• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskopi, oprema... - pitanja i odgovori - za pocetnike

Started by stefan, December 16, 2005, 07:51:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sasmir

Da teleskop centar kod Subotice sve preko papira , ali nije jeftinije. Papiri su skupi.
Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

tomato011

Ma sta skupi. Kako moze da bude toliko skuplje nego u Sloveniji ili Hrvatskoj. Da ne pricam o Madjarskoj ili Austriji. A sitnice... Okulari su im cesto duplo skuplji! Ja gledao cene i mislim se, sta je ovo. Onda se setih da bacim pogled na glavni sajt u Austiji i sve mi je bilo jasno. Klepetanje samo takvo!

I nikome ne trebaju bilo kakvi papiri.
Dok budete putovali, pitajte vodica, sve ce da vam objasni! Prosto da prostije ne moze biti! Samo vam pare trebaju i malo dobre volje!

mravic

Realno jeste tako ali prodavnica ne može sebi da donese 50 okulara u džepu.
Hrvati npr. nemaju carinu na optiku dok je kod nas 10%. U startu može 12% da bude jeftinije jer ide i porez na carinu od 20%.
Kod nas špedicije nemaju meru već deru kožu sa leđa.
I da, Velike prodavnice u Evropi uvoze direktno od proizvođača a TC je treća ruka, ako ne i četvrta.
Nije da branim sada TC, ali gledam realno.
Ovo što ti govoriš je protivzakonito i ja bih takve postove brisao.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

tomato011

Druze, pricamo o razlici od 50% za mnoge stvari...

Kapiram ja da ste vi drugari, ali nije im dzaba pukla radnja u BG, u gradu sa 2 mil. stanovnika i zemlji sa sedam i nesto!

A da li je zakonito ili nije... to prepusti carini da tumaci. Ako je za licnu upotrebu, tolerise se. Takva je praksa trenutno! Doneo sam 5D MKIII iz Londona pre neki dan, nov novcijat, sija se, niko mi "a" nije rekao! Kad god izadjem iz zemlje, nudim im da mi upisu sta iznosim... zabole ih!

Oslobodite se ljudi, prestali su da trkeljisu za gluposti poput objektiva, laptopova i sl.

tomato011

Quote from: mravic on November 20, 2012, 09:25:45 am
Realno jeste tako ali prodavnica ne može sebi da donese 50 okulara u džepu.
Hrvati npr. nemaju carinu na optiku dok je kod nas 10%. U startu može 12% da bude jeftinije jer ide i porez na carinu od 20%.
Kod nas špedicije nemaju meru već deru kožu sa leđa.
I da, Velike prodavnice u Evropi uvoze direktno od proizvođača a TC je treća ruka, ako ne i četvrta.
Nije da branim sada TC, ali gledam realno.
Ovo što ti govoriš je protivzakonito i ja bih takve postove brisao.


Izvini, posto ipak znam po nesto i nikako mi nije logicno to sto pricas... pade mi na pamet, pa bacih pogled na carinsku tarifu...

Kao sto mozes videti iz tabele, gresis i to prilicno. 3% je dosta manje od 10%
A tek na "optiku" tj. objektive je 1%



Mislim da je pre problem, kada se na osnovnu cenu u koju se vec ugradio Austrijanac i Madjar doda marza od 50% (najmanje, a zavisno od uredjaja, jos i vise, jer svi znamo koliko kosta kineska roba), pa se na to doda ovaj novi PDV od 20%, izadje zaista "astronomska" cena :)

A sto se speditera tice... ima ih ko sase i jedni drugima dampiraju cene. Proslo je to vreme kada su drali kozu sa ledja!