• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dobio na poklon nesto meni lepo :D

Started by Zomilly, November 20, 2016, 10:07:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zomilly

Dobro vece ljudi,

Dobio sam na poklon of supruge Teleskop SkyWatcher 70/500 AZ2,uvek sam zeleo da posmatram,mesec,zvezde.....e sada,zasta je ovaj teleskop dobar,da ne trazim nesto sto nikada necu moci da nadjem,da se ne razocaram u posmatranje odmah u startu.Znam da je za mnoge of vas ovo moje pitanje smesno ali sta da radim.

unapred zahvalan,
Zomilly :)

vlaiv

Dobro vece, dobrodosao na forum!

Cestitam na lepom i korisnom poklonu! Ukratko moci ces da vidis svasta, ne bas onako kako se inace moze videti, al to ne znaci da neces uzivati.

Za pocetak - Mesec - on se odlicno vidi u svakom teleskopu i uvek je interesantan prizor. Zatim od planeta mozes videti i Veneru, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun.

Sto se venere tice moci ces da raspoznas fazu (videti srp).
Mars ce biti jako mali ali ces moci da vidis mali crveni disk.
Jupiter ce biti interesantan prizor - videces 4 meseca i verovatno glavne pojaseve.
Saturn ce takodje biti interesantan prizor - videce se prstenovi.
Uran i Neptun ce biti samo sitne cackice - gotovo nalik zvezdama, prepoznace se boja.

Sto se tice objekata dubokog neba, i tu moze svasta da se vidi - ljudi cesto posmatraju dvogledom - ovaj teleskop je otprilike svetlosne moci jednog malo veceg dvogleda - 70mm objektiv. Za objekte dubokog neba bice neophodno da se obezbedi tamno nebo - znaci beg od svake vrste svetlosnog zagadjenja - najbolje neka planina/divljina. Naravno to ne znaci da se ne moze pogledati i iz zaklonjenog dvorista - ali ce rezultati biti dosta slabiji.

Mislim da se ovim teleskopom moze videti vecina Messier kataloga. Vecina objekata ce biti tamne mrlje (tako je i sa vecim teleskopima), znaci vrlo malo nalik onome sto se vidi na fotografijama - al naravno opet kazem, to ne znaci da se nece uzivati, ipak se gleda nesto sto je hiljadama pa i milionima svetlosnih godina daleko - i to sopstevnim ocima :D

Za pocetak preporucujem osnovno upoznavanje sa opremom i nacinom posmatranja, kao i samim nebom - polozajem objekata kako bi se mogli pronaci.

Trenutno su na repertoaru Mesec, Mars u ranu vecer, uskoro ce biti vidljiva i Venera (sada je vidljiva cim krene da se smrkava, a uskoro ce biti vidljiva oko pola 5 popodne na zapadu). Za jupiter se moraju cekati rani jutarnji sati ili sacekati april-maj sledece godine. Saturn na leto sledece godine.

Od objekata dubokog neba - verovatno najinteresantnije i najlakse u ovom trenutku: Andromeda, Orionova maglina i Plejade.

Jos jednom napominjem, nije zgoreg malo procitati po internetu (a ima i ovde po forumu) kako, odakle i kad posmatrati da bi se postigli najbolji rezultati i naravno gde je sta i kako ga naci.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Zomilly

hvala vam puno na ovim informacijama,nisam se iskreno nadao da sve to mogu da vidim sa njim,sada mi je jos drazi sto sam ga dobio,potrazicu sigurno mape,knjige.....Hvala jos jednom.

Yagodinac

Vrlo opširno ti je vlaiv odgovorio, a ja samo malo da dopunim: prvi objekat koji skoro svako nađe teleskopom je, ako ne Mesec onda redovno Orionova maglina. Fascinantna i u dvogledu a kamoli u teleskopu. Dalje double cluster, dvostruko jato u Perseju je odlična tema i na kraju generalno sva otvorena jata po Kasiopeji. Na najmanjem uvećanju (20x) i na iole tamnom nebu van grada, trebalo bi da ovaj teleskop prikaže lepu sliku otvorenih jata. Mnogi kupuju ovako male refraktore kao drugi ili treći teleskop samo da bi uživali u širokougaonom pogledu na Mlečni Put. Prednost malog teleskopa je što lako postiže mala, a velikog velika uvećanja.

