje objekata
17mm kao glavni deep sky (zbog uvecanja i izlazne pupile)
10mm nesto malo dok sam gledao trapezijum, posle sam shvatio da mi treba power-a, pa sam
se utrchao i po 7mm i barlow.

Imao sam kod sebe i 25 i 12 al ih nisam koristio.

Barlow sam isprobao al ga nisam koristio, suvise veliko uvecanje za seeing.

Samo zvezde su davale boju, maglina nije. I to naravno kad sam gledao bez UHC filtera, sa UHC filterom zvezde su prigusene i u odredjenim trenucima
se jasno radvajaju na crvenu i plavu komponentu zbog seeinga i disperzije (kao na fotografiji kad rgb nije dobro poravnat, al samo r i b komponenta bez g)

Maglina je davala priblizno sliku kao ova (samo bez kolorita):
http://forum.astronomija.co.rs/astrofotografija/privremena-tema/msg66785/#msg66785

krak sa leve strane (na slici, meni je bio gore levo u okularu) se video samo spoljni deo (plavlji na slici) a sa desne strane se videlo do "osmice" - kao 8 struktura sa
desne strane slike. Znači nivo detalja je bio približno kao na slici, samo je centralni deo bio mnogo jasniji (manje zasićen jer oko ima veći dinamicki opseg od slike) i
mnogo kontrastniji.

Ova slika što si stavio je daleko veći fov nego što sam ja imao sa 7mm, i nema tih zvezdica. Gledao sam slike po netu i približno bi mogla dočarati pogled recimo sledeća:



E pa na toj slici centralni deo (plavicast) je regija od interesa. Na ovoj slici se vide i te sitne zvezdice i ima ih mnogo.
Sad pokusavam da se setim otprilike lokacija i mislim da su bile u zoni donje dve (direkt ispod trapezijuma na slici, meni je to bilo ulevo u okularu u tom trenutku) i gornji parovi
(gore levo i gore desno, ne one velike van plave pozadine nego male unutar plavicaste zone) koji su u okularu bili orjentisani na desnoj strani (desno malo gore i desno malo dole),
od tih parova, levi na slici, mislim da sam video 1 zvezdicu, a desni na slici, možda jednu al nisam skroz siguran. To su pozicije koje sam uspeo da identifikujem.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC