• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoć oko kupovine teleskopa

Started by mr_bungle, February 25, 2018, 10:04:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mr_bungle

Pozdrav,

ovo mi je prvi post ovde, ne računajući predstavljanje. U moru sličnih tema evo i mene - još jednog rookie-ja koji bi da se ohrabri i kupi teleskop. Već neko vreme se informišem sa raznih sajtova ali na vašem forumu sam ubedljivo najviše stvari saznao. Išcitao sam sve teme tipa "pomoć oko teleskopa" u zadnjih 2 godine što su se pojavljivale ovde a i još par dodatnih tesktova sa nekih ostalih sajtova koji se uglavnom preporučuju. Da skratim priču i dam osnovne parametre.

Živim u zgradi, sa dve manje terase koje gledaju na zapad, širi centar Niša.
Druga lokacija na koju se uglavnom ide tokom vikenda je 32km od Niša gde je mnogo manje zagađenje svetlom i dostupan je veći deo neba sa terase.
Nemam svoj auto i ne vozim tj. voze me drugi :) Malo bezveze ali tako je.

Budžet koji mi je kao dostupan bi se kretao oko ~550€. Sa tim da napominjem da bih i za godinu dana bio spreman da uložim možda i još toliko.
Za početak voleo bih da mogu da gledam i planete a da teleskop  bude upotrebljiv i za DSO, ono što vi kažete "univerzalni".
Tamo kasnije, kad se malo obrazujem i naučim da baratam malo bolje teleskopom (i dođem do još novaca) voleo bih da se bavim i fotografijom.

Skoro sam bio suzio izbor na sledeće teleskope, poređano po ceni rastuće:

1. SkyWatcher 150/750 na EQ3 Aluminijskoj montaži (59900)
2. 200/1200 Dobson Skywatcher FLEX (66500)
3. SkyWatcher 150/750 Star Discovery GoTo (66900)

Koliko sam ukapirao, za kasnije bavljenje fotografijom postoji neki minimum zahteva oko montaže teleskopa tj. potrebna je kvalitetna montaža.
To bi značilo da ovaj dobson se možda i ne uklapa za upgrade kasnije?
Ovaj treći... meni kao početniku vrlo primamljivo zvuči ta GoTo tehnika.Ono što baš najbolje nisam razumeo ili stigao da sebi razjasnim je povezivanje teleskopa i računara.
Da li to znači da se GoTo može zameniti povezivanjem teleskopa sa računarom i onda vršiti upravljanje preko njega? Ako jeste tako, da li na forumu ima neka tema gde ste to obrađivali ili možete li ukratko da mi objasnite šta je za to potrebno?
Da li su ovo veliki teleskopi obzirom da imam ne baš veliki prostor na terasama?

Ali, onda se pojavio jedan oglas pre neki dan i bacio me na muke. Čovek je vrlo blizu mene (ne znam da li je član foruma) i nudi polovni Skywatcher 150/1200 sa NEQ3 montažom za 320€ (i još
barlow 2x, okulari 20 i 25mm long eye relief  kao i moon filter i karta neba)
Ne plašim se polovne robe, čuo sam se sa čovekom i on me zove da dođem da vidim, pogledam ali je ovde problem što ja nemam pojma. Jednostavno ne bih znao ni šta da pogledam.
Meni deluje da je OK cena za tako nešto, upoređujući cene sa teleskop.rs.

Ono što bih pitao ovde je sigurno malo bezveze i nezahvalno, ali da li bi mogli da mi kažete na šta da obratim pažnju, šta da pitam tj da li bi kao laik mogao makar nešto da proverim i li sl.?

Toliko za sada, nadam se da sam rekao bar neke osnovne i bitne stvari.

Tema je otvorena, krenuo sam :)

OPTICRON Oregon Observation 20x80

Maki

Evo, koliko mogu da pomognem.
Ja bih od ovoga što si naveo uzeo dobsona od 200mm. To ti je teleskop koji može sve. Nema Goto ali ćeš naučiti neke stvari a ako hoćeš goto i optiku kako valja to diže cenu.
Ne bih uzimao njutne na EQ montažama. Ne bih se zaletao još i u astrofotografiju bez da probam visual. 8incni dob je odlican za visual a za astrofotografiju priča sa EQ3 i njutnima je samo početak i to ne idealan. Ima ljudi koji o astrofotografiji više znaju, oni će bolje znati šta da kažu.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

VaskoGM

Ok, super bi bilo da na samom startu moze da se kupi savrsen univerzalni teleskop koji ce da zadovolji sve kriterijume ali to je u praksi nemoguca misija.

