• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Deep Sky okulari

Started by Jevta, January 24, 2018, 04:03:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Jevta

Pozdrav svima još jedared. Yagodinac i Maki mi dadoše neke smernice, bolje je vreme na vidiku, pa bi bio red i da se opremim. Još uvek osmatram okularima koji su došli uz teleskop, pa nestrpljivo isčekujem istančanije poglede. Posedujem SW 200/1200 flextube. Prvi na redu i najvažniji, okular za objekte dalekog svemira. Bio bih spreman da izdvojim oko 300€, ne više od 400. Glavna nedoumica je koliko široko da idem. U tom cenovnom okviru nameće se ES-100 14mm. Alternativno Nagler type6 13mm (ili koja druga serija, ako bolje paše) ili ES-82. Da li je 100 fov previše? Od ove opcije me odvraća dvoinčni ulaz i težina.  Da li je pretežak ili je dobson montaža odgovarajuća? Verovatno bi njegova širina uticala i na narerdni 20mm-ski okular "tragač". Opet tu su i skuplji filteri. Ako bih se pak odlučio za 82° fov-a da li da se skrasim uz Nagler, ili je ES-82 dovoljno dobar? Kažu da je 82 serija najslabija, opet, 200€ razlike nije zanemarljivo i daje priliku za još koji komad opreme. Eventualno neki Panoptic ili koji okular manjeg videokruga bi mogao da prođe. Uzeo bih nešto što mi neće za par godina postati suvišno. Koji su vaši predlozi?

dejravian

 :) :D ::) Ćestitka Jevto na kupovini SW 200/1200 flextube ... neznam koju sve opremu poseduješ za vizuelno osmatranje , a osim okulara i barlowa , neophodno je imati i kolimator
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

vlaiv

Meni licno je 82 previse.

Imam 11mm ES82 i fin je okular. Malo mi smeta to kako je izveden, socivo koje najblize oku je "ulubljeno" tako da se oko mora dosta primaci da bi se videlo citavo polje a onda trepavice prave problem i mrlje. Cesto se ne trudim da vidim citavo polje, nekako mi se cini da je previse veliko, odvlaci mi paznju kada moram okom da skeniram levo desno.

Koliko sam primetio sirine koje su meni interesantne se krecu oko 60 stepeni - imam ES68 28mm (2" okular) i on je izvanredan. Takva mi sirina polja odgovara a ne bi mi smetalo ni da je malo manje - recimo 62 u zelenoj izvedbi :D

Sto se tice objekata dubokog svemira i izbora okulara, sledeci faktori su bitni:

- Kvalitet okulara, procitaj o potencijalnim okularima i gledaj da su dobro korigovani za tvoj teleskop - koliko su zvezde pravilne do same ivice, zatim obrati paznju na kontrast koji daje okular - gledaj da odaberes onaj gde se napominje da ima dobar kontrast.

- Fokalna duzina okulara u kombinaciji sa tvojim teleskopom, odnosno izlazna pupila koju daje uz tvoj teleskop (fokalna duzina okulara podeljeno sa 6 u slucaju tog SW 200/1200). Ukoliko posmatras iz podrucja sa svetlosnim zagadjenjem gledaj da ti je izlazna pupila oko 3 do 3.5mm, ako posmatras pod tamnim nebom gledaj da je izlazna pupila 2 - 2.5mm. One daju najbolji kontrast na vecini meta, znaci 18-20mm za posmatranje iz svetlosno zagadjenog podrucja i 12-15mm okulari za tamno nebo.

Moja potencijalna lista okulara za deep sky bi otprilike ovako izgledala:

- 7mm Delite - planetarne nebule
- 11mm ES82
- nesto oko 14-15mm, verovatno Baader Morpheus 14mm - nije mi prioritet, moze i bez ove fokalne duzine.
- 18.2mm Delite
- 28mm ES68
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Maki

