• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Florence proleće pored Zemlje!

Started by lucky, September 01, 2017, 05:31:39 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lucky

Pozdrav ljudi :)

Interesuje me dali će neko posmatrati večeras Asteroid Florence? Vaši komentari i naravno biće li moguće da se pogleda iz grada? P.S. Kao što sam pročitao na sajtu : Magnituda asteroida je 8,5 što ga čini vidljivim za amaterski teleskop, čak i dvogled , ali ipak nebi škodilo komentara od iskusnijih Astronoma. VEDRO!
130/650 Dobson Skywatcher FLEX

Danijel

Cijelu noć sam ga pratio i snimao. Ljudi, to je tako brzi asteroid za ne povjerovati. U primarnom fokusu MAK 127/1500 ekspozicija nije mogla biti dulja od 20 sekundi jer bi se pretvarao u crticu. Kada sam stavio barlow 2.5x ekspoziciju sam morao smanjiti na 10 sekundi. :o

Na očigled je jurio kroz vidno polje. Baš je bilo uživancija promatrati ga kako juri među zvjezdicama. 8) Fascinirala me činjenica da je to gromada od cca 4,5 km na udaljenosti od 7 milijuna km, a tako se dobro vidio. Kretao se brzinom od oko 53 km/sec.

I da nisam imao robotizirani teleskop, od njegova promatranja ne bi bilo ništa jer je mjesečina pržila sve oko sebe tako da nisam mogao raspoznati niti zviježđa, a kamoli zvjezdice. Od orijentacije na nebu nije bilo ništa. Pogotovo kroz okular. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Night Walker

Ja sam ga uspio pronaci I pratiti 30.8.. Nesvakidasnji prizor I prava uzivancija. Trebalo mi je oko dvadeset minuta da ga izdvojim od ostalih zvijezda jer sam se slabo pripremio za posmatranje. Sjaj je bio blizu devete magnitude. Mislim da se za otprilike cetrdeset minuta pomjerio za oko dvadeset ugaonih minuta. Fantasticno! Sinoc sam se odlicno pripremio za skiciranje ali Mjesec I prilicno losa transparentnost nisu dopustili da ga pronadjem.  Veceras I sledecih dana ce biti oblacno kod mene a I Mjesec nece imati milosti.

Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk

SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Danijel

Evo, ovako je to izgledalo otprilike. ;)




I inverzna slika jer tako su to radili nekada pravi astronomi. ;D

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

lucky

Svaka čast za slike i za izveštaj promatranja dečki, verujem da je bilo pravo uživanje. Svakako kasnije posle 00h pokušaću da ga pronađem jer je vedro u Skoplju i mesec neće svetleti jako. VEDRO!
130/650 Dobson Skywatcher FLEX

Night Walker

Danijele da li znas koja je najsjajnija zvijezda na slici? Kao da si snimao satelit koji je upravo izgubio kontrolu. Fenomenalno [emoji16]   Lucky, stvarno sam uzivao. Mislim da I iskusnijim posmatracima nebo uvijek priredi neki novi "prvi put". Astronomija je cudo[emoji16]

Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk

SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Night Walker

Ma dobro, vjerovatno ne bih ni ja.[emoji16] Htio sam da provjerim da li sam mozda vidio asteroid.

Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk

SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Evo, ovo su podaci vezani uz trenutak kada sam ga ja snimao:

Magnitude: 8.66
Altitude: 23°
Solar Elongation: 159.4°
Constellation: PsA
Sun distance: 157.89 Million Km
Earth distance: 7.32 Million Km
Rise: 18:40
Transit: 23:36
Set: 04:36 Europe
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Night Walker



Quote from: Danijel on September 01, 2017, 11:03:34 pm
Provjeri si na Florence trackeru. ;)


Pa odatle sam prepisivao koordinate ali zaboravih provjeriti. Hvala! [emoji16]






Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk

SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

lucky

Filmić odličan :D Uspeo sam da ga uhvatim nakon 15 minuta traženja pratio sam ga i stvarno je brz baš tako kao na tvoj snimak. Orijentirao sam se prema Altair tako da verujem da je bio Florence.
130/650 Dobson Skywatcher FLEX

Luger

I ja sam ga snimao nekih 15 minuta, dok se nije naoblacilo. Ni blizu Dalnijelovom snimku, ali, da se zna.  :)
https://www.youtube.com/watch?v=piwM9bSN17s

Polare

Dobro si ga ulovio Daniele !
Ovdje bilo oblačno-šteta :(