• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Levenhuk teleskopi

Started by Predrag, July 22, 2018, 10:25:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

VaskoGM

@Vlaiv
Cekaj, znaci poenta tvoje analize je da apo refraktor ima i mali kontrast jer nema visoku razlucivost?
A npr veliki reflektor ima i veliki kontrast jer ima i visoku opticku rezoluciju?  ???

Mislim da u tom zadnjem primeru pravis zabunu jer uporedjujes apo vece rezolucije sa apom slabije rezolucije... U tom slucaju ta analiza i tvoj zakljucak imaju smisao.

Ali Yagodinac ipak prica o uporedjivanju kontrasta izmedju optickog sistema sociva sa opsturisanom aperturom reflektora. I potpuno je u pravu.

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

Quote from: VaskoGM on August 04, 2018, 03:31:04 pm
@Vlaiv
Cekaj, znaci poenta tvoje analize je da apo refraktor ima i mali kontrast jer nema visoku razlucivost?
A npr veliki reflektor ima i veliki kontrast jer ima i visoku opticku rezoluciju?  ???

Mislim da u tom zadnjem primeru pravis zabunu jer uporedjujes apo vece rezolucije sa apom slabije rezolucije... U tom slucaju ta analiza i tvoj zakljucak imaju smisao.

Ali Yagodinac ipak prica o uporedjivanju kontrasta izmedju optickog sistema sociva sa opsturisanom aperturom reflektora. I potpuno je u pravu.



Ja sam samo izneo sledece observacije:

1. Kontrast i rezolucija su povezani, odnosno kontrast zavisi od rezolucije, a oba zavise od PSF optickog sistema.
2. Kada se porede performanse idealnih optickih sistema (u praksi zavisi naravno i od drugih faktora, kao sto je Maki napomenuo, kvalitet izrade, termalna stabilnost, zavisnost uticaja seeinga od velicine objektiva, ....) da bi se videlo koji ce sistem pruziti bolju rezoluciju i kontrast, potrebno je uporediti odgovarajuce MTF grafike.

I konkretno sam naveo primer gde se pokazuje da ce 10" Newton sa 25% centralnom obstrukcijom imati bolju i rezoluciju i kontrast od 5" APO teleskopa (pogledaj MTF grafik iz prethodnog posta).

Ljudi obicno nisu svesni ovog sto sam naveo u prethodnoj recenici zato sto se MTF grafici prikazuju normalizovano (MTF dijagram gde se uporedjuje ista obstruisana i cista apertura). Taj grafik pokazuje sta se desava kada imamo istu aperturu, jedna sa obstrukcijom, jedna bez - i sa njega je jasno vidljivo da je obstruisana apertura inferiorna po kontrastu (MTF linija obstruisane aperture je "niza" od linije ciste aperture). Ono sto sa takvog grafika ne mozes videti je sta se desava kad imas 2 teleskopa razlicite aperture (sa ili bez CO). Te sam napravio grafik koji predstavlja MTF 5" APO i 10" 25% CO Newton. I na ovom grafiku se vidi da bez obzira sto je APO kriva "ravnija" (nema stomacic na dole kao kriva sa CO) i dalje se nalazi ispod krive 10" newton-a. To konkretno znaci da su i kontrast i rezolucija 5" APO-a nizi u odnosu na 10" newton.

Na ovaj nacin se mogu analizirati performanse razlicitih tipova teleskopa i sa odgovarajuceg grafika procitati koji ce se efekat videti u kom teleskopu - recimo 4" APO u odnosu na 6" Mak, itd.
Ovo naravno podrazumeva idealne opticke sisteme. Moguce je cak i za realne opticke sisteme odraditi merenje PSF-a za svaki teleskop i generisati odgovarajuce MTF krive te ih na taj nacin uoprediti (recimo poznato je da CO i SA - odnosno sferna aberacija proizvode slican pad kontrasta kod iste aperture).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Pa i ja sam prilično siguran da znam šta pričam...  ;)
Ajde ovako. Ako tvrdiš da kontrast zavisi samo od aperture onda nam snimi večeras dva Jupitera: jedan sa RC i drugi sa apo. Naravno neobrađene video sekvence okači negde i daj nam linkove. Pritom bi bilo lepo da napravimo neku odokativnu ekvivalenciju, recimo f20-30 ako imaš barlow. Ili još bolje napravi takvo uvećanje da Jupiter bude jednako sjajan na oba sistema (tipa u oba slučaja može da ide na 1/200sec ili štajaznam). Logično, Jup će biti triput veći u RC ali to i treba tako.

Onda ćemo da sednemo svi, vernici i nevernici, i da uporedimo kontrast ta dva sistema. Ja se unapred u pivo kladim na ahromat.

Boki Aristarh

Predraze,
tvoja dilema o kupovini teleskopa napravila je prilicnu polemiku... 😀
Ja sam svojevremeno imao 250 mm dobson (GSO) i nije bio komplikovan i zahtevan za transport (tada sam vozio Yuga).
Po pitanju kvaliteta spadao je u srednju klasu, cena extra...
Sa njime sa prvi put posmatrao Veliku Orion M42 maglinu u boji.
Svakako, ako si u mogucnosti da kupis neki ovakav teleskop neces pogresiti.
Najvaznija stvar, bilo koji teleskop da nabavis, DA GA KORISTIS, i da posmatras, posmatras... i da uzivas!

Predrag

Quote from: Boki Aristarh on August 04, 2018, 10:11:17 pm
Predraze,
tvoja dilema o kupovini teleskopa napravila je prilicnu polemiku... 😀
Ja sam svojevremeno imao 250 mm dobson (GSO) i nije bio komplikovan i zahtevan za transport (tada sam vozio Yuga).
Po pitanju kvaliteta spadao je u srednju klasu, cena extra...
Sa njime sa prvi put posmatrao Veliku Orion M42 maglinu u boji.
Svakako, ako si u mogucnosti da kupis neki ovakav teleskop neces pogresiti.
Najvaznija stvar, bilo koji teleskop da nabavis, DA GA KORISTIS, i da posmatras, posmatras... i da uzivas!


Da,ali zanimljiva polemika. :)

Kupovina će se, nadam se, desiti u drugoj polovini avgusta.

Bez teleskopa sam skoro dve godine pa odavno kriziram.

Odabrao sam baš ovaj zbog velikog tubusa koji bi mogao sada da koristim na dobsonu, a kasnije (za neku godinu) na EQ6...a na šta sam dobio odgovor da može.

A što se tiče redovnog posmatranja bio bi prezadovoljan i dva puta mesečno s obzirom na raspoloživo vreme.

PS.
Nisam ni razmišljao o tome da sa njime bilo koji DSO može da se vidi u boji. Super.


"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan