• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.

Kupujem teleskop

Started by Dare, October 07, 2019, 07:41:39 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Quote from: Kenza on October 21, 2019, 11:09:14 amNajiskreniji savet koji ti mogu dati je da prvo uzmeš montažu a onda sve ostalo. Pošto vidim da si zainteresovan za ekvatorijalnu onda za 200/800 i 200/1000 valja uzeti EQ6. Za 150/750 može i EQ5.

Definitivno dok ima više para kupuj montažu kad si već oko bacio na EQ. Sve ostalo deluje jeftino u odnosu na nju.

I mislim da je najbolja varijanta za tubus od navedenih 200/1000.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Dobson 250/1200
Nikon D5100

Dare

Hvala na obrazloženju i savetima :) onda 200/800 ispada iz igre sa obziromda mi astrofotografija nije na prvom mestu...nije problem da ja uzmem dobsona već me privlači eqvatorijalna montaža nekako,iako znam da solidna montaža košta par puta više od samog teleskopa...izgleda da će stvarno biti 200/1000,ali bez montaže jer ne vredi mi da kupujem eq 5 i teleskop zajedno kad je to na granici izdržljivosti ,mada videću,možda je uzmem pa polako kasnije skupljam za neku ozbiljniju :)

Predrag

Biće dovoljno stabilna EQ5 za početak, ali ako smatraš da je to trošak uzmi dobsona pa posle iskoristi tubus za neku dobru EQ montažu.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Dobson 250/1200
Nikon D5100

Dare

Izgleda da f4 otpada iz igre,ipak prvenstveno kupujem teleskop zbog vizuelnog dela,najviše zbog deep sky--ja...bacio bi pogled na jupiter sigurno :) takodje mesec se podrazumeva ..imao sam na kratko vreme 90/900 refraktor na eq 2 montaži,pogled na mesec čist kao suza na oko 200x...naravno to mu je i svrha bila...mada još veće uživanje je bilo kada sam sa celestronom 76/300 bacio pogled na jupiter i satelite,bžsve je to bilo udaljeno,okular 10mm barium(valjda) i barlow 2,5 puta i eto satelita u vidu sitnih tačkica :) to je bilo uživanje a koristio sam takoreći teleskop za decu :) iznenadio sam se tada koliko je sr4 okular ustvari solidan kad je slika u pitanju ...bio je tu uz celestron i okular od 20 mm,moram reći baš očajan okular...nebitno,hvala svima na izdvojenom vremenu,nije ga lako naći ovih dana uz sve obaveze koje imamo...opet ću ja da pišem kad dodje vreme za konačnu odluku :)vedro nebo ljudi :)

radimir

Maki

Zvjezdarnica ima odlično pravilo da se zabranjuje registracija samo radi postavljanja oglasa. Možda i ovde jednog dana...
Evolution 8
Tak FC 100 DF
Borg 71FL