Trošenje tuđih para, omiljena tema!
Tvoj dob je f/6, dakle jedan okular gadjaj oko 2mm izlazne zenice, to je oko 11-13mm. Sa tim okularom ces se najvise i nagledati. Daje oko 100x. Nagler T6 13mm je sjajan, imam ga i prezadovoljan sam. Ja sam ga kupio polovnog iz Amerike, novi su dosta skupi. ES 82mm serija je u redu ali subjektivno ima manji eye relief. Meni Nagleri bolje pašu...ergonomski. ES 68 serija mi se vise svidja od 82, ali na dobsonu puno znači za praćenje šire vidno polje.
Dalja strategija zavisi od toga da li barlow ili ne. Ako uzimaš barlow, gledaj da ti se ne preklapaju fokusne dužine.
Do fokusne duzine od 12-13mm mozes doci i putem okulara od 24mm i barlowa.
Na tvom mestu pokušao bih da pokrijem uvećanja od oko 50, 100, 150 i 200 za sada, ne bih jurio više. Ne moraš da juriš egzaktne fokusne dužine.
Evo i Naglerovog saveta...plus minus gore dole. Gledaj fokusne dužine, ne nužno i okulare :)
http://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?return=Advice&id=97

Pokušaj da ti okulari budu slične (ne nužno i identične) težine, izbeći ćeš neke od problema sa balansiranjem...

Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Boki Aristarh

Kupovina okulara je podjednako važna kao i kupovina i izbor teleskopa... i podjednako skupa investicija...
Iako je teško odupreti se, NE ŽURI !!!!
Moj savet ti je da na nekom zajedničkom posmatranju isprobaš više tipova okulara pa da tek onda kupiš.
Kod ljudi koji su aktivni u našoj zemlji po pitanju posmatranja imaš da pogledaš skoro svaki tip i proizvođača.

Naša skromna iskustva (članova i prijatelja AD "Aristarh") su TELEVUE, pa tri mesta prazno, pa onda ostali....
Znači isporobaj i razmišljaj u pravcu Ethos-a, zatim Delosa/DeLite i Panoptic-a!
Nama veliko vidno polje nikada nije predstavljalo problem osim CENE takvih okulara....
Neke od najspektakularnijih posmatranja smo imali upravo sa Ethosom od 10 mm (prividno vidno polje 100 stepeni) koje nam je na zajedničkim posmatranjima pozajmio Dr Enes Maljevac iz Novog Pazara.
Naravno jeftinije Televue varijante Delos (72 stepena), Delite (62 stepena), Panoptic (68 stepeni) nisu ništa lošijeg optičkog kvaliteta samo manjeg vidnog polja.
Panoptic ima naš član Drago i kvalitet ovog okulara je IZUZETAN!
Još jednom da podvučem, PRVO isprobaj pa onda odlučuj....


Danijel

Dobri savjeti. Ako možeš, isprobaj prvo. Ima nas koji imamo samo jedno pravilo oko nabave opreme, a njega ne želiš čuti. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Maki

Quote from: Danijel on January 25, 2018, 08:08:52 pm
Dobri savjeti. Ako možeš, isprobaj prvo. Ima nas koji imamo samo jedno pravilo oko nabave opreme, a njega ne želiš čuti. ;)


'Kupi odmah najskuplje jer ćeš to kad-tad učiniti'?
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Jevta

January 26, 2018, 03:38:39 pm #7 Last Edit: January 26, 2018, 03:53:51 pm by Jevta
Zahvaljujem na odgovorima.
Nemam kolimator, ali tu i nema toliko mozganja, a lakše ga je i pronaći.
Upadanje trepavica mi je koliko-toliko poznato sa 10mm-skog okulara iz kompleta.
Posmatram van i iz grada, prioritet mi je svakako van, zato sam i uzimao flex.

O Barlovu jesam razmišljao, ali ne znam da li bi to bila trajna opcija, ne bih da mi postane suvišan, pogotovo ako je skuplji. Možda i ne bi bio jer je nekad sigurno praktičnije poneti par okulara. Da li su na skupljim barlovima, gubici zanemarljivi, neprimetni i daju jednake rezultate kao kraće dužine? Da li je TeleVue okular uz barlov bolji od alternativa na tačnim fokalnim dužinama?  Ima li smisla uzimati popularni "shorty" sa 2 i 1,5x redukcijom ili je barlov od 30tak evra loš izbor?

Okular od 24mm kao opcija uz barlov, širi od 68° bi opet bio dvoinčni, što mi i ne odgovara zbog skupljih filtera, težine. Bar bih taj prvi uzeo širi ( 2-2,5 izlaz ). Opet, ne znam  da li bi u oskudici trebalo da se tek tako odričem 25mm koji sam dobio uz teleskop, možda ne naročito kvalitetan, al ne bih rekao beskoristan da popuni prazninu.


vlaiv

Barlow socivo je koristan alat uglavnom za planetarno posmatranje. Sto naravno ne znaci da se ne moze koristiti i za druge objekte, ali ga ljudi uglavnom kupuju za planetarno posmatranje a koriste za druge stvari ako im i za to odgovara.

