• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc pri odabiru okulara za Celestron Astromaster 130EQ

Started by grujic_sasa, January 10, 2017, 12:17:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

grujic_sasa

Pozdrav,

Pre neki dan sam kupio Celestron Astromaster 130EQ i kao potpuni pocetnik do sada sam uspeo da pogledam samo dobri stari Mesec. :) Uz njega sam dobio dva okulara 20mm i 10mm i dobio ok uvecanje za posmatranje meseca ali naravno zeleo bih i nesto vise. U specifikaciji proizvodjac predlaze uvecanje do 307x ( ne znam gde su nasli 7 ) pa, vodjen time, zakljucio sam da uzmem okular 4mm i barlow 2x. Treba mi vasa pomoc u vezi odabira okulara, sta bi stvarno bilo realno za ovaj teleskop kao i gde da kupim tu opremo. Gledao sam Celstronov set okulara i filtera koji kosta nekih 100njak evra ali nisam nasao gde to da uzmem. Inace, napisao sam mnogo lepsi post ali sam kliknuo na Request another image ispor verifikacione slike i sve mi se izbrisalo, tako da oprostite ako nesto nisam jasno napisao.  :D

Unapred hvala,
Sasa Grujic

vlaiv

Uh, ne bih da te obeshrabrim, al zaboravi x300 :D

Maksimum sto bi se moglo ici sa tim teleskopom je oko x200, sto zbog samog teleskopa, sto zbog atmosfere.
Retke su noci kada atmosfera dozvoljava vise od x200, a generalno "pravilo" za maksimalnu rezoluciju teleskopa sa dobrom optikom je x2 velicina objektiva u milimetrima - znaci za taj teleskop ako je jako dobar je x260 - preko toga nema dodatnih detalja - slika postaje veca, tamnija i mutnija (zapravo je isto mutna, samo uvecano mutno i tamnije sa manje kontrasta izgleda mutnije i teze se vide detalji).

Sledeca stvar o kojoj treba voditi racuna je eye relief - odnosno distanca oka od okulara - sto manja fokalna duzina okulara to oko mora biti blize - vece naprezanje prilikom posmatranja. Kod standardnih okulara vec ispod 10mm postaje problematicno (pod standardnim mislim na plossl i slicne dizajne). Postoje okulari kod kojih se ovo ne desava ali su skuplji.

Mozda za pocetak neki pristojan barlow x2 - x2.5, i mozda neki planetarni okular sa vidnim poljem od 58 stepeni od recimo 7mm da se izvuce maksimalno povecanje iz tog teleskopa u "budzet sekciji".
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

grujic_sasa

Hvala na odgovoru! Malo sam se razocarao priznajem. :) Imam jos par pitanja u ovom slucaju. Dobio sam okular od 10mm uz teleskop ali sad kad sam procitao post shvatio sam da imam problem sa njim jer moram oko da priblizim skroz da bih video celu sliku ali mi nekako izgleda kao da ima siri view, da li to treba da menjam? Dalje, da li ova barlow sociva u ovom teleskop centru vrede novaca i da li upadaju u ta malo kvalitetnija? I da li ce mi to uvecanje od 200x biti dovoljno za uzivanciju a i da navucem celu familiju na posmatranje? Jos jednom hvala!

spadej

Pozdrav Sasa,

Nisi naveo ali pretpostavljam da je u pitanju 130/650 mm. Prvi broj je precnik ogledala a drugi duzina fokusa.

Imao sam takav teleskop i jako dugo uzivao sa njim. Odlican je kao prvi instrument, i za pocetne korake u astronomiji.
Uz teleskop sam kupio i komplet okulara, 4, 6, 9, 15, 32mm, plus ova dva 10 i 20mm. I kompletu su bili i barlow 2x, i nekoliko filtera.

Od svega toga ja sam najvise koristio okular 32mm (uvecanje 20x), ponekad 15mm (43x) i retko 9 mm (72 x).
Ostale okulare sam detaljno isprobao, ali vrlo retko koristio uz taj teleskop, jer njegove mogucnosti nisu tolike da uspesno izadje na kraj sa velikim povecanjem. Pri tom ne mislim na kvalitet ogledala, vec svega ostalog, od prilicno loseg fokusera, do veoma klimave montaze. Veliko povecanje u takvim okolnostima je beskorisno i samo ces se razocarati.

Maksimalno povecanje koje je dato u specifikaciji dobio bi kada bi koristio 4mm okular sa 2x barlow ali to nema svrhe pokusavati. Ja sam probao, bas na Mesecu i planetama , i nisam video nista. Slika je potpuno degradirana i mutna.

10mm okular koji si dobio je dobar za pocetak, ali ima daleko boljih.  Ako ces da nabavljas nesto, bolje kupi neki kvalitetniji od 32mm i recimo 15mm,  nego ove male i barlow. Sa manjim povecanjem sigurno ces uzivati u lepotama dubokog neba. Teleskopi 130/650mm nisu bas najpogodniji za planete i Mesec.

vlaiv

Da li ce x200 biti dovoljno za uzivanciju? :D

Zavisi sta ti je uzivancija da posmatras. Generalno takva povecanja se koriste samo za planete, dvojne zvezde, i eventualno planetarne nebule i sitnije galaksije, al to vec zavisi od teleskopa, okulara i posmatraca.

GSO Barlow x2 i x2.5 su jako dobri za te novce (naglasak na "za te novce") i daleko su bolji od neki jeftinijih barlowa koji dolaze sa jeftinim teleskopima.

Oba imaju svojih prednosti, a mislim da ti je za taj teleskop bolji x2 barlow - jer ima mogucnost da se odsrafi barlow element i prisrafi direktno na okular i time daje povecanje od oko x1.5. I daje manje povecanje.

To sto si primetio kod okulara 10mm je upravo eye-relief - koliko je potrebno pribliziti oko da bi se videlo celo polje. Da li treba da ga menjas? Pa moja pretpostavka jeste da treba, al to zavisi od vise stvari. Obicno se prvo kupuju dodatni okulari, ne menjaju se postojeci - znaci kupi neki okular koji nije 10mm i eventualno je drugacijeg dizajna - da bi mogao sam da vidis koji ti bolje lezi i da vidis da li ti je razlika u ostrini, kontrastu i slicno dovoljno dobra da opravdava dalje ulaganje. To zavisi i od posmatraca, razliciti ljudi su razlicito osetljivi na te neke stvari.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Pozdrav Sasa,

Imamo isti instrument. Mogu ti pomoci oko njega ako trebas neku pomoc. Ja sam na Astromasteru menjao fokuser i nosac sekundara.
Astromaster je dobar instrument ali i imaces razloga da naucis nesto i o mehanici teleskopa :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Maki

uh. eq montaža za newtone mi nije baš omiljena.
ja bih uložio malo više para u nešto što će biti pristojno za duže vreme. u suštini, dva dobra okulara i barlow.
ovde imaš malo formula i nisu tako glupe, kao i objašnjenja
https://stargazerslounge.com/topic/43171-eyepieces-the-very-least-you-need/

generalno, uzmi dva okulara a barlow da bude za medjustanice. ne juri uvećanja, preko 200x ćeš retko kada ići (seeing limitira) a i to je samo za planete i mesec. za 200x tebi treba okular od 3.3 mm ili od 6-7 mm plus barlow od 2x

ako gledaš da kupiš u teleskop centru, pogledaj gold line okulare. ako kupuješ napolju, gadjaj mid-range i da bude recimo 60, 65 stepeni vidno polje. iako imaš eq montažu i praćenje, lepše je kad ne gledaš kroz slamku.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/