• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Skywatcher Altaz GOTO and Celestron astromaster 130/650

Started by mitja, April 22, 2019, 08:28:07 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mitja

Drugari,

Na godisnjem odmoru sam i planirao sam da se malo igram sa svojim teleskopom i novom montazom medjutim izgleda da je nebo culo moje planove...
Elem montazu AltAz GOTO sam nabavio od jednog naseg clana sa foruma. Nikad ranije nisam radio sa azimutnim montazama ove klase. Vecina sa kojima sam dolazio u susret su neke koje su bile jednostavne po konstrukciji i dosta oskudne u mogucnostima. Ipak kako svoju montazu za astromaster EQ2 nisam mogao da motorizujem na zadovoljavajuci nacin jer je sama montaza dosta lose odradjena (ali izgleda lepo barem) lako me je bilo nagovoriti da dodjem u posed malo ozbiljnije montaze.
I desilo se. U posedu sam jako dobre montaze Skywatcher AltAz GoTo. I sad ono najbitnije...

Ja sam po prirodi (bio!) protivnik svih tih novotarija. Bio sam ubedjen da je pesacenje po nebu sa teleskopom jedini nacin da se astronomija dozivi. E pa nije. Hvala Ivanu na otkrovenju.

Montaza mi je od prvog trenutka koriscenja ostavila utisak VAU. Podesavanje same montaze. Pa onda zadavanje prvog objetka da montaza sama nadje. M42. Puf. Eto ga u vidnom polju. Nije bas u centru ali tu je. Igrao sam se malo sa njom zadavajuci joj razne objekte na nebu i sve je pronalazila bez problema. Dok sam se igrao sa njom za oko mi je zapala jedna odlicna stvar!!! Okularni deo mog njutna je imao sve vreme isti polozaj. Ej. nema mucenja, okretanja cevi itd. Samo namestis oko i gledas. Ubedjen sam da je za njutna ovo ubedljivo najbolja montaza. ne znam kako bi se ponasala u astrofotografiji dubokog neba gde se traze duge eskpozicije ali sam ubedjen da je za sam Njutnov tip teleskopa motorizovana altaz montaza pravo oktrovenje. Mozda za vece njutnove cevi bolje lezi neka druga montaza tipa dobson ali za amaterske teleskope gabarita do 750mm zizne daljine motorizovana azimutna montaza ima sve prednosti u vizuelnoj astronomiji i planetarnoj astrofotografiji. Napominjem da nisam jos probao da slikam neki DS sa njom ali nadam se da ce i to uskoro doci na red.

Veliki pozdrav i vedro nebo.

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Yagodinac

Drago mi je da ti se sviđa nova igračka  8)
Alt-az je majka za posmatranje, samo nije za neke gigantske teleskope. U suštini odavno postoje field rotatori za astrofotografiju sa ovakvim montažama, a čak je i većina vrlo ozbiljnih teleskopa po opservatorijama napravljena po ovom principu. Objašnjenje je prosto - jeftinije je napraviti derotator nego ogromnu ekvatorijalnu montažu.

Btw, tebe bi derotator koštao oko 2000$, bez carine, čisto ako planiraš da fotografišeš  ;)

mitja

Yagodonac jesi me sad nasao. 😂 Sta je kog vraga derotator?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Quote from: vlaiv on April 24, 2019, 09:54:42 pm
Quote from: mitja on April 24, 2019, 08:32:35 pm
Yagodonac jesi me sad nasao. 😂 Sta je kog vraga derotator?


Nesto sto ti ne treba :D


sad citam o tome.. logicno. to mi nije ni palo na pamet. :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Yagodinac

Ma ja to iz mog ugla tj perspektive ŠBBKBB... Šta ćeš kad svet posmatram kroz tražilo na DSLR-u.
Da, derotator ti ne treba  ;D

mitja

Quote from: Yagodinac on April 25, 2019, 09:49:47 am
Ma ja to iz mog ugla tj perspektive ŠBBKBB... Šta ćeš kad svet posmatram kroz tražilo na DSLR-u.
Da, derotator ti ne treba  ;D

"...Field derotation is a necessity for today's largest telescopes, which universally employ altitudeazimuth mounts. Often called the "3rd axis" of the telescope, an instrument rotator at the
Cassegrain focus of a 6-8 m class telescope must be able to suspend weights in excess of 2 tons and
track accurately at continuously variable rates exceeding 1°/sec. ..."

Da je srece hehehehe
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Quote from: mitja on April 25, 2019, 09:13:48 pm
Quote from: Yagodinac on April 25, 2019, 09:49:47 am
Ma ja to iz mog ugla tj perspektive ŠBBKBB... Šta ćeš kad svet posmatram kroz tražilo na DSLR-u.
Da, derotator ti ne treba  ;D

"...Field derotation is a necessity for today's largest telescopes, which universally employ altitudeazimuth mounts. Often called the "3rd axis" of the telescope, an instrument rotator at the
Cassegrain focus of a 6-8 m class telescope must be able to suspend weights in excess of 2 tons and
track accurately at continuously variable rates exceeding 1°/sec. ..."

Da je srece hehehehe


Ako cemo vec tako, onda ja preferiram Nasmyth Focus, i to sa flip ogledalom - na jednoj strani kamera na drugoj okulari :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC