• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskopi, oprema... - pitanja i odgovori - za pocetnike

Started by stefan, December 16, 2005, 07:51:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stefan

dva pitanja:
1)Sta je to barlow lens 3x i erecting  eyepiece
2)Zasto mi se kroz trazilicu vidi sve naopako i nije precizna

sashastar


Bobo

Zar je bitno??  :o   (ajme kakvi su ovo smajlici???)


sashastar

Ja bih zamolio Forum da pomognu nasem Stefanu verovatno najmladem clanu sa kvalitetnim i korisnim odgovorima i savetima.

Bobo

Pa za bas ja moram na sve odgovarati..ok:

Barlow "pomaze" okularima da doistignu vece povecanje - povecanje ce biti toliko puta vece koliko pise na barlowu - znaci 3x. Erecting znaci da daje ispravno okrenutu sliku. Nebitno za astronomiju, u ovo slucaju to znaci da je lose kvalitete.

Trazilac daje obrnutu sliku i to je normalno. Preciznost moras odrediti sam - naciljaj po danu neki stup (ili nesto) u okularu sa sarafima namjesti trazilac da pokazuje na taj isti objekt.

dulef90

Stefane, pa ja cu ti pomoci! Ja imam Optisan 1000114 :verysad: !

1. Sasvim je normalno da astronomski instrumenti daju "naopaku" sliku, pogledaj zgrade ili kuce oko sebe KROZ TELESKOP - i ti su objekti naopaki. Ne znam koliko godina imas, ali ce ti nastavnik fizike objasniti kako socivo prelama zrake, a kako okular, dok erecting eyepiece takodje izvrce sliku, ali dva puta izvrnuta slika je normalna slika.

2. Optisan star 70060 je refraktorskog tipa (sto bi znacilo da ima objektiv, tj socivo na prednjem delu, a na zadnjem prizmu (ili ogledalce :? , ne vidim sa slike koju imam, ali je ono prvo).

3. Tvoj teleskop ima tzv. azimutnu montazu (negde je zovu i HORIZONTALNA), slicno mitraljezima i topovima iz II svetskog rata - pomeras cev gore-dole i levo-desno, sto i nije lose za pocetnike.

4. Oni nisu naveli ziznu daljinu, ali pretpostavljam da je oko 700mm, a odnos precnika objektiva i njegove zizne daljine je 700/60=11.67 sto je jako dobro (ja sam jedno vreme imao refraktor slican tvom sa precnikom 60mm i ziznom daljinom 900mm, to je bio zakon teleskop za pocetnika, bio je na EQ-2 ili 3 montazi, mnogo kvalitetnijoj od ove tvoje :D ).

5. Pisi nam na ovom forumu kakva je slika, posmatraj Orionovu maglinu, dvojnu zvezdu u Velikom Medvedu, probaj da nadjes galaksiju u Andromedi (za sve ovo kupi "Astronomski atlas za sredje i osnovne skole" koji izdaje Zavod, tamo imas kartu severnog neba i sva sazvezdja).

6. Kada ga ne koristis drzi ga tako da je objektiv okrenut podu, kako na njega ne bi padala prasina, a okulare i trazilac mozes pre i posle svakog posmatranja da malo prebrises od prasine i prljavstine.

7. Uzdravlje da se sluziz s njim, a posle da kupis jos veci i jaci! (SAMO NIKAD VISE IZ BEOGRADJANKE!!! kladim se da je prodavac posle tebe izgledao ovako  :evil: )I samo jos nesto - nemoj da upotrebljavas Barlow socivo, nece ti puno pomoci, a povecace ti hromatizam (vestacka obojenost, kao kada gledas nesto kroz prizmu ili casu sa vodom pa se vide plava, crvena, zelena i dr. iako ne postoje na objektu).

PS_ mozda sam mu ponovio po nesto sto je vec znao od drugih sa foruma, ali de de...

marino

Quote from: "dulef90"
erecting eyepiece takodje izvrce sliku, ali dva puta izvrnuta slika je normalna slika.

3. Tvoj teleskop ima tzv. azimutnu montazu (negde je zovu i HORIZONTALNA), slicno mitraljezima i topovima iz II svetskog rata - pomeras cev gore-dole i levo-desno, sto i nije lose za pocetnike.

