• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

CFF 140 Oil Spaced triplet

Started by Kenza, October 13, 2019, 10:30:52 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kenza

Posle dosta razmisljanja i premisljanja izbor se sveo na dva teleskopa: TEC 140 i CFF 140. Pored Astrophysics-a ove dve kompanije su jedine koje proizvode oil-spaced triplete. Prednost: mnogo brže hladjenje. CFF je, iako mladja firma u odnosu na TEC, prisutan vec vise od 12 godina.Medjutim vrlo brzo su dospeli u vrh proizvodjaca apohromata. Razlog zasto sam odabrao CFF a ne TEC je samo customer support; CFF je evropska firma sa sedistem u poljskoj i delom u madjarskoj. TEC sam vec imao prilike da koristim u francuskoj i sad kad sam prvi put testirao CFF mogu reci da se ni malo ne kajem. Ovo je vrhunska optika. Cena TECa i CFF je skoro ista (TEC je malo skuplji zbog uvoza iz amerike).

Da ne davim vise evo malo slika. 😊

C6DE1B46-D768-44C3-82B1-A09D3F2C6B60 by Aleksandar Topalov, on Flickr

E11564F3-00DD-462F-83EA-B7D65F8D1285 by Aleksandar Topalov, on Flickr

7F9AD096-5D8F-48D5-9161-5024EBA088AF by Aleksandar Topalov, on Flickr

8322F560-6569-4796-A9CA-EE2BFDFBC5C0 by Aleksandar Topalov, on Flickr

41706E5B-2623-4855-AF64-11B3E4077985 by Aleksandar Topalov, on Flickr

AACBFBCB-2F78-427A-A77B-C7079CFD7F73 by Aleksandar Topalov, on Flickr

8BEB733C-8E76-4B1B-A13B-7B5AC40864B5 by Aleksandar Topalov, on Flickr


Za sve vas koji volite brojeve evo i test report ( u zelenom svetlu) :




CC06036E-0177-4589-AC3C-151837B8EE14 by Aleksandar Topalov, on Flickr


Sledi nastavak...
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Kenza

Evo malo prvi utisci:

Uz teleskop idu aluminijumski kofer sa točkovima, prstenovi i Feathertouch 3.5" fokuser. Kofer je čvrst ali i težak ( ono sto vidim kao manu je da teleskop ima malo lufta kad se stavi unutra sto mi se bas i ne svidja; moracu nesto da metnem izmedju da ne mrda).
FT 3.5" fokuser je monstrum!!!😱😱
Mislim da je sigurno duplo veci od proslog 2.5" kojeg sam imao na equinoxu. Bez problema nosi baader mark V bino koji ima skoro 800 grama i dva okulara.

Neke fizicke karakteristike:

Duzina je oko 780 mm ( kada je dew shield spusten )

Tezina teleskopa ( sa prstenovima i FT fokuserom) je oko 11 kg.

Evo i link CFF sajta: https://cfftelescopes.eu/refractor-140-mm/

Sledi...
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

vlaiv

Cestitke za opasnu spravu!

Koja ce joj biti primarna namena, vizuelno ili AP?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Kenza

@Vlaiv

I jedno i drugo. Zato sam i uzeo verziju f/6.5, dovoljno je brz da mi ne treba reduktor. To je još jedan razlog zasto sam izabrao CFF a ne TEC (f/7). Inače CFF ima mogućnost custom teleskopa. Prilikom porudžbine možeš da biraš kakav hoćeš, da li više za vizuelno ili foto. Čak i backfocus možeš da biraš ako ti treba za bino i slično.
Recimo ovaj moj model ima u dve varijante: 910 FL ili 1050 FL a backfocus može 180 ili 220mm. Mnogo dobra stvar.
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Luger

I ja hocu da cestitam na vrhunskoj optici! Pa da ga prosetamo do Db, da ozivi. 
Provalio sam, kad neko kupi klasicni komad opreme, bude potop. Kad se kupi hi-end, bude 28 stepeni.  :D
Naravoucenije se samo namece.

Mozes li da koristis onaj elektricni fokuser koji vec imas, na tom cudu od 3.5" ili ces morati da kupujes drugi?

Boki Aristarh

Odavno ne videh lepši i bolji teleskop i ceo setup na našim prostorima!
Pa i ako bude oblačno mogu u njega da gledam po ceo dan...
PRELEPO!
Jedva čekam prve rezultate...
Sve čestitke.

Maki

Ja sam ovo uživo video, takoreći first light. Teleskop je prelep a fokuser čudovište. Seeing je bio bezveze ali i ono malo što smo kroz bino gledali na Saturnu bilo je fenomenalno. Dodatne hvalospeve okačiću nakon malo dužeg gledanja, evo sam se pozivam :)

Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Kenza

@Luger

Nazalost ne. Onaj fokuser je za 2.5" i 3". Moracu da nabavim novi za 3.5"

@Boki

Hvala! Prvom prilikom u Ratkovic ili DB pa ces ga sam testirati 😊
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

drago

Da čestitam i ja! Prelep i ultra kvalitetan APO( plus u kombinaciji sa Mark V binom ) ! Jedva čekam da malo "zvirnem" kroz njega pod nekim tamnim nebom,recimo DB :) ...BRAVO!!!!
Takahashi FC 100DC
SW 12" Flextube dobsonian
Intes Micro MN66

Yagodinac

I ja da čestitam, ovo garantuje vrhunske rezultate u astrofotografiji (ali kao da dosad nisu bili vrhunski... :-)) . Bravo i samo napred!

