• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

HEQ5 Belt upgrade

Started by Luger, December 03, 2018, 11:22:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Maki

S jedne strane SW svima nudi vrlo dobru opremu po pristupačnim cenama. S druge strane montaža koja nije jeftina izlazi sa nedostatcima koji su očigledno otklonjivi jako lako, u serijskoj proizvodnji bi ih koštalo budzašto.
Lugeru kraljino. Inače za one koje ovo mrzi mislim da kad se kupuje nov HEQ5 od FLO ima i opcija da stigne sa već ugrađenim 'belt modom', naravno skuplje izađe nego Lugerov DIY.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Luger

Ne znam zasto to rade, moguce da bi u nekom sledecem izdanju to predstavili kao znacajan upgrade, koji bi, naravno, debelo naplatili. E, sad, zasto tek u nekim naprednijim serijama ugradjuju kaiseve, nikad mi nece biti jasno. Koliko sam upucen, tek od EQ6-R Skywatcher uvodi kaiseve za EQ montaze. Ne znam za AZ-EQ.
Za sve kategorije ispod, cak i za jako kvalitetne montaze, HEQ5, EQ6, NEQ6... korisnici se sami snalaze. A, kostalo bi ih nista da to uvedu u serijsku proizvodnju.
Cak ni da ponude kao upgrade u kit varijanti.

vlaiv

Mislim da je stvar tehnicke prirode.

AZEQ serija takodje ima prenos kaisevima. Zapravo poceli su da uvode kaiseve u proizvodnju onog momenta kad su ljudi poceli da moduju svoje mount-ve.

EQ6-R je novi model EQ6 linije, AZEQ modeli su u ono vreme kad su se pojavili bili nov proizvod (logicno), i za sve to su krenuli da ih stavljaju. Pretpostavljam da cekaju "upgrade" i ostalih modela da bi ih doradili sa kaisevima. Nije bas jednostavno u serijskoj proizvodnji preci na novi model - potrebno je izraditi nove alate, isprojektovati sve i onda preci na nov model kompletno. Moguce je da planiraju upgrade linije pa ce zameniti i prenosni sistem.

Po meni, citava linija (pocevsi od Eq3 pa navise) bi mogla biti apgrejdovana sa kaisevima ali i jos jednim dodatkom - magnet ili opruga za prijanjanje worm-a. Trenutno je fiksiran i to pravi backlash ako sve nije idealno odradjeno. Sa odgovarajucim sistemom za tenziju i "plivajucim" wormom se dosta smanjuje backlash.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Slazem se da je izrada novih alata, samim tim i novih tipova montaza, velik i zhtjevan posao, vjerovatno i skup. Ali, za ove montaze  koje amateri sami nadogradjuju, cijena je zaista smijesna i ne treba na mehanici nista mijenjati osim tog prenosa.
Performanse montaza bi bile mnogo bolje, pa zato ne razumijem sto to ne rade.

Luger

Evo jos jednog grafika, ali sada sa novom kamerom ASI120MM-S, koja je, BTW, ludilo. Mogu misliti sta rade druge bolje i vece.


Sve u svemu, malo truda oko montaze se visestruko isplatilo.
Hvala na paznji! :)