4. Oni nisu naveli ziznu daljinu, ali pretpostavljam da je oko 700mm, a odnos precnika objektiva i njegove zizne daljine je 700/60=11.67 sto je jako dobro

...


dva puta okretana slika znaci da je slika dva puta prolazila kroz (losa) stakalca i da je ionako losa slika sa tim scopeom - na kraju jos losija

alt/az montaza uopce nije losa, dapace, ako se scope koristi za vizualna promatranja i narocito kod pocetnika bolje je imati kvalitetnu alt/az nego klimavo losu ekvatorijalnu montazu koja isto kosta

700/60 i slicne brojke su karakteristike scopea znaci da je zarisna duljina 700mm a promjer objektiva (lece) 60mm, f (omjer zarisne duljine/promjer objektiva) veci od 10 znaci da je ovaj scope bolji za tockaste izvore svjetla (planete, mjesec, sunce) nego difuzne (galaksije, maglice..) iako u ovom slucaju f12 znaci da se radi o losem objektivu kojemu je dugim fokusom pokusano kompenzirati kromatsku aberaciju...ponekada se na takvim instrumentima odmah iza objektiva jos stavlja i "bafl" ;) prsten koji ima promjer otvora znatno manji od promjera objektiva zbog njegove neupotrebljivosti na rubovima slike


sve u  svemu, uzivati ces u pogledu na mjesec, cak ce ti i planete izgledati dobro..sve do trebutka kada pozelis pogledati svijet oko nas kroz kvalitetan objektiv ili zrcalo i sa okularima na kojima umjesto "H" pise barem "Pl"

ugodno promatranje

m
Vidulini Observatory

dulef90

Quote from: "marino"
alt/az montaza uopce nije losa, dapace, ako se scope koristi za vizualna promatranja i narocito kod pocetnika bolje je imati kvalitetnu alt/az nego klimavo losu ekvatorijalnu montazu koja isto kosta


Usput, rekao bih, azimutna je montaza mnogo pokretljivija, a horizontalni koordinatni sistem je mnogo lakse shvatiti i pratiti. Kada bih birao izmedju kompaktne, pokretne i jake (izdrzive) AZIMUTNE i kompaktne, pokretne i jake (izdrzive) EKAVTORIJALNE, a da ne treba da se bavim astrofotografijom (jer koliko mi je poznato ne mogu se lako pronaci motori za alt/az montazu), odabrao bih prvu!
Stefan moze da kupi LPR filter kako bi samnjio hromatsku aberaciju i pobosljao kvalitet slike prilikom posmatranja difuznih nebeskih tela :!:  :?:
Ali on kosa... :verysad:
Nego da ga vise ne zbunjujemo, sto vise bude gledao nebeska tela, to ce mu vise rasti kriterijumi slike, ali i znanje, pa ce sledeci put da kupi nesto sto mu prilici u tom trenutku. :wink:

sashastar

Danas Stefane veceras oko 22.00 tacno na istoku bice Saturn i Mesec
Ako se ne pokvari vreme evo ti prilike nesto da vidis.

Vedro ti nebo

stefan

Znam,ali se ne vidi nista od ovih oblaka(ni mesec). :x
Kako da pravim slike(pomocu web cam) :!:

sashastar

E Stefane tebi je jos uvek slab KUNG FU.
A hoces vec da slikas , a to je samo za prave majstore Astrofotki.

Vidis bez obzira kakvo je danas vreme bilo ja sam ulovio i gledao
i Mesec i Saturn to ti se zove strpljenje i lov izmedu dva fronta oblaka.

gucic

Oooo. Bilo je vedro sinoc - tek kasnije se naoblacilo. BAs je bilo vedro i krstalno jasno. Nisam iznosio teleskop ali su zvezde jako slabo treperele sto je znak mirne atmosfere. Nadam se da si, Stefane, osmatrao.
Za bilo kakvu astrofotografiju ce ti biti potrebna ekvatorijalna montaza, sem, mozda, za slikanje Meseca ili Sunca jer su tu ekspozicije kratke pa mozda nesto i uhvatis. Samo polako. Prvo vidi koliko ce te vizuelno posmatranje impresionirati. Ako te to impresionira onda cete astrofotografija oboriti s nogu.

stefan

Bio sam i video.Detalji na Mesecu su ok.Saturn nisam mogao da vidim,stavim najmanje uvecanje i nadjem ga a onda stavim vece i onda se vide prstenovi ali mali.A kad sam hteo da stavim 3x uvecanje izgubio sam Saturna.
Mars isto tako. :verysad:

sashastar

Zato sto ti je pobegao.
Na velikim uvecanjima objekti beze to se tebi desilo.  :verysad: