• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ratkovic, 11.08.2018

Started by spadej, August 16, 2018, 11:29:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spadej

Izgleda da je nedostatak vremena postao opsti problem. Niko da se lati pera, tj. tastature, i napise izvestaj. Pa, evo ja cu da pocnem...

Proteklog vikenda, u prelepom sumadijskom selu Ratkovic, okupila se ekipa iz AD Aristarh, i nas tri musketara, Maki, Kenza i ja. Nedostajao nam je cetvrti, Luger, ali smo stisli petlju i izasli na crtu "opakim" momcima iz KG-a i G.Milanovca. A oni se svojski potrudili da nas i ugoste, i fasciniraju, kako svojom astro tako i gastro vestinom i opremom  :)   

Po starom obicaju, cim je na jednom mestu visoka koncetracija zelje za Svemirom, zacinjena obiljem vrhunske opreme, odmah su tu i oblaci. Prognoze nisu obecavale nista dobro, ali to meni nije uopste bilo bitno... Pored takvog drustvai ni kisa mi ne bi smetala. A nije bilo razloga za brigu, ipak smo bili u Kragujevcu. ;) Kisa i oblaci su nas obilazili celo vece, i na kraju popustili.

Iako mi matematika nikad nije bila problem, ipak nisam uspeo da prebrojim sve cevke koje su bile uperene u nebo. Bilo je tu svega. Od malih objektiva, APO-a, nekih ruskh cudesa, dvogleda, i ogromnog Dobsona, do  Kenzine grandiozne montaze i foto setup-a, i mog univerzalnog SW-a... Maki je malo zakasnio, zbog golgote na nasim cuvenim putevima, pa nije postavljao svoj opremu. A nije ni bilo potrebe. Oblaci  su skoro 100% pokrili nebo, tako da smo pocetak veceri proveli u prici i druzenju.

I kad smo pomisli da ce sve na tome i da ostane, pocese da se pojavljuju zvezde. I planete. Odmah navalismo na Mars, uporedjujuci kako se vidi iz raznih teleskopa. Nebo je bilo bas lose, ali smo uspeli da vidimo reljef na Marsu. Saturn, koji me je par veceri ranije odusevio, nije bio nista posebno. I dok smo se mi mucili i becili oci, Kenza je vec poceo da snima. Sta i kako, pojma nemam. Nasao je neku rupu u oblacima, valjda. I nasi dragi domacini su ukljucili svoje mocne sprave. Bilo je bas zanimljivo...

Veliki Dobson je ipak bio najzanimljiviji. Sarali smo po m-ovima, planetarnim maglinama, kometama, planetama... sve to moze da se vidi i sa mojom 150-com ali je malo, sitno ili jedva vidljivo. A u "grdosiji"... ili ogromno ili u boji... Neptun me je naterao da zinem, za malo da progutam Uran. Jedino sto mi se ne svidja je - nema pracenje. Naviklo se bre na to, a zaboravila se i navigacija, pa bez kompa ne mogu ni Mesec da nadjem.

I tako, malo astro, pa malo gastro... i noc prolete dok trepnes. Maki nas je napustio malo ranije, opravdano, a ja i Kenza teska srca kretosmo oko pet ujutro. Umoran ko pas, jedva sam se dovezao kuci. Oci su mi ostale u perifernom modu,  put nisam video ali sve pored njega jesam.

Sve u svemu, bilo je divno, fenomenalno... Pravo je zadovoljstvo druziti se sa takvom ekipom.  Jedva cekam sledecu priliku. 

Boki Aristarh

Hvala na lepim rečima...
Nismo mi baš tako fini nego se samo pravimo  :)
Da dopunim samo da smo videli veliki broj meteora (perseidi), onako dok pričamo, mi zveramo u nebo a ne u sagovornika...
U normalnoj konverzaciji nedopustivo nekulturno, u astronomskom druženju sasvim uobičajeno  :D
Kompletna ekipa "Aristarh"-a je takođe uživala u druženju.
Svakako se vidimo ponovo.