Kenza

First light i Second Light

Kao što je Luger rekao obično se desi kad neko kupi novu igračku bude potop ili prosto zacementira nebo. Ovaj put je izuzetak. Mislim da imamo mnogo sreće sa prvom polovinom oktobra.
U petak smo se Vlada (Maki) i ja dogovorili da probamo teleskop. Opcija nije bilo puno: Saturn oko 19h i skoro pun mesec. Ja sam pored toga imao želju (već sam Vladi postao dosadan) da probam Mark V sa 2x Panoptic 24mm na Double Cluster-u. To mi je bila želja još od DB-a kad sam gledao kroz Vladin Tak 100 ali mono.
Ja sam još po danu montirao opremu i primetio koliko je zapravo CFF front-heavy. Znam da su inače svi apohromati preko 130mm neuravnoteženi ali nisam znao koliko. CFF je baš front-heavy. Strah me je bio da ne ispustim tubus. To je značilo odmah sledeće: zovem Catalina (vlasnika CFF) da mi isporuči dršku za nošenje. Završeno, stiže iz poljske za 6 dana ( opet razlog zašto bolje CFF nego TEC).
Kada se montira teleskop se relativno lako balansira ali poređenja radi ja ga NIKAKO ne bih stavio na EQ6 montažu čak ni za vizuelno (AP i Binoviewing da i ne spominjem). Gledao sam šta sve ljudi rade i ne mogu da shvatim kako im ne smetaju vibracije. Veliki refraktori su previše za montaže kao što je EQ6. Na Astrophysics-u izgleda kao igračka (vibracije se smire za sekund pri potresu).

Kad je Vlada stigao teleskop se već ohladio (prednost Oil-spaced tripleta).Odmah okrećemo ka Saturnu. Seeing krš :-) ( ali baš krš, sve pliva). Probali razna povećanja (Baader Zoomove, Delite 5mm i Pan 24mm). Na momente smo svesni kvaliteta optike ali nažalost seeing nam ne dozvoljava da uživamo. Vrlo brzo odustajemo.

U nedelju ja postavljam ponovo, stavljam baader zoomove u bino i okrećem ka Saturnu. Prosto FANTASTIČNO!!!
Seeing dobar, odmah prebacujem na 8mm (150x uvećanje jer koristim 1,25x GPC za bino). Oštro ko žilet. Nikad u životu nisam Saturn ovako video. Možda sam imao sreće da moj primerak bude ovako dobar ali kako god ovaj CFF je pokidao Olijev TEC 140. TEC mi je ostao urezan u pamćenju tako da sam mogao dobro da poredim dva teleskopa (znam naravno da je praksa da se u isto vreme posmatra kroz oba ali odakle mi :-))
Ali ajde što je bio bolji od Olijevog TECa. To me nije toliko iznenadilo koliko činjenica da je pokidao moj C11 na Saturnu. Ja sam mislio da 5-6" refraktor odgovara 8-9" SCT-u. Žao mi je samo što nisam imao jači okular (npr. 5-6mm ) da ga guram još više.
Posle prebacujem na Double Cluster i stavljam Panove. Iz Beograda i još pun mesec nisam očekivao bog zna šta. Zvezde kao čiode. Mali kristali na nebu. Što bi na CN-u rekli: CRISP. Jedva čekam na DB-u ovo da vidim.

To bi bilo to za prvi test iz grada. Slede Ratković ili Debelo Brdo.
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Kenza

Samo jedna mala napomena. Znam da ovaj izvestaj mozda deluje kao da blatim TEC. Daleko od toga. Imao sam to zadovoljstvo da ga koristim u dva navrata kod Olija. Izvanredna optika. CFF i TEC su toliko slicni po kvalitetu da bi mogli biti od istog proizvodjaca. Ponovo se ogradjujem, poredjenje je bilo izmedju dva primerka obe firme. Ono sto mogu da tvrdim jeste da je ovaj primerak CFF-a primetno bolji od TEC-a kojeg sam koristio. Naravno pod istim vremenskim uslovima bi stvari mozda bile drugacije ali sa obzirom da sam TEC koristio u sred provanse pod fantasticnim nebom a CFF usred Beograda i jos pun mesec onda to pre govori u korist CFF-a. To je sve.
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Maki

Uh tek sada videh ovaj topik.
Da ne davim, Kenza i ja smo u CFF-u ovog novembra gledali kroz binoviewer i 2xPan24 M42 i Double Cluster...to nikada neću zaboraviti. Fantastična oprema, veče, seeing. 3d nirvana. Jedva čekam planete da se ogrebem.
140mm refraktor je ozbiljna zverka, veliki i težak. 100mm Taka je mala maca na navijanje, Equinox 120 je bio već dosta veći ali preko toga refraktori baš baš rastu brzo.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/