• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sugestije i saveti za novi mount.

Started by StevanS, February 15, 2017, 10:31:00 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

StevanS

U fazi sam nabavke novog mounta.
Šta imam I za šta mi treba:
Oprema:
-Maks 203mm
-TS 80 APO Photoline.
-Stari EQ5 sa nadograđenim steper motorima 6V.
-SW Advanturer Astro paket.
-Nikon D5500 I D90
-Panasonic 3CCD 1080P (Leica optics)
-Monfroto stalak za photo kameru
Terestrijal teleskopi Bushnell, Minox I dvogledi Nikon Astro 7x50 I Pentaxi 2kom ( što je nevažno za ovu priču ali, ajd da se pravim važan I da imate predstavu koliko volim optiku  ;D )
Potrebe:
-Nosivost 20kg ( Maks je težak 15kg bez okulara ili kamere)
-Montaza na terasi ( dok ne kupim kuću na brdu ;0) )
-Putovanje na lokaciju Priroda I Astro
-Vizuelna observacija primarno
-Astro fotografija sa stakerom ( bez preciznosti za viseminutne ekspozicije )
-Brzo postavljanje, useveravanje I podesavanje( ako može sve za 30-60 min)

TS 80 I SW Advanturer sa kompletom za Nikon D5500 sam kupio za kratka putovanja, da mi se nikad više ne desi, kao mnogo puta do sada, da pogledam u nebo, mogu golim okom vidi ceo mlecni put a ja tužno gledam.

Važno: mobilnost, lako rukovanje i kvalitet.


Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer

Maki

ne znam kakva ti je terasa. realno, na terasi teško da ćeš da montiraš bilo šta više od star adventurera...
ako sam te razumeo, tražiš zamenu za eq5?  epogledaj ovo http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1942_Celestron-CGEM-GoTo-Mount-for-telescopes-up-to-20-kg.html
a ima i nova varijanta
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p9487_Celestron-CGEM-II-EQ-Goto-Mount-with-tripod.html
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

vlaiv

Hm,

Mobilnost, :D

Mount koji nosi 15+ kg ima, pa recimo total 35 - 40 kg u delovima (tripod jedno 7kg, glava jedno 15kg, x3 5kg tegova).
Ako si voljan da nosas sve ovo, vreme postavke je to oko 30-60 minuta, zavisi odakle nosis gde, ja na primer idem jedno 5-6 puta rutu podrum dvoriste (tripod+libela, glava, tegovi, teleskop, aksesoari). To je sve gotovo za 15 do 20 min kad imas rutinu, useveravanje posle toga za vizuelno moze da prodje za 10min bez problema (i manje).
Ako ces prirodu dodaj jos jedno 10kg akumulatora.

U sustini lako se rukuje time svime, to nije problem, a kvalitet, hm :D pa u sustini da, kvalitetni su (naravno postoji i mnogo kvalitetnije od toga - ali taj kvalitet se obicno odnosi na stabilnost i preciznost pracenja - vazno za fotografiju, za vizuelno neces primetiti razliku).

Ovo sve se odnosi na 2 modela - EQ6 / AZEQ6 i odgovarajuce "klonove" (pitanje je ko je tu ciji klon :D ), al manje vise mountovi koji dolaze sa dalekog istoka.

Ako novci nisu problem, ima interesantnih i drugacijih modela recimo:
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5948_Avalon-M-Uno-Single-Fork-Arm-Equatorial-GoTo-Mount-w--STAR-GO-Goto.html

Sa druge strane za cisto vizuelno (bez pracenja, ne znam koliko je to interesantno), mozda moze neki alt/az mount? Recimo ovo:
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4537_TS-Optics-AZ5-Alt-azimuthal-Mount-with-tripod-and-fine-adjustment.html
(morao bi proveriti sa TS kolika je zapravo nosivost, pise dva razlicita broja - 13kg sa svake strane, a zatim i 20kg sa svake strane u "technical data" sekciji)

ili nesto tome slicno?

Ovo daje mogucnost montiranja 2 teleskopa u isto vreme, TS80 za wide field i Mak za velika povecanja, dosta je laganije, ne zahteva useveravanje ....
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

February 15, 2017, 05:03:17 pm #3 Last Edit: February 15, 2017, 05:09:20 pm by Yagodinac
Za sve ove namene (a i još drugih) nekako uvek ispadne idealna EQ6 pro synscan goto, a imaš i noviju verziju R o kojoj niko još ništa ne zna (videćemo za deset godina kako će da se pokaže  ;D ). Ova prvopomenuta se dokazala u praksi jedno milion puta. Zvanično neku veću fabričku falinku EQ6 nema, jer bismo mi ovde o tome odavno trubili. Starije verzije "gole" EQ6 (dakle ne syntrack, ne goto) od pre deceniju-dve su patile od nepreciznog puža, ali se i to bez problema menja za 70 ojra. Nova ponekad stigne sa malo manje maziva, ali i to je karakteristika i mnogo skupljih montaža, tako da ako pazariš montažu za tri-četiri prosečne plate u ovoj državi isplati se onda i da je podmažeš ponekad ;)
Ima boljih montaža od nje, ima skupljih, ima većih i manjih ali ovo ti je neki standard danas u svetu kad se pomene nosivost 10-20kg - osim ukoliko je budžet neograničen, onda bih ja lično možda neku Losmandy zbog bolesno precizne izrade. Što se tiče terase, pa to bi bio mali problem oko useveravanja za astro (a i za goto treba sever) tako da bi onda trebalo da se uradi malo mukotrpnija drift-metoda i da se potom tripod uopšte ne pomera (ili da iscrtaš na podu terase položaj za noge).

StevanS

Hvala momci.
Vidim da svi citamo istu literauru, Telescope Express  :D
Pitanje.
-Kako se podmazuje mount
-Kako da ga useverim kad imam komsiju sa severne strane  ???

Sve sto ste napisali ima smisla.
Pomislio sam da mozda ima negde neki mount koji postavis I kompletiraš opremu, pritisneš dugme a on ga dovede u horizontalu, okrene prema severu, podesi ugao, podesi se na dve ili tri sjajne zvezede ( dobro to mogu I sam ) I bipne tri puta "Spreman za posmatranje"
Kad sam pomenuo praćenje, mislio sam na auto guider, koji mi ne treba, već samo na motore za EQ montažu u GoTo verziji naravno.
Koliko sam shvatio za EQ6-R razlika je u novoj komunikaciji I pogonu na remen ( kajševe). Razlika u ceni je nekih stotinak Eura pa se ne isplati uzimati stari model.
Koliko sam shvatio čitajući vasa I strana iskustva, najvažnije je useveravanje kod dužih ekspozicija, jer ako pobegne iz polja, uhhh, gde se opet izgubi, mada I to sa iskustvom I poznavanjem svoje opreme neće biti pre teško.

Molim bez smejanja  ;), pitanje.
Da li barlov može da se montira pre ili samo iza 90ogledala/prizme direktno ispred okulara?
Ako može, koja je razlika.
Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer

Maki

Quote from: Yagodinac on February 15, 2017, 05:03:17 pm
Što se tiče terase, pa to bi bio mali problem oko useveravanja za astro (a i za goto treba sever) tako da bi onda trebalo da se uradi malo mukotrpnija drift-metoda i da se potom tripod uopšte ne pomera (ili da iscrtaš na podu terase položaj za noge).


Celestron CGEM II EQ ima fintu da može useveravanje i bez Severnjače.

The CGEM II series features Celestron’s innovative All-Star Polar alignment procedure. All-Star allows you to accurately polar align the mount using any star, even ig the celestial pole cannot be seen. Another great feature of the CGEM II sure to please astroimagers, is the Permanent Periodic Error Correction (PEC) which will allow users to train out the worm gears periodic errors, while the mount retains the PEC recordings.

Naravno, ništa zabavnije nego trošiti tuđi novac.  ;D
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

VaskoGM

Quote from: StevanS on February 15, 2017, 05:57:53 pm
Molim bez smejanja  ;), pitanje.
Da li barlov može da se montira pre ili samo iza 90ogledala/prizme direktno ispred okulara?
Ako može, koja je razlika.

Pravilan polozaj barlow-a je ispred okulara i tako daje uvecanje po specifikaciji. Ako ga stavis ispred dijagonalnog, radice kao da je koriscen ekstender i dace jos veca povecanja (Verovatno duplo ili vise). Moze biti korisno, slobodno eksperimetisi.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

StevanS

Secate se da sam pitao za moj Mak203-
e pošto sam ga rasklopio, sklopio I kulimirao bez kulimatora, večeras sam prvi put sa njim uspeo da bacm pogled na GON, prilog slika sa Planetarijuma. Okular plosl 25mm, oštra slika po celom vidnom polju I ivicama. Kad dođem dotle da to i slikam, biće fotka ipo. Terasa NBgd naravno, toplana manje radi pa pravi manje oblaka.
Napokon sam uspeo da izbrojim 4 male zvezdice u centru, na APO80 video sam samo 3.
Bravo Ja.
Usput, pišem ovde među vama I osećam se kao kasni polaznik u osnovnu školu, "Hoće čovek da nauči da piše, rešio  ;D"
Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer

VaskoGM

Kako si ga kolimirao?
Jesi li uz pomoc defokusirane zvezde na velikom uvecanju?


Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

StevanS

Prvo na belom zidu 2.5 metra od otvora, preko prstenova u ogledalu.
Posle na nebu I zvezdi proverio, bilo je OK.
Našao sam detaljno uputstvo na netu za Maksutove mog tipa.
Reci ti meni. Tvoj Maks ima 2800mm FL, koje okulare koristis.
Ja imam par Plosl I S.Plosl i 2kom Hyperiona 13 i 25mm.
Čekam proleće da odem van BGda i sve na tanane iztestiram.
Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer

StevanS

Maki,
U pravu si, naravno  :D
Razlika nije velika između EQ6R i njega ( cena).
Cekam još malo dok ne donesem odluku.
Hvala za predlog.
P.S. I ja obožavam da kupujem sa drugima i za druge, kao za sebe  8)

Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer

VaskoGM

Quote from: StevanS on February 15, 2017, 08:33:55 pm
Prvo na belom zidu 2.5 metra od otvora, preko prstenova u ogledalu.
Posle na nebu I zvezdi proverio, bilo je OK.
Našao sam detaljno uputstvo na netu za Maksutove mog tipa.
Reci ti meni. Tvoj Maks ima 2800mm FL, koje okulare koristis.
Ja imam par Plosl I S.Plosl i 2kom Hyperiona 13 i 25mm.
Čekam proleće da odem van BGda i sve na tanane iztestiram.

Tako i treba. Natenane istestirati u dobrim uslovima i sa ohladjenom optikom. Tad se tek vidi pravo opticko stanje.

Sarenoliko je kod mene sto se okulara za Mak 180 tice...
-Hyperion Zoom (8-24mm) mi je univerzalac. On je uvek Standby, dobar za DSO, odlican za planete. Pouzdan i Kvalitetan.
-Nikon Zoom (9-21mm) specijalno za planete. Najkraci opis: Ortho Zoom!
-Explore Scientific - Serija 68º 24mm za srednja uvecanja, savrsen za jata, kompaktinije DSO itd...
-Hyperion Aspheric 36mm za najsire vidno polje od 1º i najmanje uvecanje od 75x na ovom teleskopu.
-Binowiever sa parom Sterling Plossl 25mm za planete.

U sustini, na teleskopima koji su >f/10 i okular sa manjkom kvaliteta radi odlicno, a tek kad je bolji neki...

Siguran sam da te hiperioni dobro sluze. Ja sam njima prezadovoljan. A kod plossla nema greske.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Maki

realno, na taj f/ moze da se stavi i dno boce od koka kole kao okular :).
biraj samo koje ces vidno polje.
es 24 68 je sjajan okular. hyperion zoom je koristan, ima svojih ogranicenja ali je odlican kao alatka da shvatis na kojim bi ziznim daljinama jednog dana mozda kupio kvalitetan fiksni. hiperioni, synta gold 66 linija, stagod, sve ce to biti dobro.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

StevanS

Pozdrav svima,
Evo da javim, stigao je novi S.W. EQ6-R danas popodne.
Zaslužili ste da javim, i družim sa vama dok ga raspakujem.
Komplet isporuka je išla preko našeg teleskop centra. Nisam našao račun da ga direktno uvozim jer bi cena sa carinom i porezom, oko +25% prevazišlo cenu of 199.000,00 RSD koliko sam platio TCu.
Stiglo je sve u dva paketa, 22+20kg, u jednom stalak sa 2*5kg tegova i o drugom montaža (montaža je onaj teži paket  :o )
Pijem espresso dok kuckam, a sličice stižu u toku otvaranja.
Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer

vlaiv

Cestitke za novi mount!

Koliko vidim taj EQ6-R bi trebalo da je vrlo dobar mount!
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC