• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Moj dnevnik posmatranja :)

Started by lucky, August 10, 2017, 01:23:44 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lucky

August 10, 2017, 01:23:44 am Last Edit: August 10, 2017, 01:54:49 am by lucky
09.08.2017 Sreda

    Konačno stigao moj prvi teleskop Skywatcher Heritage-130p Flextube. Odma sam ga raspakovao, namontirao i jedva sam čekao da padne mrak kako bi po prvi put pogledao kroz neki teleskop. Kada sam postavio prvi okular 10mm ništa ..... pokušavam i sa 25mm ništa ..... malo razočarenje ali bio sam siguran da ne radim nešto kako treba. Pokušavao tako ja min 1h i odjednom vidim kao neka mrlja hmmm ali baš mutno neko svetlo :) onda pomislim a što ne probam da zavrtim ovaj deo gde se stavlja okular i EUREKA. To mutno svetlo ustvari je bila zvezda ja presrećan. Kada sam "oktrio" Ameriku onda nisam mogao da stanem kažem sebi Đorđe baš si PRO :)

    Kada sam već sve "naučio" video sam nekoliko interesantnih stvari nisam mogao da prestanem da gledam u nebu. Evo nekoliko od tih najinterestnijih stvari od moje prvo posmatranje:

        - Pogledam mesec izašao pokušavam da ga pronađem ali borba je trajala oko 30minuta i konačno eto ga. Gledam ja tako i op prođe nešto kao crni objekat pretpostavljam da je možda bilo kosmičko đubre ili neki satelit.
        - Druga stvar dok sam ja jednostavno gledao random zvezde pronađem kao što sam sada čitao najverovatnije gledao sam u optičke dvojne zvezde.
        - I da ne zaboravim dok sam gledao video sam u fokusu i dva aviona :)

     Tako ja presrećan instalirao sam Stellarium pa počinjem još ozbiljnije od sutra da posmatram i da učim :) VEDRO!
130/650 Dobson Skywatcher FLEX

StevanS

Bravo Lucky,

Sada ćeš učestano da pratiš prognozu i srećan provodiš večeri i noći putujući svemirom.
Želim ti da uživaš, dobrog zdravlja, u svom novom teleskopu.

StevanS
Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer

Danijel

Ma bravo lucky, odlični raport. Sad samo budi uporan, Stellarium je sjajna stvar za pronalaženje zanimljivih objekata. Kad sam ja počinjao, moj prvi objekt kojega sam pronašao je bila - ulična lampa. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Night Walker

Odlično lucky! Nebeske avanture mogu da počnu!
Nadam se da ćemo čitati o tome. ;D
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Predrag

Koliko god posmatranja da uradiš tim teleskopom ovog ćeš uvek prvo da se setiš :)

Četitke na novoj opremi.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Maki

- Kolimiraj teleskop, sigurno ti je uz njega došlo neko uputstvo.
- Podesi red dot tražilac tokom dana na nekom udaljenom objektu. Nakon toga neće biti problema da nađeš Mesec, a ni mnogo manje stvari...
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

lucky

Hvala na čestitkama :) Baš sam se namučio sinoć ali uživao sam. Kao što sam bio nestrpljiv juče nisam pročitao ništa oko kolimacije teleskopa svakako ću to danas. E da red dot tražilac baterija bila potrošena tako da danas idem da kupim novu pa će mi biti lakše sigurno večeras.
130/650 Dobson Skywatcher FLEX

VaskoGM

Cestitke na prvom teleskopu i prvom svetlu kroz isti!  :)

A preleti mutnih crnih objekata preko Meseca su leteci insekti kroz vazduh ispred objektiva, ali ako su ostri onda su sateliti u pitanju.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Maki

Quote from: VaskoGM on August 10, 2017, 07:21:41 pm
Cestitke na prvom teleskopu i prvom svetlu kroz isti!  :)

A preleti mutnih crnih objekata preko Meseca su leteci insekti kroz vazduh ispred objektiva, ali ako su ostri onda su sateliti u pitanju.


Ili ptica u letu...ali to se jasno vidi i fenomenalno je...
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

lucky

August 11, 2017, 01:09:48 am #9 Last Edit: August 11, 2017, 01:16:18 am by lucky
10.08.2017 Četvrtak

    - Danas sam bio malo umoran ali ipak jedva sam čekao opet da pogledam u nebu. Celi dan sam pratio kako će biti vreme u Skoplju bez razlike što su bili neki oblaci u 18h, kada je pao mrak bilo je prelepo i vedro. Postavio sam teleskop, a red dot tražilac je imao novu bateriju :)
     - Odma sam našao mesec tako da baš mi je bilo lakše danas uz red dot tražilac. Nisam ništa posebno tražio danas jednostavno koncentrisao se na mesec. Najviše zbog okular 10mm. Sinoć nisam mogao ništa da vidim uz 10mm ali danas i to sam istrenirao tako da mesec sam gledao uz Barlow x2 i 10mm okular. Doživljaj za pamčenje. I naravno sve sam ja "naučio" i prošao pa još pokušao da snimam mesec :D Snimio sam mesec i uz frame-ove uspeo sam da uhvatim ipak dobre slike. Koristio sam profi kameru :P moj Alcatel pixi4 je završio dobar posao. I danas je bilo pravo uživanje. Evo neke slike uz barlow x2 i okulari 10mm i 25mm :






130/650 Dobson Skywatcher FLEX

zligor

Odlican Mesec, svaka cast! Mislim da se jedino on moze ovako slikati. Za sve ostalo trebaju duge ekspozicije i "superkompjuteri".
TS 10x60LE

Night Walker

Lijepo! Sa svakim posmatranjem ćeš sve bolje upoznavati instrument koji posjeduješ.
Preporučujem, ako već to ne praktikuješ, da na svakom posmatranju odvojiš malo vremena za upoznavanje sa sazviježđima. Ako već poznaješ sjajnija sazviježđa onda potraži ona manje sjajna. Meni je mnogo pomoglo to što sam prije svakog posmatranja određivao dva ili tri objekta koji će biti nešto kao izazov (slobodno biraj sjajnije objekte).
Za početak nije toliko bitno da pronađeš te objekte (iako je to lijepa nagrada za trud ;D) već je bitno vježbati korišćenje karti neba i teleskopa a samim tim će i upoznavanje sa noćnim nebom ići brže. Na svakom sledećem posmatranju ćeš primjetiti napredak. Neka ti za sledeće posmatranje izazov bude Saturn ako imaš čist pogled prema jugu-jugozapadu. To će biti nezaboravan prizor obećavam. ;D
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Predrag

Quote from: zligor on August 11, 2017, 05:53:33 am
Odlican Mesec, svaka cast! Mislim da se jedino on moze ovako slikati. Za sve ostalo trebaju duge ekspozicije i "superkompjuteri".


Može i planete.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Čestitke za novi teleskop  8)
Osim Meseca i planeta možeš i otvorena/zatvorena jata da tražiš po nebu, pošto ne znam sa koliko tamne lokacije posmatraš. Ova zvezdana jata su nešto što može i iz urbanijih predela da se gleda, za galaksije i magline je pravilo da tražiš što tamniju lokaciju. Mislim možeš i iz grada da pogledaš Orionovu maglinu, nije to zabranjeno, ali neće to biti ni izbliza kao sa neke planine.

lucky

Hvala svima :) Nažalost posmatram nebo iz urbane sredine. Ovaj period ću pokušavati što više da naučim kako da se snalazim dok gledam u nebu, orijentacija itd. Posmatraču mesec , planete, sazvežda .... Kad osetim da sam bar malo naučio da koristim kako treba teleskop onda direkt na Vodno ( Ko je bio u Skoplju zna da je blizu planina Vodno )
130/650 Dobson Skywatcher FLEX