Mislim da je za svakog pocetnika koji nema prakticnog iskustva sa astronomskim instrumentima najvaznije da se ne zalece u napredniu opremu a posebno ne u astrofotografiju. Treba odvojiti jedno vreme za samo upoznavanje sa osnovnom optikom i sa nocnim nebom. Tek kada se uvidi sta je zaista ovaj hobi u praksi i kada se ocekivanja i zelje izdefinisu kako treba, onda je vec lakse preci na drugu fazu i tacno znati koje sledece korake praviti i u kakvu opremu treba uloziti.

Ne vredi, za pocetno ulaganje od oko 500 ne moze da se iskombinuje da osnovna oprema bude i vizuelno i astrofotografski sposobna.
Zato se slazem sa Makijem da je koncentracija na korsitan vizuelni sklop najbolje resenje na pocetku.

Po mom misljenju je SkyWatcher 150/750 Star Discovery GoTo prava stvar.

To je najblize "univerzalcu" od svih koje si pomenuo i na koje bi potrosio novac.
Naravno da je Dobson od 200mm bolji i sposobniji opticki ali to ti mozda i ne bi mnogo znacilo ako na pronalazenje svake mete moras da potrosis dosta vremena uz karte neba i crvenu lampu, ili jos gore uz pomoc nekog softvera na telefonu ili tabletu... tu bez sumnje ostajes bez nocnog vida i onda dzaba vece ogledalo. O tome da jednom kad pronadjes objekat, moras konstantno da ga rucno odrzavas u vidnom polju da i ne govorim. Jednostavno ce mnogo koncentracije i vremena da ode na sve to, umesto na sam objekat koji zelis da istrazis.
A sto se tice povezivanja na racunar, iako to mozes da uradis, to nije nista o cemu treba da razmisljas jer je nepotrebno za funkcionisanje tog GO-TO teleksopa. Ima svoj racunar u obliku rucnog kontrolera koji sve to sam obavlja nakon kratkog podesavanja pred svaku sesiju. Sve sto ti treba je samo napajanje od 12V.

Ako gledamo astrofotografiju, to je opet setup koji najvise obecava. Nemoj racunati na duge ekspozicije DSLR-om ili slicno, ali po neka fotka planeta a narocito Meseca, uz jos nesto malo ulaganja je sasvim ostvariva.

Sve u svemu, sa prednostima kao sto su GO-TO i automatsko pracenje i sasvim solidnom velicinom ogledala to je teleskop koji bi verovatno najvise koristio i koji bi ti posluzio kao sjajan uvod u ovaj hobi.
A za neko buduce ulaganje u ozbiljniju astrofotografiju, nabavka kvlaitetne motroizovane EQ montaze je neizbezna, teleskop je manje bitan od nje.
Npr. Ako tvoje sledece ulaganje bude takva montaza, na njoj bi mogao da korsitis isti taj 150/750 za AF duge ekspozicije nez ikakvih problema.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

VaskoGM

PS: Za povezivanje na racunar dobija se kablic sa serijskim portom, za koji ti treba da kupis adapter u USB, da bi mogao da ga uopste povezes.
Nakon nekoliko podesavanja na racunaru, mozes da kontrolises teleskop direktno iz Stelarium softvera (sa kojim si sigurno vec upoznat).
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Maki

Problem sa 150/750 njutnima na EQ ili Altaz Goto montaži je, barem meni, pozicija za sedenje, nije ni izdaleka udobna kao kada nazad ide dijagonala kao kod Maksutova ili kratkog refraktora. Njutni nemaju dijagonalu i nama mogućnosti da se ona okrene i time ublaže ergonomski problemi.
Dobson deli deo tog problema ali su mi ti problemi izraženiji kod kratkih njutnova na montaži. Za astrofotografiju je to, naravno, svejedno...
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Luger

S obzirom da ni jedan od 3 pomenuta teleskopa nije za astrofotografiju, onda i ja dajem prednost 200/1200 za vizuelno, a razlog je sto sam bas prije nekoliko dana malo citao o tom 150/750 i sto, bez obzira sto daje odlicnu sliku u okularu, ljudi bas i nisu zadovoljni.
Goto je super stvar, olaksace ti trazenje objekata, narocito ako zivis u svetlosno zagadjenoj sredini i to je to. Ono, zbog cega bih ga zaobisao je taj tubus. Uradjen je od ABS plastike, ogledalo se ne kolimira  :o, mada su neki uspjeli da i to urade, fokuser je takodje plasticni sa zupcastom letvom i plasticni spajderi (mada nisam sigugaran 100%, ili su previse debeli).
Jos nesto, taj tubus ne moze da se prebaci na neku EQ montazu bez dokupljivanja prstenova.
Ako planiras af, motorizovana montaza eq5 je osnova (ako, kao ja ne tezis vrhunskoj astrofotografiji), Krajford fokuser takodje i 150/750 ali, ne ovaj.

VaskoGM

Luger, u pravu si. Uzeo sam malo dublje da ga istrazim i izgleda da je pun plasticnih delova, nisam to ocekivao...
zaboravi na SkyWatcher 150/750 Star Discovery GoTo. Bez obzira sto je ta montaza dobra, teleskop je los.

Onda dobson 200/1200... ne vidim bolju opciju za te pare iako nije pocetnicki teleskop.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

drago

Jos jedan glas za SW 200mm dobson! A pošto je u pitanju Flex verzija tim pre!
Odlicna je to sada optika,teleskop lako rasklopiv,zauzima manje mesta pri transportu i uz par dobrih okulara i više nego dobro za početnika(a i ne samo za njih).
Takahashi FC 100DC
SW 12" Flextube dobsonian
Intes Micro MN66

Predrag

Svoj SW 150/750 sam prodao jer je jasno nakon par godina da bez astrofotografisanja ovaj teleskop brzo ispuni cilj. Nisam baš strpljiv za astrofotografisanje.

Sada imam u planu upravo ovaj fleksibilni od 200 mm. Mada potrudiću se da to bude 250/1200.

Dakle moj glas je  200/1200 Dobson Skywatcher FLEX.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Mislim da su sve pametno ljudi već gore napisali...  ;D
A to onda znači da ću ja da ti predložim nešto manje pametno...  :P

Ako hoćeš astrofotografiju možda je bolje da u startu uzmeš neki kredit od banke i zarobiš se u narednih nekoliko godina. Razlog: dobiješ opremu odmah i snimaš odmah. Inače bez nekih 2-2.5K ojra to ne ide, pošto u TC toliko košta 150/750 BD (jedina verzija za preporuku je BD, nemoj ni da gledaš ove plastične sa ko zna kakvim komponentama) i HEQ5 i još nekoliko stvari koje ti trebaju. Dakle, da razmislimo o donjoj granici: moje lično mišljenje je da se možda malo više isplati 200/1000 sa EQ6, razlika u ceni je mala u odnosu na razlike u performansama, i uopšte, 200/1000 je disproporcionalno bolji teleskop od 150/750 što razlika u novcu svakako ne sugeriše, budući da su u TC razlike ta dva OTA smešne (5 hiljada).

Takođe tu treba ukalkulisati raznorazne sitnice (tražilac minimum 8x50, barlow, nekoliko okulara) a onda dolazi na red kamera za vođenje. To može biti najjeftinija planetarna kao ova recimo mada bih ja pre savetovao dosta osetljiviju monohromatsku kameru koja je idealna budući da ćeš praćenje izvoditi pomoću 8 ili 9x50 tražioca, pa treba izbeći situacije da ponekad nema dovoljno sjajnih zvezda u vidnom polju. Verzija sa autoguiderom eliminiše laptop ali je sam guider skuplji. Takođe, pretpostavlja se da laptop i DSLR već imaš pa bi to ispalo sve skupa okvirno možda oko 2200E u TC. Ako ti treba i DSLR, onda je najpametnije tražiti neko trocifreno EOS telo, naravno polovno, i par objektiva uz njega ali to je već druga tema i najbolje je da za tako nešto uzmeš poseban kredit  ::)

Verzija ovog hobija bez astrofotografije ti je - onoliko koliko košta najveći dobson koji možeš trenutno da priuštiš. Možda bi taj 200/1200 bio i najbolji izbor, pošto je dobar i na planetama a i blagonaklon je što se tiče kolimacije.

Samo par napomena: iz Niša (kao i uostalom bilo kog grada) sa terase ne verujem da je bilo šta moguće videti sem Meseca i par planeta, naravno kad se iste uopšte pojave na noćnom nebu. Ako si osmatrač planeta onda je za tebe ovo odlično ali za magline, galaksije i otvorena i zatvorena jata poželjno je otići negde gde ima što manje svetlosnog zagađenja. To može biti bilo koje selo mada za najbolji pogled su potrebna mesta koja su izolovana a ujedno i na većoj nadmorskoj visini i dostupna autom - okolina Niša bar ne oskudeva u takvim mestima. Za astrofotografiju važi potpuno isto, što dalje od grada.

