• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

senzori meteo-astro_savjet za nabavku

Started by marino, December 14, 2016, 10:40:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

zamolio bih za savjet/pomoc oko izbora i nabavke nesto malo senzora a da su kompatibilni za spajanje na PC ili lap..najbolje preko usb-a

ciljam na slijedece senzore;
UVA/UVB
magnetsko polje (jakost, smjer)
svjetlomjer (kao "zamjena" /dopuna/ za SQM)
elektricna nabijenost cestica
munjometar
seizmometar (bila neka mreza usb seizmo senzora u sad, cak sam i pisao nesto o tome al pozaboravio sve)

ako netko ima iskustva ili prijedloge (moze i link thnx) za nesto tog tipa - fala unaprijed :)
Vidulini Observatory

vlaiv

Prvo sto mi pada na pamet je arduino. Ne znam puno o tome al mislim da se moze povezati na pc preko usb-a i da ima gomile i gomile razlicitih senzora za njega. Potrebno je malo programiranja, znaci nije gotov proizvod, al ima po netu gomile primera za razne senzore i kontrolu i povezivanje preko usb-a sa pc-jem.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

marino

Hmm, da...sam nemamo nikog tko se igrao sa arduinom...nemam blage o tome...a mozda bi bilo ok to sve poslozit na arduino platformi pa spojit na pc
Vidulini Observatory

vlaiv

Da, mislim da tako nekako i ide - jedan arduino board sa prikacenim senzorima - on ocitava vrednosti i preko usb-a salje na pc. Znaci treba programcic za pc koji ocitava sa arduina i programcic na arduinu koji cita senzore. Verovatno cu se videti veceras sa jednim drugarom koji se bavi malo tim stvarima - radio je vec neke sisteme za sebe, pa cu ga pitati koja je najbolja varijanta. Treba takodje videti i da li ima takvih senzora za arduino. Koliko sam video na netu ima bas raznih senzora za arduino, al ne znam recimo da li ima ista za seizmicke podatke - mozda tu mora da se pravi neka varijanta sa akcelerometrom - mozda da se postavi na neki "mehanicki pojacivac" pa da se kalibrise nekako.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

marino

Ajde molim te pogledaj...a cijela ta skalamerija namijenjena je za jedan "zaanimljiv postav" tehnike...ako neki od senzora nemoze nije frka, bude neki drugi
Vidulini Observatory

vlaiv

Pricao sam sa drugarom na temu i kaze da se to moze bez problema uraditi sa arduinom. Jedini je problem malo programiranja, doduse kaze, svaki senzor obicno dolazi sa primerom koda kako se ocitavaju vrednosti sa senzora. Takodje je rekao da postoje i programi da se arduinom upravlja sa PC-a tako da taj deo nije potrebno posebno programirati.

Znaci ta kombinacija je izvodljiva, al zavisi koliko si tehnicki nastrojen, ili imas nekog ko bi mogao to da odradi, ipak treba malo programiranja.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC