• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

SW 250/1200 dobson

Started by Predrag, August 19, 2018, 05:20:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luger

Elektronoka nije problem, cak imam par gotovih kontrolera koju guraju i EQ I Alt-Az, ali jeste mehanika. U principu, sve moze.
Da ne opterecujemo temu, cujemo se Mico.

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

mitja

Ja sam daleko zasada od te misije motorizacije iako mi je u planu nabavka upravo istog teleskopa. Pre bih rekao da sam dao ideju Predragu :D
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Boki Aristarh

Za sve one koji se interesuju za platforme za praćenje za Dobson teleskope, potrebno je samo da guglate:"dobsonian equatorial platform plans" i pronaćićete bezbroj rešenje i otvorenih projekata sa detaljnim planovima izrade.
Elektronika i mehanika za takvo nešto je na nivou srednješkolskog znanja (čak ni toliko) tako da se može sve završiti samostalno ili uz malu pomoć prijatelja.

@Luger: mislim da je ovaj projekat za tebe spada u kategoriju "uvredljivih" koliko je jednostavan  :) :) :) :)

Luger

Meni se kosa na glavi dize od ovoga, vjeruj mi Boki.  ;D
Iako jeste jednostavno, to prevazilazi moje vjestine i trazi angazovanje vise majstora, stolara, bravara, zicara, a to znaci i puno vremena. Da se nabudzi, tu sam no.1, ali ipak treba da lici na nesto. :)
Ustvari, jeste najbolje napraviti platformu, u smislu da se dobson montaza ne dira.

mitja

Ups ne htedoh nikog da vredjam. Samo sam hteo da Predragu predlozim nesto sto bi mu pomoglo da eventualno uradi neke ozbiljnije stvari sa tim dobsonom a linkovao sam Lugera jer sam video jednom prilikom sta covek radi :D
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Predrag

Quote from: mitja on August 30, 2018, 09:34:05 pm
Ups ne htedoh nikog da vredjam. Samo sam hteo da Predragu predlozim nesto sto bi mu pomoglo da eventualno uradi neke ozbiljnije stvari sa tim dobsonom a linkovao sam Lugera jer sam video jednom prilikom sta covek radi :D


Hvala na predlogu, ali kupovinom ovog teleskopa nisam imao u planu njegovu nadogradnju.
Moj sledeći cilj u narednih nekoliko godina je kupovina EQ6 montaže, a do tada ovom dobsonu ja ću biti praćenje :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Boki Aristarh

@Mitja: opušteno prijatelju, niko se nije ni uvredio.... to je samo interna šala prema Lugeru koji pravi čuda od elektronike.. ovo je za njega "boranija"  :)

@Predrag: pre nego što kupiš EQ6 taman imaš vremena da ideš neko vreme u teretanu da se pripremiš  :D i ja sam svojevremeno imao istu kombinaciju sa kojom sam bio prezadovoljan...

Predrag

Quote from: Boki Aristarh on August 31, 2018, 08:12:21 am
@Predrag: pre nego što kupiš EQ6 taman imaš vremena da ideš neko vreme u teretanu da se pripremiš  :D i ja sam svojevremeno imao istu kombinaciju sa kojom sam bio prezadovoljan...


Uzimam u obzir. Ali lakše je smisliti neku skalameriju na točkićima za lakši transport do auta i iz auta. :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan