• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskopi, oprema... - pitanja i odgovori - za pocetnike

Started by stefan, December 16, 2005, 07:51:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gucic

Ili je pobegao, sto je najverovatnije, ili su okulari i barlow u losem pasungu, pa kad ih spojis ne drze istu opticku osu. To se cesto desava kod losih barlow sociva. Najcesce kod onih zavrtanja srafom...

dulef90

Ne, ne. Kod ovih teleskopa, okular je takav da ima navoje sa unutrasnje strane, a Barlow ima iste te navoje spolja, pa jedno ulazi u drugo, tako da nema promena sto se pomeranja glavne ose tice.
Malo iskustva u astronomiji i nece NISTA da mu bezi. :wink:

sashastar

Ja bih voleo da znam koliko je to njegovo njavece uvecanje sa tim teleskopom.

dulef90

Kod toh Barlow sociva postoji jedna caka, naime SAMO TEORETSKI  :shock: moze da uvelica dodatno 2x :? . U praksi koliko ce puta uvecati zavisi od kvaliteta stakla (od koga je socivo izradjeno), od tipa teleskopa (tj. nacina prelamanja ili odbijanja svetlosti), od okulara i od uslova (temperature, pa i vlaznosti i dr.). A usput tu vazi jedan zakon:

Sto je opticki sistem slozeniji (tj. sto se vise puta svetlost refraktuje/reflektuje) utoliko je deformacija svetlosnog zraka veca! :wink:

JA NE BIH KORISTIO TO BARLOW SOCIVO KOJE STEFAN (I JA) IMAMO :!:  :roll:

gucic

Prvi put cujem za takve navoje. Jako me interesuje kako to izgleda pa bih hteo da vidim sliku ako moze :!: ... U svakom slucaju, i barlow mora da udje u fokuser, a tu navoja nema. To su u pitanju oni 0.96" okulari?

dulef90

Onako kako LPR i drugi filteri ulaze u okular, tako i ovo.
to je 1.25" okular.


dulef90

Ma sad sam jednoj frci.
Imam neki mnogo opasan virus:
W32.Sinnaka.A@mm
Inace, kad kod otvorim Internet Explorer pojavi se sajt:
http://www.needupdate.com/
Ne znam sta da radim!
Sve mi je u haosu!!!
AMAN, POMAGAJTE, KO MOZE!!!

marino

Quote from: "dulef90"
...opasan virus:
W32.Sinnaka.A@mm
AMAN, POMAGAJTE, KO MOZE!!!


nod32 + spy sweeper = ok!

m
Vidulini Observatory

stefan

Quote from: "gucic"Prvi put cujem za takve navoje. Jako me interesuje kako to izgleda pa bih hteo da vidim sliku ako moze :!: ... U svakom slucaju, i barlow mora da udje u fokuser, a tu navoja nema. To su u pitanju oni 0.96" okulari?
Sta kako izgleda :!:

dulef90

Quote from: "Bobo"nesto si pobrkao momce  :wink:

Jedino da to slikam, ne znam kako drugacije da objasnim.
U fokuser ulazi okular tako sto se zategne srafom, a Barlow socivo ulazi U TELO OKULARA uz pomoc navoja.

SADA SAM "HENDIKEPIRAN" NA INTERNETU ZBOG GORE POMINJANOG VIRUSA, A MOZDA MI I PADNE  S I S T E M ! ! !

sashastar

Pokusaj da pronades na "netu" antivirusni program samo za doticni virus.
cesto se mogu naci takvi antivirusni programi samo upisi naziv virusa i trazi

A nisi ni rekao da li imas neki antivirusni program  :?:

Djorvoz

idi na download.com i skini avast antivirus
Najbolji besplatni antivirus program

gucic

Quote from: "stefan"
Quote from: "gucic"Prvi put cujem za takve navoje. Jako me interesuje kako to izgleda pa bih hteo da vidim sliku ako moze :!: ... U svakom slucaju, i barlow mora da udje u fokuser, a tu navoja nema. To su u pitanju oni 0.96" okulari?
Sta kako izgleda :!:


Pa kako izgleda ta cela konstrukcija. Dajte neku sliku.

Minja

mene interesuje jese moze stelovati trazilac na mesec ?!