• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dvogled i naočare

Started by zoleprole, August 17, 2018, 12:38:06 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zoleprole

Nisam nikad koristio dvogled, i sad bi hteo da kupim jedan sebi,
ali pošto imam 47 godina, nosim naočare i za daljinu i za blizinu,
nisu neke velike dioptrije ali ih nosim,
kako koriste dvogled ljudi koji nose naočare?

Yagodinac

Nikakve razlike u upotrebi nema u suštini - to je najkraći odgovor.
Malo duži odgovor podrazumeva i pitanje zašto nosiš naočare, pa ako je situacija prosta tipa kratko/dalekovidost onda dvogled koristiš bez naočara jer su u tom slučaju one potpuno nepotrebne. Fokus između tebe i mene će se malo razlikovati ali to je nebitno, upravo tome i služi fokuser. Ako je u pitanju astigmatizam onda bez naočara imaš distorziju slike pa je bolje gledati sa naočarima. Većina dvogleda dozvoljava do izvesne mere upotrebu naočara tj njihov eye-relief predviđa i upotrebu naočara. U svakom slučaju pre kupovine isprobaj dotični dvogled ako nosiš cilindre.

zoleprole

Pa imam dioptriju koja ide sa mojim godinama, ništa posebno, jedino što imam i cilindre, ako ja dobro shvatam, svaki dvogled ima fokus koji funkcioniše kao i naočare sa dioptrijom, znači samo podesim fokus i imam dioptriju na dvogledu,
jesam u pravu, ili lupetam?

vlaiv

U pravu si, mozes imati i razlicitu dioptriju na levom i desnom oku - dvogled (mislim da je vecina takva) moze da se podesava zasebno za svako oko.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Ako koristiš cilindre imaćeš sliku u dvogledu kao bez naočara, tj astigmatizam će biti izražen. U tom slučaju je bolje gledati sa naočarima.