Jevta

February 27, 2018, 04:29:25 pm #10 Last Edit: February 27, 2018, 04:52:32 pm by Jevta
Ja imam pomenuti flex i vrlo sam zadovoljan. Skupljen tubus 10kg težak i neglomazan (mislim da je 80-90cm), lak za prenos, staje na zadnje sedište. Zahvaljujući jednostavnosti, dodatnu dobsonovu montažu lako možeš i sam napraviti, pa tako transportovati samo tubus i ono što ide uz njega. U sličnoj sam situaciji kao i ti što se tiče osmatranja, a i gradovi su nam približni. Iako sam trenutno samo na osnovnoj opremi 25 i 10mm, koje sam dobio uz teleskop, ne bih se složio sa Yagodincem da si osuđen samo na planete i Mesec iz grada. Sjajnije Mesjeove objekte možeš sasvim solidno videti ( naglašavam sjajnije ), neke bar naslutiti, otvorena i globularna zvezdana jata, dvojne zvezde, pa čak i sjajnije magline u Strelcu, Orionovu.  Galaksije su podrazumevano van domašaja, ali su ograničenja sa ovom opremom vrlo jasna i na tamnijem nebu. Verujem da ću sa kvalitetnijom oprema imati bolje rezultate pored tamnog i na svetlošću zatrovanom nebu. Takođe, za početnika,  samostalno traganje i na taj način upoznavanje sa nebom ima svoju draž.

Yagodinac

Dobro,  u pravu si; možeš mnoge objekte da uočiš i na gradskom nebu ali to je naprosto neuporedivo u odnosu na doživljaj kad jednom odneseš teleskop na planinu. Recimo na Frušku Goru u julu kad bude kamp. Onda se zaprepastiš i ukapiraš da teleskop recimo 150/750 prikazuje više detalja na deepsky objektima na planini nego pola metra aperture u gradu  8)

Boki Aristarh

Da sam ja na tvom mestu kupio bih ovo:
http://forum.astronomija.org.rs/astroberza/teleskop-celestron-nexstar-6-se-goto-nov!-samo-600eur!/

Link sa detaljnijim opisom je:
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p942_Celestron-NexStar-6-SE---152-1500mm-Schmidt-Cassegrain-GoTo-Telescope.html

-Cena je u okviru budžeta
-teleskop je optički odličan i za planete i za deep-sky (potpuno univerzalni scope ne postoji)
-imaš fantastičnu GO-TO montažu koja će ti omogućiti da provedeš vreme u posmatranju a ne u traženju objekata!
-ako se ikada budeš odlučio za astro fotografiju za Celestron imaš focal reducer na f/6.3, field derotator, čak i hyperstar za f/2!
-sve ovo naravno samo ako ostaneš na ovom teleskopu i ako se odlučiš za foto, za početak ovakav scope je više nego idealan.
-dobson preporučujem za prečnike od 300 mm pa naviše kada je frustracija oko montaže opravdana zbog prečnika!

Nemoj da te zbunjuje svetlosni broj f/10 za koji će ti reći da je veiki za deep sky. Vizuelno je razlika između f/8 i f/10 skoro neprimetna! Mnogo je važnija činjenica da je teleskop vrlo mobilan i da ga je lako odneti na mračnu lokaciju (o posmatranju iz grada, osim planeta nemoj ni da razmišljaš) i u kombinaciji sa GO-TO za mene je ovo Winner!

Prihvatam naravno da je ovo samo moje lično, skromno mišljenje...

Ah, da, umalo da zaboravim... PRVO se organizuj za nekoliko posmatranja sa ljudima koji već imaju teleskope, da stekneš svoj utisak o objektima, posmatranju i opremi koja ti najviše odgovara! Nakon toga kupuj....


Maki

Slazem se sa Bokijevom sugestijom, vec sam nekome predlagao...po toj ceni 6 incni SCT je super ponuda. Plus je, koliko razumem, potpuno nov i nekorišćen.
Za iz grada je odličan za Mesec i planete, na tamnom nebu pokazaće dosta, ne koliko dobson, ali prilično.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

mr_bungle

Hvala svima na iscrpnim i detaljnim odgovorima. Materijala za studiranje ima podosta.
Ne bih voleo da se ova tema zatvori pa ako naletim a još neke modele ja ću postaviti pitanje ovde.
Posle pažljivog iščitavanja sada sam više u fazonu da sačekam još malo ako mogu da dođem do još novca pa da onda krenem u kupovinu.
Loše vreme mi ide u prilog inače postajem vrlo nestrpljiv :)
OPTICRON Oregon Observation 20x80