Zomilly

to znaci da ako ikada budem zeleo da kupim neku ozbiljniju spravu da ovaj mali ne prodajem?

kocha

Taj će ti teleskop uvek dobro doći čak i ako nabaviš veći i bolji. Ali ni suprugu ne treba iznervirati prodajom njenog poklona!
Znam iz iskustva.......

kruska

70 / 500   ce uvek posluziti kao guider, ili ce ga tvoje dete i ti nositi gde budete isli.
taj teleskop nikako nije za prodaju!
🌠

marino

November 22, 2016, 08:14:15 pm #7 Last Edit: November 22, 2016, 08:22:01 pm by marino
potpisujem sve sto ti vasko ispricao a takodjer se slazem sa onime sto su ti porucili kruska i kocha
dodajem samo par sitnica;

budi strpljiv, teleskop je beskoristan bez astronoma
neces vjerovati :) ali teleskopom mozes gledati i po danu..dapace, preporucam ti da ga prvi, drugi put najprije upotrijebis po danu (NIKAD I NIKAKO TELESKOP NESMIJES NITI PROBATI USMJERITI PREMA SUNCU - IZGUBITI CES OKO! ukoliko ga ostavis "parkiranog" tako da mu sunce udje u vidno polje mozes ostetiti teleskop) tako ces vidjeti koliko je veliko vidno polje, vidjeti ces da je gore = dole, lijevo = desno, isprobaj razlicite okulare, vidjeti ces kako se vidno polje i sjajnost smanjuje sa vecim povecanjem..pred kraj dnevnog promatranja fokusiraj (izostri) na nekom udaljenom objektu i ostavi okular u toj poziciji (onaj koji daje najmanje povecanje, odnosno na kojem pise najveci broj npr 20, 25mm) tako ce instrument biti spreman za noc

po noci imaj u vidu da ces objekte tesko "upucavat", tu nastupas sam dalje, koristi karte, provjeravaj sam sebe i istrazuj...nikome od nas nije bilo poznato gdje se sta nalazi, to dolazi s iskustvom

uzivaj i javi dojmove

;)



Vidulini Observatory

Zomilly

hahahaha,sa suncem sam probao,i stvarno za malo da ostanem bez oka,imam neku navlaku za vrh teleskopa koju kada stavim ne vidim apsolutno nista. e sad,pre neko vece sam gledao ( bar ja mislim Venus ) menjao sam okulare,stavljao barlow x2,i na kraju sam uspeo da uhvatim tu planetu,stim sto nije bila pravilna lopta,nego je imala kao neka tri udubljenja po ivicama,e sad sta je to bilo nemam pojma,pokusavao sam po google da nadjem sta sam to tacno video,i sta su ta 3 udubljenja ali nisam nasao,i sinoc sam opet istu planetu gledao i opet je isto bilo,zao mi je samo sto sam ga dobio zimi,da bar mesec mogu da pogledam kao covek,ali dobro,ima vremena i za mene :)

Zomilly

i da,imam problem da nacentriram odredjen objekat,kako vi to radite? ima li neki trik ili je sve stvar iskustva?

VaskoGM

Zomilly, nema igranja sa Suncem! Na kakvu navlaku mislis? Samo specijalan solarni filter koji se stavlja preko objektiva (glavnog prednjeg sociva) dolazi u obzir. A izgleda ovako: http://www.teleskop.rs/teleskop/filteri/baader-astrosolar-solarni-filter i nista drugo inace osta bez oka - ZAUVEK.

Da bi tacno znao sta gledas instaliraj program Stelarijum: http://www.stellarium.org
Besplatan je a daje ti poptunu simulaciju neba na lokaciji i vremenu koje izaberes. Moci ces da vidis i planete kako tacno izgledaju u tom trenutku. Venera ti je delovala izoblicena  zato sto ima mene isto kao i Mesec.

Quote from: Zomilly on November 25, 2016, 09:40:40 am
i da,imam problem da nacentriram odredjen objekat,kako vi to radite? ima li neki trik ili je sve stvar iskustva?

Koristis li pravilno trazilac? Onaj mali durbin montiran na velikom?
Prvo ga po danu sinhronizuj sa centrom vidnog polja u teleskopu. Nadjes neku tacku (predajnik-antenu, ulicnu lampu, vrh krova...) na horizontu i postavis u centar vidnog polja teleskopa.
Zatim uz pomoc dva srafa na traziocu isti objekat centriras i u njemu kao i u teleskopu, samo sto na traziocu imas krstic koji ti pokazuje tacan centar.
Kada to namestis i npr hoces da Veneru lako pronadjes, prvo gledas kroz trazilac i centriras Veneru u njemu, lakse je jer ti pokazuje sire vidno polje. Kada je centrirano u njemu, bice i u vidnom polju teleksopa.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

Quote from: marino on November 22, 2016, 08:14:15 pm
(NIKAD I NIKAKO TELESKOP NESMIJES NITI PROBATI USMJERITI PREMA SUNCU - IZGUBITI CES OKO!


Ovo se štampa na svim, pa i kineskim teleskopima - ne bez razloga. I najmanji teleskop pali papir kad se usmeri u Sunce, a oko dodatno sve fokusira u jednu tačku veoma malih dimenzija koja se zove makula i prečnika je 5.5mm. Dakle prednje sočivo teleskopa (objektiv) prečnika 7cm fokusira sve u zonu makule, a koji je to intenzitet svetla, uporedićemo po površini:

Površina objektiva: P=r^2 π, znači 3846.5 mm2
Površina makule: 24mm2

Dakle, tvoj teleskop POJAČAVA intenzitet sunčevog svetla 160 puta. Ako možeš da gledaš golim okom u Sunce, zamisli to - pa puta 160.
Posledice gledanja jednog jedinog delića sekunde u Sunce teleskopom se zovu makularna degeneracija i označavaju delimično ili potpuno slepilo u centru vidnog polja  na tom oku trajnog karaktera.

vlaiv

Evo jos par saveta za posmatranje:

- Kao sto je vec receno, obrati paznju da je trazilac dobro centriran i koristi ga da nadjes metu. Metu takodje prvo posmatraj okularom koji daje najmanje povecanje (ima najveci broj na sebi). Kada imas metu centriranu onda mozes probati jace uvecanje.

- Bitno je znati dobro fokusirati teleskop, zato je zgodno ili probati preko dana ili vezbati na mesecu. Prvo sa najmanjim povecanjem, zatim sa kombinacijama (okulari manje fokalne duzine / barlow, ...).

- Kvalitet atmosfere je jako bitan za kvalitet posmatranja, narocito kod planeta. Vremenom ces nauciti da ocenis koliko je atmosfera stabilna. Ukoliko je nestabilna, veliko uvecanje nece dati dobru sliku - slika ce da se muti, leluja i bice tesko postici ispravan fokus. Za planetarno posmatranje ima jos gomila prakticnih saveta koji se mogu naci ovde na forumu ili po internetu (ne gledati preko krovova kuca, zimi posebno zbog toplote, travnate povrsine su dobre itd, itd)

- Okulari i barlow su obicno najslabija karika jeftinijih telesopa. Skuplji teleskopi cesto dolaze bez te dodatne opreme, a i jako ozbiljni okulari, dijagonale i barlow sociva cesto znaju da kostaju jednako kao i teleskop. Iz tog razloga bih preporucio u prvo vreme koriscenje samo okulara, bez barlow-a, jer se moze desiti da slika bude losija ako se koristi barlow.

- Za posmatranje zimi i u hladnijim uslovima, naravno dobro se obuci, a ja praktikujem i da se i dobro najedem par sati pred posmatranje, cesto mi je izbor slanina (bez zezanja) - kaloricna hrana pomaze da se odrzi telesna temperatura.

- Objetki se mogu "pogledati" i "gledati" - nauci da gledas / posmatras, umesto da pogledas i predjes na nesto drugo. Sta ovo zapravo znaci? Pa imati strpljenja posmatrati metu malo duze - analizirati ono sto se vidi / gleda. Kod objekata dubokog neba to znaci i adaptaciju oka na mrak, koriscenje perifernog vida. Kod planeta to znaci onaj momenat kada je atmosfera u jednom trenutku dovoljno stabilna da otkrije neke detalje. Vremenom kad se objekat posmatra umesto gleda - pojavljuju se detalji koji se inace ne primete na brzaka i vremenom mozak formira "mapu" objekta i lakse se uocavaju ti detalji. Na primer ako postoji neki detalj kojeg je jako tesko uociti, mozak kada par puta uoci taj detalj "nauci" da tamo ima nesto i svaki sledeci put kada taj detalj moze da se primeti mozak vec zna da tamo ima nesto i ne odbacuje to po principu "ucinilo mi se" i na taj nacin dozvoljava da se detalj zapravo i vidi. Jako je interesantna spoznaja da mi ne gledamo samo ocima nego i mozgom i koliko zapravo mozak filtrira ono sto vidimo ocima.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Zomilly

hvala vam na brzim odgovorima,sto se tice solarnog filtera...imam ga,ali kada sam ga stavio nista nisam video,pa sam zato skinuo i malo virnuo ali nisam mogao da priblizim oko socivu,mnogo je svetlosti bilo pa sam odustao od gledanja sunca....a sto se trazioca tice,nikako mi nije bilo jasno kako to da ga na njemu vidim a kad stavim oko na durbin ja ne vidim naciljanu metu...hvala vam jos jednom,podesicu sutra trazioc pa cu da probam opet Venus da pogledam. sto se programa tice skinuo sam stelarium i skinuo sam i Sky map,pomocu njih sam i primetio Venus,ovako je ne bih nasa nikada :D

marino

samo polako i oprezno...kriz solarni filter ne vidis nista jer je njegova namjena da blokira svjetlo! iskusaj ga tako da kroz njega pogledas u klasicnu zarulju-vidjeti ces zarnu nit, jedva....
ipak, ajde da sunce ostavis po strani za sada...fotkaj pa uploadaj ovdje da vidimo kako ti taj filter izgleda
duzan si kokacolu i pivu svima koji smo ti odgovarali kad se sretnemo na letenci :) a zahvali nebesima sto imas oba oka (i ne, ne salim se za ovo zadnje)
Vidulini Observatory