Uglavnom se koristi za planetarno posmatranje kod brzih instrumenata gde je problem naci (ili je preskup) okular dovoljno kratke fokalne duzine.

Za planetarno posmatranje sa F/6 instrumentom ciljaj 3-7mm opseg (zapravo sve ispod 10-11 se moze smatrati planetarnim fokalnim duzinama). Kada bi recimo imao F/4.7 instrument u planetarni opseg bi svakako i spadala fokalna duzina od 2.5mm - takav okular je dosta tesko naci.

Pored ovog, barlow i duplira kolekciju okulara. Tako bar kazu. Imam par barlow-a i nikad ih nisam koristio ni za sta sem za planetarni rad.

Ima razlike izmedju jeftinih i skupih barlow sociva, ali i "skup" barlow nije toliko skup koliko su skupi neki okulari.

-------------------

Svakako za pocetak ostavi 25mm u arsenalu, odnosno nemoj odmah kupovati zamenu za njega. Kupi nesto sto znas da ces koristiti od drugih fokalnih duzina pa uporedi sa tim okularom. Vremenom ces videti da li ti treba zamena za 25mm i da li je to fokalna duzina koju cesto koristis.

Na takvom teleskopu ja retko imam potrebe za 25mm - gotovo nikad. Kao widefield okular mi je inicijalno sluzio 32mm plossl a on je efektivno zamenjen 28mm ES68 - koji cak daje malo vece realno vidno polje iako je krace duzine.

Posle toga prelazim na 17-18mm i manje ako mi treba uvecanje za to sto posmatram.

Granulacija kod okulara nije znacajna na velikim fokalnim duzinama. Razlika izmedju 32mm i 25mm na tom teleskopu je: x37.5 u odnosu na x48 - odnosno razlika u zumu je tipa 20-25%. Kod malih fokalnih duzina i mali pomak je znacajna razlika u uvecanju. Uzmi na primer 7mm i 6mm, covek bi rekao da nije velika razlika u fokalnoj duzini (i nije), a uvecanja su: x171 u odnosu na x200, znaci za 1mm razlike dobijamo opet 15-20% razlike u uvecanju. Pri tom zbog uticaja atmosfere, slika moze biti sasvim pristojna na x170 a na x200 dovoljno mutna da je skoro neupotrebljiva.


Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Danijel

Quote from: Maki on January 25, 2018, 10:59:42 pm
'Kupi odmah najskuplje jer ćeš to kad-tad učiniti'?


Ma, uzmi crni, kakvi najskuplji, crni, Maki, crni.  ;D ;D ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Maki

Ovo sto je Vlaiv pisao je sve na mestu.
4mm izlazna pupila i 25mm okular će biti od koristi samo pod veoma tamnim nebom ili uz OIII filter (koji inače preporučujem za letnji Veil).
Jednog dana kada poželiš dobar 24 mm eno ti moj oglas za ES  ;D
Ja za barlowima nisam lud. Imam jedan uz Baader Zoom i ocekujem da će videti akciju mozda na leto kada dođe Mars. Mars ište glupa uvećanja...Kvalitetan barlow ne kvari sliku i kombinacija okulara od oko 12mm i barlowa bi ti pokrila deep sky i 200x.
Od planeta dolazi prvo Jupiter, a on ne traži neka blesava uvećanja, čak je kao slabokontrastni objekat bolji na manjim uvećanjima. Recimo 150x, a i to će na 8 inča zahtevati stabilnu atmosferu. To ti je okular od 8mm.
Saturn recimo ti treba okular od 6mm, Saturn gura 200x čim je seeing pristojan i bolje od Jupitera podnosi uvećanje.
Za deep sky i UHC ti je idealno jos i nesto oko 18mm.
Preporučujem ti da kupuješ postepeno, imajući u vidu šta dolazi. Prvo je proleće, galaksije. To ide negde na oko 100x, 1mm izlazne pupile (dakle 1 do dve fokusne dužine teleskopa ti je okular u mm) pa do 1,5mm. Dakle okulari od recimo 12 i 15mm. Onda Jupiter, oko 150x. Tu ćeš već videti koliko si vičan praćenju na dobsonu...
Kod okulara je, kao i kod svega drugog, koliko para toliko muzike. Bolje jedan kvalitetan okular nego tri 'onako'. Ovo govorim iz ličnog iskustva, i sam imam neke kompromise u svojoj kolekciji...ali se trudim da u dužinama koje najčešće koristim budem pokriven što je bolje moguće. :) Naravno, svako prema svom budžetu i zagriženosti/fanatičnosti.  ;D
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Jevta

Najzad sam za vikend imao prilike da isprobam Delos 12mm. Pojaviše se galaksije u Devici i Lavu, globularna jata oživeše, Sunce dočekah uz Strelca. Bacio sam pogled na sjajni Jupiter, i crveni Mars, iako sićušan uočjive su bile nijanse. Do 6 i 8mm ću ići preko barlova, a možda bih i za veća uvećanja iskoristio snagu Delosa. Zanima me da li su oni barlovi iz teleskop centra zadovoljavajući ili i njih moram drugde tražiti? Takođe, da li su 16mm Nirvana i ES-68 28mm odgovarajući za manju-srednju i malu snagu? Uzeo bih bar jedan 82 fov okular, a polje se u tom slučaju preklapa sa prvobitno planiranim 24mm.

vlaiv

Sto se tice barlow sociva, mogu da preporucim dva razlicita premijum modela:

Baader VIP barlow - x2 ali je modularan moze se koristiti i za fotografiju i za vizuelno, ima T2 nastavak i moze mu se zahvaljujuci modularnosti menjati uvecanje.
APM x2.7 coma correcting barlow.

Ovaj drugi imam i bio sam jako zadovoljan kombinacijom njega i ES82 11mm na F/6 8" dobu za planete.

ES68 28mm je po meni odlican okular, isto ga imam i jako lepo radi u 8" dobu. Vidno polje je skoro isto kao i 32mm plossl, ali je uvecanje vece pa samim tim i izlazna pupila manja - sto daje tamniju pozadinu, bolji kontrast na DSO. Poslednje posmatranje koje sam imao - vecinu galaksija sam video upravo ovim okularom.

Sto se tice barlow-a iz TC, imam 2 komada. Jedan je obicni gso x2 (onaj modularni sto moze da se skine i navrne na okular) - OK je al ono ... Imam i GSO x2.5 APO, al nije dobar, bar ovaj moj. Ustvari neocekivano je dobar za odredjenu situaciju :D. Pregledao sam sam barlow element i cementirana sociva nisu dobro poravnata! Znaci da barlow na velikim uvecanjima daje lateralnu hromatsku aberaciju, odnosno plava, zelena i crvena ne budu na istom mestu nego su "razmaknute" vrlo malo ali dovoljno da se primeti.

Ovo inace smeta sem u jednom posebnom slucaju - vrlo dobro koriguje atmosfersku disperziju kad je planeta nisko i atmosfera uradi to isto - potrebno je samo rotirati barlow dok se dve aberacije medjusobno ne poniste - onda daje ok sliku :D

Verujem da je u pitanju greska, i da vecina ovih x2.5 GSO APO nema taj problem, al kao sto rekoh, ja bih preporucio jedan od dva navedena sa pocetka posta - pogotovu VIP barlow od Baader-a. Jeste skuplji dosta od ovih obicnih, al kupuje se jednom i koristi dugo i u razlicitim kombinacijama.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Maki

Quote from: Jevta on April 25, 2018, 05:10:04 pm
Najzad sam za vikend imao prilike da isprobam Delos 12mm. Pojaviše se galaksije u Devici i Lavu, globularna jata oživeše, Sunce dočekah uz Strelca. Bacio sam pogled na sjajni Jupiter, i crveni Mars, iako sićušan uočjive su bile nijanse. Do 6 i 8mm ću ići preko barlova, a možda bih i za veća uvećanja iskoristio snagu Delosa. Zanima me da li su oni barlovi iz teleskop centra zadovoljavajući ili i njih moram drugde tražiti? Takođe, da li su 16mm Nirvana i ES-68 28mm odgovarajući za manju-srednju i malu snagu? Uzeo bih bar jedan 82 fov okular, a polje se u tom slučaju preklapa sa prvobitno planiranim 24mm.


Isprobao ili kupio?
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Jevta

Oba. Zato i pitam kuda dalje, naravno, kada budem bio u prilici, nigde ne žurim. Mozda bi neka alternativa bila smislenija?