• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ekvatorijalna platforma

Started by Astro_fun_times, January 10, 2022, 09:21:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

CyberianIce

Quote from: Dedskin on October 01, 2022, 05:02:23 pmNece biti 20-60min , nego 20-60 sekundi ... a zbog rotacije polja 20-60 minuta po slici , ukupno, ali na Ekvatorijalnoj platformi za dubsona ne moze 20min ekspozicija , ne moze ni minut .

EQ platforma nema rotaciju polja, ali nebitno, sve ostalo što si napidao je tačno.

Dugačke ekspozicije nisu moguće na prvom mestu zbog nemogućnosti preciznog useveravanja, same glomazne konstrukcije i velike fokalne dužine, nemogućnosti vođenja i velikih PE koje su posledica malih osovina i same preciznosti izrade i gibanja friction drive-a.

Nevođeni DSO sa subovima od 30 sekindi bi mogao do nekih 300mm fokalne dužine, sve preko toga zahteva ozbiljnije praćenje i useveravanje. A njegov teleskop je 1200mm pa još ubada u njega okulare i koristi telefon sa senzorom veličine zrna perenča, i povrh svega opet nešto od DSO je i uspeo da uslika. Zar to nije fascinantno? Prošlo je neko vreme od kad je to napravio i video sam neke rezultate. Mislim da su opravdana ulaganja. U početku sam se oštro protivio ideji izgradnje ekvatorijalne platforme i smatrao to gubljenjem vremena, ali Magelan je to izradio vešto, lepo spakovao, veoma dobro izgleda i što je najbitnije on je sa tim srećan. Iako nije baš za AP, u svakom slučaju mnogo olakšava gledanje i snimanje planeta metodom video zapisa bez driftanja. I dobra je podloga za trening za budućeg astrofotografa 😄
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

no_name

January 11, 2023, 06:08:36 pm #76 Last Edit: January 11, 2023, 06:15:51 pm by no_name
Zanimljiva tema...

Uglavnom vrlo je lako napraviti mehanicki grubi deo, a finiji, worms/gears se moze kupiti od postojecih, jer ti djelovi i nisu sami po sebi skupi, pkgotovo ne danas kada se moze relativno jeftino moze naci i harmonic drive sa motorom...

Najbitniji je softwerski deo koji je danas veoma jeftin i open-source poput OnStep, ja sam isti napravio za nekih 20€ uz steppere iz starih stampaca sa 4drajvera uz mogucnost autofokusa, rotirajucih filtera, kao i podrska za pec (periodicne korekcije pogreski)...
Uz mako matematike moze se napraviti dobar i jeftin ekvatoeialni drzac sa preciznoscu ispod ark sekunde...

Da na to dodate guide kameru moze se upotrebljivati i za slikanje... Naravno, kao sto je i navedeno u ranijim postovima, fokalna duzina, dijametar,velicina piksela, f faktor, vidjenje, i jos puno ostalih brojnih faktora utice na mogucnost upotrebe istog za astrofotografiju, ali sve u svemu nije nemoguce...
Celestron 8se + HyperStar v3 , TSED102F7, 60mm guider, AZEQ6 GT, EQ6, NexStar, Canon 6D, Nikon D5300, ZWO ASI2600MC, ZWO ASI120MC-S, ZWO ASIAIR Mini

CyberianIce

Rekao sam ovo više puta ne znam gde pa ću i ovde ponoviti, kome nije problem napraviti OnStep, neće se zezati sa platformom kad može motorizovati direktno dobson i imati AltAZ GoTo sa field derotatorom. Na kraju krajva ima ljudi na grupi koji prodaju sastavljene kitove, vaše je samo da rešite motore prenos a to dođe jednako komplikovano ako ne i prostije od pravljenja platforme a daleko moćnije. Ali, "OnStep je hobi unutar hobija". Jednom sam krenuo tim putem pa sad imam punu kuću kontrolera svih mogućih bilodova i stalno ih nešto tjuniram. Više se time bavim nego slikanjem 🤣 I to baš nije ni jednostavno i nije za svakog.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

no_name

Quote from: CyberianIce on January 11, 2023, 07:57:23 pmRekao sam ovo više puta ne znam gde pa ću i ovde ponoviti, kome nije problem napraviti OnStep, neće se zezati sa platformom kad može motorizovati direktno dobson i imati AltAZ GoTo sa field derotatorom. Na kraju krajva ima ljudi na grupi koji prodaju sastavljene kitove, vaše je samo da rešite motore prenos a to dođe jednako komplikovano ako ne i prostije od pravljenja platforme a daleko moćnije. Ali, "OnStep je hobi unutar hobija". Jednom sam krenuo tim putem pa sad imam punu kuću kontrolera svih mogućih bilodova i stalno ih nešto tjuniram. Više se time bavim nego slikanjem 🤣 I to baš nije ni jednostavno i nije za svakog.

Heheheee, lako to predje od hobija na opsesiju, a pogotovo ako ometa slikanje onda tu dignuti rucnu, a i ja sam dosta bio opsesivan oko OnStep-a...

Sve u svemu spojiti par clanova koji barataju sa obradom metala, onda koji se razumiju u software i sl moglo bi se uraditi nesto profi a pristupacno
Celestron 8se + HyperStar v3 , TSED102F7, 60mm guider, AZEQ6 GT, EQ6, NexStar, Canon 6D, Nikon D5300, ZWO ASI2600MC, ZWO ASI120MC-S, ZWO ASIAIR Mini

CyberianIce

Quote from: no_name on January 13, 2023, 01:39:13 pmHeheheee, lako to predje od hobija na opsesiju, a pogotovo ako ometa slikanje onda tu dignuti rucnu, a i ja sam dosta bio opsesivan oko OnStep-a...

Teško da može da ometa slikanje jer ovde ima previše oblačnih dana a nekad se i vedri dani ukombinuju sa mesečinom tako da  je meni OnStep dopunski hobi za takve dane/noći.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S